W naszym mieście ruszyła III edycja Kampanii Parkingowej pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”. Kampania przeprowadzona jest w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Bez Barier.
Polska Bez Barier to akcja zainicjowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Została ona zorganizowana w odpowiedzi na nieustanne łamanie praw osób niepełnosprawnych w zakresie dostępności do obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych. Głównym celem projektu Polska Bez Barier jest poprawa dostępności polskich miast dla osób niepełnosprawnych poprzez dostosowanie do ich potrzeb obiektów użyteczności publicznej. Kampania Parkingowa jest istotną częścią realizacji akcji.
- To kolejna tego typu inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców „kopert”, czyli miejsc przeznaczonych tylko dla osób niepełnosprawnych - mówi Tomasz Gomólak koordynator ds. bezpieczeństwa W-M Centrum Pomocy Dzieciom, które pełni funkcję miejskiego koordynatora kampanii pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”.
Organizatorzy ostrzegają, że zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na tzw. „kopertach” mają tylko osoby posiadające kartę parkingową. Jest ona przyznawana osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomimo jasno określonych przepisów, prawo to nie jest respektowane, Policja oraz Straż Miejska rzadko kiedy zwracają uwagę na tego typu przewinienia.
Za zajmowanie miejsca dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione grozi mandat o dolnej granicy 180 zł + 2 punkty karne. Co więcej osobie, która złamie zakaz grozi skierowanie wniosku do Sądu Grodzkiego, gdzie już za to samo przewinienie można otrzymać grzywnę w wysokości określonej przez Sąd.