Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Poradnik wyborczy (opinia nadesłana)

17.09.2010, 12:58:18 Rozmiar tekstu: A A A
Poradnik wyborczy
Fot. www.filmpolski.pl

Nie ulega wątpliwości, że każdemu powinno zależeć na frekwencji w nadchodzących wyborach samorządowych. Zbulwersowany wieloma wpisami w tym w dużej mierze anonimów, w stylu „..ja nie idę, bo to nie ma sensu” lub „ co to zmieni?” nasuwa mi się refleksja, że taki post świadczy jedynie o niewiedzy, lekkomyślności oraz lenistwie jego autora.

W związku z tym moim obowiązkiem jest wywołać temat, zresztą już wielokrotnie opisywany chociażby przez elbląskich dziennikarzy. Pora sobie uświadomić wiele podstawowych informacji, chociażby po to aby do Rady Miejskiej nie dostawały się osoby przypadkowe i niekompetentne oraz leniwe. Elbląg nie stać na iluś Nikodemów Dyzma. Dość Radnych nie mieszkających w Elblągu (nie mylić z zameldowaniem) nie korzystających z ZKM, nie  leczących się miejskich przychodniach.  A więc!

Co to jest Gmina?


Gmina - to wyodrębnione administracyjnie terytorium wraz z jej mieszkańcami, którzy tworzą społeczną wspólnotę samorządową. Swoje obecne znaczenie nabrała ona po wydaniu ustawy dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym1. Od tej daty możemy stwierdzić, że powstał zalążek zdecentralizowanej administracji terenowej.

Powstała gmina miejska, miejsko-wiejska i wiejska. Organem gminy jest rada gminy jako władza uchwałodawcza i kontrolna, jej znaczenie jednak zmalało po wejściu w życie ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta z dnia 20 czerwca 2002 roku2. Są oni wybierani w wyborach bezpośrednich. Dzięki temu wzmocniona została pozycja i rola tego organu jako władzy wykonawczej. Z treści ustawy wynika, że jest to administracja mająca określone zadania własne, wykonywane na własny rachunek i na własną odpowiedzialność.

Nadanie gminie osobowości prawnej i poddanie jej samodzielności, ochronie sądowej, służy wykonywaniu zadań własnych, bez możliwości ingerowania w działalność gmin bez wyraźnej podstawy prawnej ze strony organów rządowych, które zostały uprawnione do sprawowania nadzoru.

Ponadto gmina wykonuje zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

Gminę charakteryzuje jej statut, który jest aktem władczym, gmina sama sobie go nadaje na podstawie odpowiednich uchwał, reguluje sprawy organizacyjne określa zadnia oraz sposób ich wykonania przez gminę. „Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (przez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy (rady gminy, wójta, burmistrza, prezydenta miasta)”.

Zgodnie z art. 4 ustawy o samorządzie gminnym - tworzenie, łączenie, podział i znoszenie gmin, ustalanie ich granic i nazw oraz siedzib władz następuje w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wydanie takiego rozporządzenia wymaga zasięgnięcia opinii zainteresowanych rad i innych organów oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.

Prawodawca państwowy, tworząc gminę, powinien jednak kierować się określonymi przesłankami i uwarunkowaniami (gospodarczymi, społecznymi, przestrzennymi) tak, aby gmina była jednostką zdolną do wykonywania zadań. Ustalenie i zmiana granic gmin dokonywane są w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych.

Oczywiście czy taki jednorodny obszar wraz z więziami społecznymi i gospodarczymi powstanie, jest sprawą splotu różnych procesów historycznych, społecznych, gospodarczych, mających w znacznym stopniu żywiołowy, nieprzewidywalny charakter. Utworzenie gminy jest, więc sprawą odpowiednich rozstrzygnięć rządowych, które muszą się umiejętnie dostosować do przemian dotyczących kształtowania się poszczególnych miejscowości miejskich i wiejskich. Ustrój i pozycję samorządu terytorialnego określają także regulacje odnoszące się do występujących na obszarze jego działania jednostek (części) składowych, np. miast, miejscowości, osiedli, dzielnic.

 

CDN…

Wowka

MB

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ ala
    Piątek, 17.09

    Co za język nieprzystępny, jakbym czytała jakiś urzędowy dokument. A ponadto - ustrój gminy sobie, a życie sobie i o tym wiedzą wszyscy, nie uprawiajmy zatem gry pozorów.

  2. 2
    +1
    ~ sex girl
    Piątek, 17.09

    Potrzebna informacja dla wielu tumanów! Mogłoby z tej wiedzy skorzystać również co najmniej kilu radnych!

  3. 3
    +1
    ~ Myk
    Piątek, 17.09

    Dzięki WOWKA

  4. 4
    +1
    ~ lolo
    Piątek, 17.09

    Dobrze Monia trzeba niektórym tępakom to uświadomić

  5. 5
    0
    ~ dama
    Sobota, 18.09

    KIEDY WRESZCIE ZOBACZYMY NA STANOWISKU PREZYDENTA MIASTA ELBLĄGA - PIERWSZĄ KOBIETĄ.KIEDY WRESZCIE BĘDZIE WIĘCEJ RADNYCH KOBIET.Pora pogonić tych co teraz są.KOBIETY NA STANOWISKA.

  6. 6
    0
    ~ też dama
    Sobota, 18.09

    dama chyba żartujesz dopoki faceci są w partiach rozdającymi miejsca nietylko nalistach ale i inne kierownicze stanowiska dopoty nic się nie zmieni najlepiej to widac w jednostkach samorządowych miasta sami faeci i w 80% emeryci z czynnymi emeryturkami, a kobiety no cóż są wycinane chociaż lepiej wykształcone, pytanie: proszę wskazac kobietę na emeryturze zarządzającą jednostka samorządową miasta???

  7. 7
    0
    ~ zabrać BOR singlowi z Paranoi i Schizofrenii!!!
    Poniedziałek, 20.09

    kiedy wreszcie Pan Premier Donald Tusk zdejmie temu małemu hitlerkowi ochronę BOR-u i zabierze mu samochód rządowy? Przecież bliźniak jest dzisiaj singlem i nikt go nie zaprasza za granicę ani nikt liczący się z opinią publiczną w kraju! Przecież na spotkania swojej sekty i moherowych beretów ten niewydarzony guru może jeździć tramwajem albo taxi a jak nie, to niech pożyczy kasę od Marty K. co to po tatusiu dostała okrągłe 3 bańki (3 mln) i kupi sobie jakiegoś rzęcha - odpowiedzniego do jego kwalifikacji politycznych!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1667020320892