Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Warto studiować na kierunkach zamawianych? Studenci częściej znajdują po nich pracę

29.05.2015, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Warto studiować na kierunkach zamawianych? Studenci częściej znajdują po nich pracę
Fot. Adrian Sajko ( zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu)

Po maturze i otrzymaniu wyników przychodzi dla absolwentów czas wyboru kierunków studiów. Osoby, które zdecydują się na kierunki zamawiane otrzymają wsparcie z budżetu państwa, ale również w trakcie kształcenia pracodawcy oferują im staże oraz wsparcie na rynku pracy. Po zakończeniu nauki, często mają zapewniony etat w danej firmie.

Przez 4 lata od 2009 do 2012 roku kandydaci na studia mieli możliwość korzystania z pomocy rządowej w ramach programu kierunków zamawianych. Ten projekt ponownie wraca po krótkiej przewie. Przyszli studenci będą mieli szansę studiowania na kierunkach, które są kluczowe dla polskiej gospodarki, a dodatkowo uzyskają z tego tytułu profity. Studenci w poprzedniej edycji otrzymywali stypendium nawet w wysokości tysiąca złotych, a także mieli możliwość uczestnictwa w płatnych praktykach i projektach badawczych.

Głównym pomysłem studiów zamawianych było wspieranie i rozwijanie kierunków, tych które są istotne z punktu widzenia konkurencyjności polskiej gospodarki. Decyzję o dofinansowywanych kierunków podejmowali wspólnie eksperci rynku pracy. W dużej mierze fundusze na rozwój tych kierunków pochodziły z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Po zakończeniu pierwszego okresu trwania projektu o dofinansowanie kierunków zamawianych MNiSW przygotowało raport podsumowujący. Okazuje się, że co czwarta uczelnia przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu takiego typu kształcenia konsultowała się ze środowiskiem pracodawców. 41% uczelni mających kierunki zamawiane współpracowało z kilkoma pracodawcami, natomiast 17% osiągnęło tę współpracę z więcej niż 20 firmami. 

Również co trzeci pracodawca włączył się w ten projekt, podejmując decyzję o rekrutacji pracowników. 55 proc. pracodawców oferowało praktyki staże, 53 proc. dostrzegło, że współtworzenie programu studiów to szansa na pozyskanie w przyszłości wartościowych pracowników. Firmy (90%) deklarują, że chcą uczestniczyć w programie kierunków zamawianych jeżeli będzie w przyszłości.

Wśród absolwentów kierunków zamawianych do 30 roku życia bezrobotni stanowili 9,6% a nieaktywni zawodowo 8,7%. Natomiast liczba absolwentów bezrobotnych z kierunków masowych wynosi 12,5%, a nieaktywnych zawodowo 12,1%.
Od 2014 roku przy kierunkach zamawianych działa również nowy program. Ministerstwo na jego pilotaż przeznaczy 50 mln zł, a w całej perspektywie finansowej planuje wydać 1,2 mld zł.
– Przedtem zamawialiśmy konkretne kierunki kształcenia, teraz zamawiamy kompetencje na wszystkich kierunkach studiów. Wierzymy, że dzięki tej zmianie filozofii absolwenci będą mieli większe szanse na rynku pracy i zmniejszy się bezrobocie wśród młodych. Uczelnie zaś zyskają możliwość poprawy jakości studiów i nowego podejścia do kształcenia – podkreślała dla gazetyprawnej.pl minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Program Rozwoju Kompetencji nie polega tylko na wzmacnianiu najważniejszych kwalifikacji i kompetencji w poszukiwaniu pracy, ale również polegać ma na wspieraniu nowoczesnych metod dydaktycznych, kłaść nacisk na zajęcia warsztatowe, a także wykorzystanie nowych technologii w edukacji wyższej.

źródło: gazetaprawna.pl



oprac.

IK

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ lukasz
    Piątek, 29.05

    Moim skromnym zdaniem należy studiować potrzeby rynków zagranicznych i u nas otwierać takie kierunki aby młodzi po studiach ( na koszt rodziców i dziadków ) mogli wyjechać "za chlebem" . Już niezadługo w kraju ostaną tylko emeryci i renciści. Chyba zarządzający Uczelniami nie mają wyobraźni ?

  2. 2
    +1
    ~ gosc
    Piątek, 29.05

    Zarządzający uczelniami wiedzą że produkują bezrobotnych, jeśli przestaną to gdzie w większości przypadków znajdą pracę?

  3. 3
    0
    ~ Arek
    Niedziela, 31.05

    Głupia moda w naszym kraju, cała młodzież wybiera się na studia bo u nas szkoła zawodowa w to wstyd. Zlikwidowali większość szkól zawodowych, chcieli mieć wykształcony naród, zapomnieli tylko że prócz magistrów i inżynierów potrzeba wykształconej rzeszy czeladników, ludzi z konkretnym zawodem. Dziwicie się ze młodzi nie mogą znaleźć pracy? przecież większość się nie nadaje do żadnej roboty, zero wyobraźni, brak zdolności manualnych, brak obycia z narzędziami. W szkole zawodowej młody zawsze się czegoś nauczył miał praktykę, małe ale zawsze jakieś doświadczenie i poczuł co znaczy pracować.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.74950504302979