Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Rok szkolny powinien trwać krócej? "Na lekcjach i tak nic nie robimy"

24.06.2015, 09:35:20 Rozmiar tekstu: A A A
Rok szkolny powinien trwać krócej? "Na lekcjach i tak nic nie robimy"
fot. youtube.com

Zgodnie z kalendarzem Ministerstwa Edukacji Narodowej oficjalne zakończenie roku szkolnego przypada na 26 czerwca. W praktyce nauka w polskich placówkach edukacyjnych kończy się jednak tydzień wcześniej. - Gdy jest po radzie pedagogicznej w naszej szkole nie ma dzienników. Pani zapisuje obecność na kartce, ale nie może wobec wagarowiczów wyciągnąć żadnych konsekwencji dlatego, że oceny są już zatwierdzone - mówi Wirtualnej Polsce Dagmara licealistka z Lubelszczyzny.

Zdaniem dziewczyny w ostatnim tygodniu roku szkolnego nie warto chodzić do szkoły. - Na większości lekcji i tak nic nie robimy. Niektórzy nauczyciele starają się prowadzić zajęcia i realizować program, jednak trudno jest skoncentrować się na tym co mówią. Myślami każdy jest już na wakacjach, a za aktywność i tak nie ma ocen - tłumaczy Dagmara. Dlatego ona w ostatnim tygodniu czerwca do szkoły nie chodzi. Woli dłużej pospać, obejrzeć telewizję lub posiedzieć przed komputerem. Podobnie jak licealistka z Lubelszczyzny, uważa wielu polskich uczniów, o czym najlepiej świadczy frekwencja na zajęciach. - W naszej szkole sporo osób nie przychodzi na zajęcia. Z tego co wiem część wyjeżdża na wakacje, a inni zostają w domach - tłumaczy Bartek, 14-latek z warszawskich Bielan.

Zdaniem nauczycieli, z którymi rozmawialiśmy, problem niskiej frekwencji nie dotyczy podstawówek. - Nie można powiedzieć, że uczniowie masowo omijają szkołę. U nas w klasach nieobecne są maksymalnie dwie-trzy osoby. Spowodowane jest to głównie tym, że dziecko jest przeziębione z racji pogody lub wyjechało już na wakacje, co zdarza się rzadko - tłumaczy Wirtualnej Polsce Małgorzata Miller, zastępca dyrektora ze Szkoły Podstawowej numer 209 w Warszawie. I potwierdza to, o czym mówią rodzice. - Dziecko w tym wieku nie zostanie same w domu, dlatego idzie do szkoły - mówi Miller.

Inaczej sytuacja wygląda w gimnazjach i liceach. - W ostatnim tygodniu szkoły frekwencja jest słabsza. Nie mamy jednak na to żadnego wpływu. Wina najczęściej leży po stronie rodziców, którzy dają dzieciom przyzwolenie pisząc usprawiedliwienia na te ostatnie dni - tłumaczy Wirtualnej Polsce Jacek Wiśniewski, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Ciechanowie. I dodaje, że osoby, które wagarowały w ostatnich dniach szkoły mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. - Po wakacjach w nowym roku szkolnym uczniom tym może zostać obniżona ocena z zachowania. To nie dotyczy oczywiście osób, które kończą edukację w gimnazjum, ponieważ z nimi nie mamy możliwości rozliczyć się na jesieni - wyjaśnia rozmówca WP.

Skoro w ostatnim tygodniu czerwca uczniowie omijają szkołę to może warto skrócić rok szkolny? Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu edukacja kończyła się w pierwszy piątek po 18 czerwca. Aktualnie jest to w ostatni piątek miesiąca.

- Jestem za tym, aby rok szkolny trwał krócej. Przecież jeszcze kilka lat temu o tej porze roku było już wolne - mówi Dagmara. Pomysł wydłużenia wakacji popiera też Bartek. O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Zgodnie z prawem oświatowym w szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze trwają od pierwszego powszedniego dnia września do ostatniego piątku czerwca. Nie planujemy zmian w tym zakresie - tłumaczy Wirtualnej Polsce Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

Źródło: wp.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --3
    ~ izka
    Środa, 24.06

    o jaka szkoda jeśli nie planują zmian :(

  2. 2
    +3
    ~ bloo696
    Środa, 24.06

    Marzyciele. Pójdziecie na studia to inaczej będziecie mieli. I nie będzie gadania, że może rok akademicki wam skrócą. Inny terminarz będzie was obejmował.

  3. 3
    +2
    ~ rodzice
    Środa, 24.06

    To zmuszanie na siłę by dzieci miały dłuższy rok szkolny - do kończ czerwca do niczego nie prowadzi.Nauczyciele na urlop,dzieci na wakacje a szkoły do remontów.Kiedys mieliśmy jak rodzice krótszą naukę i było lepiej i wszystko nuczyliśmy się opanowywac.

  4. 4
    +9
    ~ asa
    Środa, 24.06

    hehehe niech ***iarze poczekają aż pójdą do pracy to się będą cieszyć jak dostaną 2 tygodnie urlopu. Najlepiej to do szkoły chodzić 2 miesiące a resztę przesiedzieć przed komputerem, tv albo przespać. Leniwe dzieciaki 2 miesiące im mało....

  5. 5
    +14
    ~ - jeszcze krócej ?
    Środa, 24.06

    Gdyby rok szkolny kończył się w maju , to już w połowie kwietnia nie byłoby zajęć . I tak dalej i tak dalej ......Wydaje mi się , że i tak jest sporo dni wolnych w czasie roku szkolnego . Ferie , Święta , dni " dyrektorskie " , egzaminy , rekolekcje ..... I wtedy rodzice narzekajją , że nie mają co zrobić z dziećmi . A co zrobią z nimi jak będą dłuższe wakacje ?

  6. 6
    +1
    ~ rodzic
    Środa, 24.06

    rodzice - kiedyś nie było tylu tygodni wolnych w ciągu roku jak jest teraz (o części już "- jeszcze krócej ?" napisał) - obecnie dzieci w szkołach są non stop tak na prawde tylko pare miesięcy - jednak fakt też, że nauczyciele powinni do samego końca prowadzić program, a nie ,ze nic się nie robi na lekcjach (albo niech rada pedagogiczna zbiera się w ostatnim tygodniu szkoły) - nauczyciele i tak mają kilka miesięcy wolnego w roku, a jeszcze w wielu przypadkach, to rodzince w domu muszą uczyć swoje dzieci, bo na lekcjach nauczyciele kładą lache i zamiast uczyć, to tylko sprawdzają cy dzieci umieją (a jak się nauczą to juz wielu nauczycieli nie obchodzi - tacy "nauczyciele" nie powinni mieć statusu nauczyciel tylko egzaminator)

  7. 7
    +1
    ~ rodzic
    Środa, 24.06

    JA RÓWNIEŻ JESTEM ZDANIA ,ŻE TRZEBA SKRÓCIĆ ROK SZKOLNY O TYDZIEŃ. STRATA CZASU I UCZNIÓW I NAUCZYCIELI. OGLĄDANIE PRZEZ 8 GODZIN FILMOW (CZASAMI KILKA RAZY TEN SAM) TO BEZ SENSU. MATERIAŁ OPANOWANY ,OCENY WYSTAWIONE I KONIEC. MAM NADZIEJĘ,ŻE NOWY RZĄD TO ZMIENI

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5504839420319