Podczas koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, wicewojewoda Anna Szyszka wręczyła elblążanom Krzyże Zesłańca Sybiru.
Są one nadawane przez Prezydenta RP osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonych na zesłaniu. Krzyż może być także nadawany osobom, które były więzione w łagrach i miejscach zsyłek jako obywatele polscy, a w chwili nadawania im Krzyża posiadają obywatelstwo innego państwa.
Jak podkreślił Zbigniew Tuszyński Święto Niepodległości to nie tylko czas radości i optymizmu, ale również zadumy nad ceną, jaką musieli zapłacić Polacy, abyśmy teraz mogli cieszyć się tą wolnością. Za nasz kraj wiele osób oddało życie, a ci którzy są jeszcze z nami powinni być traktowani w szczególny sposób. Dla Polaków ważne są także symbole - walki, oddania, poświęcenia... mamy do tego sentyment. Jednak w tej chwili takimi właśnie symbolami możemy podziękować naszym bohaterom. Osoby, walczące i cierpiące za nasz kraj nie robiły tego dla sławy, dla pieniędzy, dla osobistych korzyści... narażały życie dla Polski. Był to inny świat, inne realia, inne wartości, których my teraz często nie rozumiemy. Dla nas Polska to obszar na którym żyjemy, pracujemy, uczymy się, bawimy... a raczej chcielibyśmy tego wszystkiego. Tu mamy rodziny i znajomych, ale jak pokazały ostatnie bardzo liczne wyjazdy Polaków za granicę to tylko Polska.
Kiedyś było inaczej – wspomina jedna z odznaczonych kobiet – Polska to było coś... najważniejszego, trudnego do określenia. Zaraz po Bogu, albo nawet na równi z nim. Co można dać więcej niż swoje życie? To chyba wystarczający dowód na wielką miłość ludzi z tamtego „świata” do ojczyzny. Teraz kto poświęciłby siebie, aby pomóc Polsce? Ludzie mówią, że wyjeżdżają, bo nie widzą i nie mają nadziei na lepsze jutro – a co my mieliśmy powiedzieć? Nie potrafię wytłumaczyć skąd ludzie brali siły do walki, jak potrafili wytrzymać najgorsze nawet warunki. Oczywiście wzmacniała ich ta miłość i tęsknota za wolną ojczyzną, ale teraz młodzi ludzie nie mają takich problemów, a czasami wydaje mi się, że narzekają dużo bardziej.
Wśród gości znalazł się m.in. Prezydent Henryk Słonina i generał Ryszard Sorokosz. Natomiast w gronie odznaczonych Krzyżem Zesłańca Sybiru znaleźli się: Tamara Krawczyńska, Józef Tatkiewicz, Ryszard Pieczyński, Halina Braniecka, Tekla Zienkiewicz, Halina i Zdzisław Miszczak, Jadwiga Kosymowska i Teresa Terc.
Dodatkowo Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej postanowił uhonorować Brązowym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w rozwój kultury - Zbigniewa Opalewskiego, a za osiągnięcia w pracy artystycznej i działalność społeczną Halinę Różewicz-Książkiewicz.
Zapraszamy również do odwiedzenia elbląskiej strony internetowej poświęconej Sybirakom http://www.emazury.com/sybiracy/, gdzie znajdą Państwo wiele informacji dotyczących tej tematyki.
Przypominamy, że dziś o godzinie 18.00 odbędzie się Apel Poległych połączony z ceremonią składania wieńców na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Udział weźmie 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana oraz pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Elbląg. Natomiast 11 listopada o godzinie 10.00 zapraszamy na uroczystą msze świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Katedrze Świętego Mikołaja.
foto. d-ave