Misateczko szkolne przy ulicy Saperów w Elblągu to nie tylko kompleks szkoł państwowych. Pod adresem Saperów 14d znajdziemy Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Elblągu.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Elblągu jest miejcem przeznaczonym głównie dla osób, jak sama nazwa wskazuje, z niepełnosprawnością intelektualną. Istnieje już od blisko 14 lat. Jest to stowarzyszenie rodziców i specjalistów, które prowadzi na terenie miasta i powiatu elbląskiego kompleksowe działania na rzecz wyrównywania szans osób z opóźnieniem w rozwoju i niepełnosprawnością intelektualną. PSOUU koordynuje działalność innych placówek oświatowo- terapeutycznych - Środowiskowy Dom Samopomocy (Saperów 14d) Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczy oraz Dzienne Centrum Aktywności (ul. Szarych Szeregów 32).
17 i 18 maja w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, o którym wcześniej informowaliśmy, Stowarzyszenie i Dzienne Centrum Aktywności przeprowadziły w swoich siedzibach tzw. "drzwi otwarte". Wszyscy zainteresowani zobaczyli jak pracują obydwie placówki, a także mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych usług logopedy, psychologa, pedagoga i fizjoterapeuty.
Do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Saperów 14d uczęszcza obecnie 18 osób. Placówka ta działa w dni robocze od 7.30 do 16.00. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną każdego stopnia, które ukończyły już edukację uczestniczą w nim od stycznia tego roku, ponieważ właśnie wtedy ŚDS przy Saperów powstał.
- Prowadzone są w nim także zajęcia z zakresu kształtowania umiejętności i radzenia sobie w życiu codziennym m.in. w takich dziedzinach jak robienie zakupów, planowanie wydatków, czy choćby gotowanie - informuje kierownik domu Katarzyna Wiśniewska. Uczetnicy zajęć prowadzonych ŚDS mogą się wykazać także na płaszczyźnie artystycznej, m.in.: poprzez wyrabianie ceramiki i gliny. ŚDS wspólnie z Dziennym Centrum Aktywności prowadzą integracyjną sekcję judo, w której trenuje 7 osób. Zajęcia prowadzi trener Wojciech Janik.
Dzienne Centrum Aktywności to niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie osoby z upośledzeniem umysłowym w każdym wieku, mogą skorzystać z badań czy konsultacji z takimi specjalistami, jak: psycholog, fizjoterapeuta, lekarz, logopeda czy pedagog. Centrum prowadza także zajęcia indywidualne i grupowe z zakresu usprawniania ruchowego, terapii logopedycznej i pedagogicznej. Przy DCA istnieje Klub Młodzieżowy "Trakt". Jego członkowie spotykają się na zajęciach muzycznych, turystycznych, plastycznych, ceramicznych i teatralnych 3 razy w tygodniu. Aktualnie jest ich około 20.
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest to niepubliczna placówka oświatowa, w której dla dzieci z zaburzeniem lub opóźnieniem w rozwoju psychomotorycznym realizowane są zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i wychowania przedszkolnego. Ponadto dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w każdym stopniu ośrodek prowadzi zajęcia szkolne, będące realizacją obowiązku szkolnego.
Fot. Rafał Kadłubowski
Źródło: Razem z Tobą