Przez dwa dni na zaproszenie prezydenta Henryka Słoniny w Elblągu przebywała pięcioosobowa delegacja z estońskiego miasta Narva. Gościom bardzo spodobało się nasze miasto i nie ukrywali, że liczą na obopólną współpracę.
W skład delegacji weszli: Tarmo Tammistre - Burmistrz, Ants Llimet - Sekretarz Miasta, Anne Hallik - Miejski Architekt Generalny, Sergei Muizneiks - Radca Urzędu Miejskiego i Anzelika Kissel, kierownik projektów w Muzeum. Estończycy są zainteresowani nawiązaniem współpracy z naszym miastem na wielu płaszczyznach, przed wszystkim gospodarczej, kulturowej i sportowej - jak przyznał na konferencji burmistrz miasta. W trakcie wizyty goście z Estonii zwiedzili m.in.: Alstom Power, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Bibliotekę Elbląską i stację uzdatniania wody przy ul. Malborskiej.
Goście byli zainteresowani odbudową naszego Starego Miasta. Ich starówka w czasie II wojny światowej została niemal całkowicie zniszczona. Dopiero teraz przymierzają się do jej odbudowy, dlatego chcieliby skorzystać z doświadczenia elbląskich renowatorów. Z dużym zainteresowaniem przyjęta została propozycja prezydenta dotycząca szkolenia narewskich archeologów w Elblągu oraz wyjazdu naszych do pomocy w badaniach archeologicznych w Narwie. Już wiadomo, że kolejne spotkanie przedstawicieli Elbląga i Narvy obędzie się w sierpniu. Wówczas najprawdopodobniej podpisana zostanie umowa o współpracy.
Narva położona jest nad rzeką Narwą, w pobliżu ujścia do Zatoki Narewskiej (części Zatoki Fińskiej), w północno-wschodniej Estonii, przy granicy z Rosją. Narva leży 212 kilometrów od stolicy kraju – Tallina - i 150 kilometrów od St. Petersburga. Miasto liczy 67 tysięcy mieszkańców, zajmuje obszar 84,54 km2 - jest to trzecie pod względem ludności miasto w tym kraju. Narva została założona w XII w. przez Duńczyków. Od 1346 roku miasto należało do Kawalerów Mieczowych, a od 1558 roku do Rosji. Dwadzieścia trzy lata później miasto i port zajęli Szwedzi. W 1700 r. pod Narvą wojska rosyjskie zostały rozbite przez Szwedów. W 1918 w okolicach miasta doszło do pierwszego zwycięstwa Armii Czerwonej nad wojskami niemieckimi. Zamek w Narwie zbudowany w XIII wieku, posiada XIV-wieczną wieżę. Barokowy ratusz miejski wzniesiono w XVII w., dawne fortyfikacje z basztami i bastionami pochodzą z XIV-XVII wieku.
Obecnie Narva zamieszkana jest w ponad 95 procent przez ludność rosyjskojęzyczną. Ponadto miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego (założona w 1857 roku Krenholmska Manufaktura jest największą fabryką zajmująca się bawełną), maszynowego, metalurgicznego, drzewnego i spożywczego, to również ważny węzeł komunikacji drogowej. Oficjalna strona miasta to www.narva.ee.
Fot. BB