O stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju przy opracowywaniu planów ochrony środowiska dla Zalewu Wiślanego zaapelowali przedstawiciele 31 miast nadmorskich w Polsce oraz gminy i organizacje nadzalewowe.
22 kwietnia to ostatni dzień konsultacji społecznych nad projektem planu ochrony sieci Natura 2000 na Zalewie Wiślanym. W tym dniu samorządy i organizacje nadzalewowe wysłały do Urzędu Morskiego w Gdyni i Instytutu Morskiego w Gdańsku swoje uwagi. – Dokument zawiera ok. 50 wniosków i uwag, które w trakcie konsultacji i prac nad dokumentami zostały dostrzeżone przez środowiska naszego regionu – mówi Jerzy Wcisła, dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego naszego województwa, który zorganizował tą wspólną akcję.
Nad dokumentem pracowali przedstawiciele m.in. Braniewa, Elbląga (powiatu, miasta i gminy), Fromborka, Krynicy Morskiej, Sztutowa, Tolkmicka oraz Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Zalewu Wiślanego.
– Wnioski są różne, od szczegółowych po bardzo ogólne. W zasadzie nie różnimy się w podejściu do wizji rozwoju Zalewu Wiślanego. Oprócz konkretnych wniosków zaapelowaliśmy, by w tworzeniu planu ochrony przyrody uwzględniano zasadę zrównoważonego rozwoju. Ta konstytucyjna zasada ma na celu godzenie potrzeb środowiska z potrzebami mieszkającej w strefie chronionej społeczności. Głos przedstawicieli samorządów nadzalewowych musi w takich sprawach być uwzględniony – dodaje Jerzy Wcisła.
Warto pamiętać, że plany ochrony sieci Natura 2000 tworzy się na 20 lat, ale owe plany to nie Biblia, można je zmieniać. Nasze wnioski, nawet jeśli nie wszystkie zostaną uwzględnione otwierają drogę do negocjacji w przyszłości.
Z inicjatywy Jerzego Wcisła, 10 kwietnia podobne stanowisko podjął Związek Miast i Gmin Morskich. – Związek nie zgłaszał konkretnych uwag, ale zaapelował o stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju i nie przyjmowanie zapisów nieadekwatnych do wartości chronionych, a mogących blokować rozwój społeczny terenów nadmorskich. Wyszliśmy z inicjatywą dotyczącą Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, ale na wniosek delegatów innych miast rozszerzyliśmy go na 17 nadmorskich obszarów Natura 2000 – informuje Jerzy Wcisła.
Jerzy Wcisła dodaje, że była to prawdopodobnie ostatnie spotkanie w ramach Związku Miast i Gmin Morskich w obecnej kadencji. Kadencji, która wielokrotnie zajmowała się sprawami ważnymi dla Elbląga. Związek m.in. poparł – w 2011 roku – ideę budowy kanału przez Mierzeję. Popierał też elbląskie wnioski dot. strategii dla Morza Bałtyckiego i apele o rewitalizację Wisły – ważne z perspektywy rozwoju elbląskiego portu. Aktywnie uczestniczył w I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej i konferencji dotyczącej współpracy portów w Gdańsku, Elblągu i Kaliningradzie – zorganizowanych w Elblągu przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na wniosek J. Wcisła Związek przyjął patronat nad Żeglarskim Pucharem Bałtyku Południowego, inicjatywy, którego celem jest m.in. przyciągniecie żeglarzy z innych regionów na Pętlę Żuławską i Zalew Wiślany.
Jolanta Małkowska
Inspektor
Biuro Regionalne w Elblągu
Z szacunków MFW wynika, że w 2014 roku Polska jest 49 krajem na świecie pod względem PKB na jednego mieszkańca uwzględniając parytet siły nabywczej. Nasze PKB ma wynieść 22,2 tys. dolarów. To poziom, który plasuje nas między Gwineą Równikową a Trynidadem i Tobago. W 2014 roku lepszy wynik od Polski osiągnie aż 24 państw europejskich. Najbliżej nam do poziomu Estonii (23,2 tys. dolarów) oraz Portugalii (23,67 tys. dolarów)......gdzie nędza jest wielką.........ale co my zwykli ludzie wiemy..? Zależy co nam Tusk zaśpiewa ..
Przestańcie czarowac czas kopac przekop .NA CO CZEKACIE chyba że po wyborach rekawy zawiniecie i do łopaty.
Zrównoważony rozwój zdaniem Urzędu Marszałkowskiego to promocja Pętli Żuławskiej przez oszczędności na oznakowaniu dróg wodnych w jej okolicy. Proponuje nowe hasło reklamowe dla tego przedsięwzięcia: "Pętla Żuławska - elektryzująca droga do Raju". POwodzenia w tej dość mało POpularnej formie promocji. Kiedyś była piosenka "Windą do nieba", ciekawe kiedy powstanie utwór "Jachtem do Raju".
Elblag nalezy jak najprędzej oderwać od szuwarowo-bagiennego,w tym wojewodztwie i z tym miastem "wojewodzkim" niczego dobrego nie uzyskamy,caly czas staczamy sie na dno.
Dlaczego, czytając ten artykuł ani razu nie zatrzymałem się, przy żadnym słowie .Jaka wartość merytoryczna tego artykułu . PO co w ogóle coś takiego publikować ?? Wiem , należy czytać ze zrozumieniem ale żeby coś zrozumieć , trzeba umieć to napisać i zainteresować czytelnika. A tak to, ble.. ble .. gdyby, mi to Ktoś przysłał na papierze . to tylko jedno bym mógł z tym zrobić... :)
W Elblągu PO obiecało :Aquapark,stadion inwestycje po wycieczkach i co nie ma nic tylko długi i nas oszukaliscie ELBLĄŻAN.