Jak podaje gazetaprawna.pl jednym z najczęstszych powodów, przez które pracownicy są zmuszemi zwrócić się o pomoc do sądu pracy, jest nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę.
- Jeżeli pracodawca złamał prawo, podwładny może domagać się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, albo w ostateczności odszkodowania - czytamy na stronie.
Pracownik można także podważyć rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. - Oprócz błędów proceduralnych, takich samych jak w przypadku zwyczajnego wypowiedzenia umowy, pracodawcę w tym wypadku ograniczają także powody, jakie decydują o natychmiastowym zwolnieniu pracownika - zauważa gazetaprawna.pl.
Powodem, dla którego pracownik może czuć się pokrzywdzony może być również źle wystawione świadectwo pracy.- Niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do rozstania pracodawcy z pracownikiem, firma musi wydać pracownikowi świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia danej osoby. Wydanie świadectwa nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą - zaznacza gazetaprawna.pl. - Firma ma 7 dni od dnia ustania stosunku pracy na wystawienie świadectwa, jednak zasadniczo powinno ono zostać wydane niezwłocznie, najlepiej w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.
Więcej przypadków na stronie gazetaprawna.pl
opr.
wójcik powinien tam być stałym gościem
tylko pracodawcy trzeba coś udowodnić a to już może być trudne, bo światków to się pewnie nie znajdzie bo ten ich zwolni a podstawa do zwolnienia zawsze się znajdzie, nagrać nielegalnie bez informowania nie możesz, a inspekcja pracy zapowiada swoje wizyty więc..... powodzenia w udowodnieniu czegokolwiek.