„Ochrona rodzin i praw dziecka - system wspomagania społecznego rodzin niewydolnych wychowawczo, jako alternatywa zapobiegająca umieszczaniu dzieci w placówkach opiekuńczo wychowawczych.” Jest to tytuł polsko-rosyjskiego projektu chroniącego dzieci i ich rodziny przed wykluczeniem społecznym, czyli tzw. marginalizacją. Projekt tez finansuje Fundusz Małych Projektów Polska Granica Wschodnia Phare 2003.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ulicy Winnej 9 w Elblągu i elbląski KARAN podjął współpracę z Głównym Zarządem Pracy i Rozwoju Społecznego Administracji Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. To właśnie te instytucje odpowiedzialne są za stworzenie i prowadzenie programu na rzecz dzieci i rodzin. Projekt to nie tylko profilaktyka rodzin, to również rozwój współpracy między Elblągiem i Kaliningradem w zakresie konstruowania i wprowadzania w życie strategii społecznych.
- Projekt składa się z dwóch etapów: pierwszy w dniach 15-19 maja bieżącego roku będzie miał za zadanie kształcenie i doskonalenie umiejętności interdyscyplinarnych grup zawodowych w zakresie niesienia pomocy rodzinie, ich poszczególnym członkom w sytuacjach kryzysowych – mówi Zenona Ćwiklińska, dyrektor MOPS w Elblągu. - Uczestnicy warsztatów zapoznają się z metodami pracy socjalnej, takimi jak CAL (Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej), Wideotrening (metoda pracy z rodziną w domu z zastosowaniem kamery wideo) i Konferencje Grup Rodzinnych. Pierwszą część projektu, czyli szkolenia dla osób mających bezpośredni lub pośredni kontakt z rodzinami, zostaną przeprowadzone przez specjalistów z Holandii, Szwecji i Polski. Część pierwszą zakończy konferencja, którą zaplanowano na 20 maja.
- Drugi etap projektu zakłada prowadzenie Szkoły Umiejętności Wychowawczych w dniach od 22 maja do 30 czerwca dla młodych matek z terenu miasta Elbląga, gdzie głównym założeniem będzie poprawa funkcjonowania rodziny - dodaje Zenona Ćwiklińska. Więcej informacji na temat szkoleń i konferencji uzyskać można pod numerem telefonu MOPS-u 055 230 60 00.