Już w najbliższą niedzielę, 16 listopada, będziemy mogli wybrać nowy samorząd i prezydenta miasta. Wczoraj (13.11) Radio Olsztyn zorganizowało ostatnią w tej kampanii debatę, w której na pytania odpowiadali prawie wszyscy kandydci do urzędu prezydenta Elbląga. Poprzedzona przeprowadzoną wśród Elblążan sondą debata zawierała pytania, które najczęściej pojawiały się w rozmowie dziennikarzy z mieszkańcami naszego miasta. Kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące przyłączenia Elbląga do Pomorza, przekopu Mierzei, likwidacji Straży Miejskiej czy jakości życia w naszym mieście.
Na spotkanie stawiło się sześciu kandydatów. Zabrakło na niej jedynie obecnego prezydenta, Jerzego Wilka. Konwencja debaty była prosta. Każdy z ubiegających się o urząd Prezydenta Elbląga miał minutę na zaprezentowanie się na antenie, następnie kandydaci odpowiadali na pytania zadawane przez dziennikarzy oraz osoby zebrane w Bibliotece Elbląskiej, gdzie debata się odbyła.
Pierwsze pytanie dotyczyło przyłączenia Elbląga do województwa pomorskiego.
Edmund Szwed (KWW Obywatelski Elbląg)
Nie rzecz idzie o to, czy znajdziemy się w województwie pomorskim, czy będziemy tu, gdzie jesteśmy. Rzecz idzie o gospodarza, który w zupełnie inny sposób będzie zarządzał tym miastem. Rzecz idzie o nową metodę generowania zarówno miejsc pracy, jak i działalności gospodarczej.
Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego)
Sprawa przynależności Elbląga do różnych regionów wraca bardzo często w kampaniach wyborczych. Natomiast nie jest to kompetencja samorządu lokalnego, nie jest to kompetencja Rady Miasta. Takie konsultacje się odbyły, gdzie mieszkańcy Elbląga wypowiedzieli się jednoznacznie. Chcę powiedzieć, że w tej chwili szansą dla naszego miasta jest wykorzystanie środków z Unii Europejskiej, które mamy w tym regionie warmińsko-mazurskim sięgnąć. (...) Środki tu mogą być większe niż w pomorskim.
Cezary Balbuza (KWW Elbląska Koalicja Obywatelska)
Władze Elbląga niestety nie mają na to wpływu. Inna sprawa to jest pozyskiwanie inwestorów i to jest rzeczywiście dziwne zjawisko. Elbląg ma dobre położenie jeżeli chodzi o lokalizację np. od lotniska, leży przy skrzyżowaniu dróg ekspresowych S7 i S22, blisko granicy, więc powinien być miejscem lokowania inwestycji. Niestety tak nie jest.
Robert Grabowski (KWW Elblążanie Razem)
Kwestia przynależności, czy to jest województwo warmińsko-mazurskie, czy pomorskie, w naszej ocenie całkowicie nie ma znaczenia na sytuację, która jest do tej pory w Elblągu. Tu nie chodzi o przynależność. Najwyższy czas zrozumieć, że do tej pory, przez ostatnie ponad 20 lat, w tej kwestii nie działo się po prostu nic. Nikt nie pobudzał przedsiębiorczości.
Adrian Meger (KW Nowa Prawica Janusz Korwin-Mikke)
Elbląg był zawsze związany z Pomorzem, natomiast nie wydaje mi się, żeby przynależność administracyjna naszego miasta miała tutaj kluczowe znaczenie w kontekście rozwoju gospodarczego. Wydaje mi się, że więcej byśmy zyskali, gdyby Olsztyn podzielił się władzą z Elblągiem i np. przenieść tutaj siedzibę Sejmiku Wojewódzkiego lub innych instytucji wojewódzkich. Myślę, że na ten moment mamy więcej do zyskania w tym województwie.
Janusz Nowak (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem)
Jeżeli chodzi o aspekt społeczny to mieszkańcy Elbląga pamiętają, gdy utraciliśmy status miasta wojewódzkiego, kiedy to do Olsztyna zostały przeniesione niemal wszystkie instytucję o zasięgu wojewódzkim i kiedy miasto zaczęło upadać. Jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, zapewne nie ma to większego znaczenia, chociaż słyszymy, że na właśnie Polskę wschodnią będzie więcej środków europejskich, ale jeśli one będą tak dystrybuowane jak do tej pory, czyli Olsztyn będzie zbierał największą pulę, a reszta będzie podzielona na pozostałe miasta, w tym Elbląg, który uzyskał stosunkowo niewiele tych środków, to ja nie widzę większych korzyści z przynależności.
Niebawem opublikujemy kolejne opinie kandydatów na temat kolejnych zagadnień poruszanych podczas debaty.
Pan Adrian myśli? że może lepiej...? Co ty wygadujesz chłopcze, chcesz przenieść miasto wojewódzkie z Olsztyna do Elbląga. Piękny cel tylko szkoda że nie osiągalny. To już lepiej jak powiesz że zlikwidujesz w Elblągu bezrobocie do 0% w to szybciej można uwierzyć.
A ja chciałbym przenieść sejmik województwa do Młynar. I mało tego, obiecuję że jak mnie wybierzecie, to sejmik BĘDZIE W MŁYNARACH. To przyniesie nam splendoru, a jak rozwinie nasze miasto. SEJMIK DO MŁYNAR!!!
Ale niespodzianka. Kandydat OE Pan Edmund Szwed sceptycznie o przyłączeniu. Jeszcze niedawno OE robił referendum a przeciwników piszących krytycznie w necie bluzgano i straszono. Program OE ewoluuje wraz z czytanymi komentarzami internautów. Jeszcze niedawno były obligacje przychodowe – już o tym nie mówią bo przeczytali, ze to lipa. Od Elblążan Razem podłapali ppp. Zajefisty komitet. Mają tyle pieniędzy na kampanię że wejdą do RM dotrą do głupków którzy uwierzą w bardzo ważne deklaracje Pana Szweda.
O co ci chodzi? Wybierasz prezydenta a nie kandydata na twojego chłopaka...
@realista - popełniasz plagiat ;) - zerowe bezrobocie w Elblągu po wygraniu przez Wilka wyborów obiecywał w zeszłym roku Kłamczyński - w jakim stopniu Wilk tę obietnicę zrealizował, wszyscy widzimy...
Masz rację Dreptak ale przyznasz że to bardziej możliwe niż przeniesienie sejmiku do Elbląga. Poza tym ten niedoszły strażnik miejski nie wie o czym mówi.
Przynależność administracyjna nie ma znaczenia jeżeli chodzi o inwestorów? To czemu w całej ścianie wschodniej nie ma praktycznie ani jednej dużej inwestycji prywatnej? Nawet w Olsztynie, który marnuje kasę unijną na potęgę, nie ma spektakularnych inwestycji. Poza tym dochodzi tu jeszcze kwestia przebiegu granicy - pół biedy jakby granica kończyła się np. na Wiśle. Elbląg nie może być po prostu perfidnie odcięty od połowy swoich okolic, jak to ma działać?
Szwed w moim odczuciu po prostu bełkocze
Balbuza jak zawsze rzeczowy.
Wszyscy wiedzą, że Olsztyn zniszczył Elbląg. Nie może patrzeć na pozostałości naszego przemysłu. Ani wolą agroturystykę i ograbiać kogo można. To układ bez szans dla rozwoju Elbląga. Miasto zostało sprzedane i ograbione.