8. Sezon Artystyczny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oficjalnie dobiegł końca. Nasi Kameraliści, pod batutą dyrektora artystycznego, Marka Mosia, wystąpili w piątek (19.06.), w murach Galerii EL, z ostatnim w tym sezonie koncertem. Jak głosiła ulotka promująca to spotkanie, Grande Finale odbyło się ze wschodzącą gwiazdą polskiej pianistyki, Andrzejem Wiercińskim.
- Każdego koncertowego wieczoru, przez cały sezon, niezmiennie witaliśmy Państwa. Dzisiejszym koncertem kończymy 8. Sezon Artystyczny – mówiła witając publiczność Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. - To jest najlepszy moment, żeby Państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że na każdym koncercie, przez cały rok, jesteście Państwo z nami, za miłe słowa, uznanie, pozytywne opinie. Tak najkrócej, za to, że zawsze jesteście Państwo z nami, za co Elbląska Orkiestra Kameralna, muzycy tej orkiestry i my wszyscy Państwu się nisko kłaniamy.
Jak przystało na koncert wieńczący rok wytężonej pracy, spotkanie z muzykami zaszczycili swą obecnością nie tylko wierni słuchacze. Wśród honorowych gości znaleźli się: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Żuchowski, Prezydent Miasta Elbląga - Witold Wróblewski i Tomasz Grzegółkowski – dyrektor sponsora strategicznego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - firmy Siemens
- Firma od czterech lat wspiera nas znacznie, a przede wszystkim dzięki niej Państwo mogą usłyszeć doskonałych solistów, zobaczyć fantastycznych dyrygentów – tak o Sponsorze mówiła Bożena Sielewicz.
Elbląska Orkiestra Kameralna powitała publiczność trzyczęściowym utworem współczesnym autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego „Trzy utwory w dawnym stylu”. Po nim zagrała „I Koncert fortepianowy e-moll” Fryderyka Chopina. Za fortepianem zasiadł dwudziestolatek, Andrzej Wierciński, który, mimo młodego wieku, jest już laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Nie ma większej radości, jak w tym naszym świecie profanum, wkracza wielkie sacrum wspaniałej muzyki. Dzisiaj w tym podominikańskim kościele, który z gruzów unosił Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski, będzie rozbrzmiewał koncert Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Andrzeja Wiercińskiego
– zapowiedział artystę Piotr Żuchowski.
W drugiej części koncertu, gdy ze sceny zniknął majestatyczny fortepian, Kameraliści pod dyrekcją maestro Marka Mosia zagrali „Pamiątkę z Florencji” op.70 ("Souvenir de Florence") Piotra Czajkowskiego. Zarówno w utworze, jak i jego wykonaniu przez naszą Orkiestrę, słychać było wyraźną fascynację kompozytora słoneczną Italią, a zwłaszcza stolicą Toskanii – Florencją.
Na zakończenie Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała niespodziankę – zaproszenie. Przed publicznością wystąpili soliści – Karolina Nowotczyńska i Hubert Ostrowski, którzy wraz z kameralistami przypomnieli jeden z utworów prezentowanych podczas I Festiwalu „Muzyka Polska na Żuławach”. W ten sposób muzycy chcieli zachęcić publiczność do udziału w drugiej edycji Festiwalu, który rozpocznie się już 17 lipca, koncertem w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Pasłęku. Przez następne 5 dni koncerty odbędą się w kolejnych miejscach: Ornecie, Elblągu, Nowym Stawie, Starym Polu i Jantarze. Kameraliści, pod dyrekcją Marka Mosia, zagrają koncerty z udziałem znakomitych solistów: Iwony Sobotki oraz Szymona Komasy, a w repertuarze II Festiwalu „Muzyka Polska na Żuławach” zabrzmią utwory Fryderyka Chopina (Etiuda C-dur; Preludium e-moll), Stanisława Moniuszki (Duet z opery Halka), Mieczysława Karłowicza (Serenada; Pamiętam ciche, jasne, złote dnie), Karola Szymanowskiego (Taniec z baletu Harnasie, Kalinowe dwory) i Tadeusza Bairda (Sonety miłosne).
A już za tydzień, 26.06, Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą Krzesimira Dębskiego, towarzyszyć będzie solistom prezentującym arie i duety z najbardziej znanych operetek, podczas tegorocznych Dni Elbląga.
Jest w Elblągu SUPER Orkiestra tylko czekamy na budowę dużej sali koncertowej z budynkiem filharmonii.
Piękny koncert ,Czajkowski zagrany rewelacyjnie a i Wiercińskiego cudowny!!!!!!!!!