Już po raz czternasty w Wieczór Trzech Króli prezydent Elbląga przyznał swoje nagrody osobom i instytucjom, które swoją pracą i zaangażowaniem zasłużyły się miastu w roku 2005.
W tym roku nagrody przyznano w następujących kategoriach: w dziedzinie kultury i sztuki, działalność oświatowa i pedagogiczna, gospodarki, ochrony środowiska, sportu i turystyki, służby zdrowia i opieki zdrowotnej oraz w kategorii "inne".
Wśród laureatów są: Roman Korzeniowski, dyrektor Browaru w Elblągu (nagroda specjalna), Ryszard Tomczyk, literat, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny kwartalnika "Tygiel" (nagroda - kultura i sztuka), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 (nagroda - działalność oświatowa i pedagogiczna), Jan Puchalski „Pujan” (nagroda - działalność gospodarcza), Zespół Techtrans-Darad, piłka ręczna (nagroda - sport i turystyka), Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek Danuta Tchorowska i Alicja Tomczak (nagroda - służba zdrowia i opieki zdrowotnej), dr Zygmunt Słabkowski, radiolog (nagroda - służba zdrowia i opieka zdrowotna) oraz w kategorii „inne” Krystyna i Bogdan Przybylscy, wydawcy Tygodnika w Elblągu oraz Urszula Orłowska-Budo, prezes SM Zakrzewo.
- Do tegorocznego konkursu wpłynęło 25 wniosków na 32 kandydatów do nagrody prezydenta – powiedziała Agnieszka Staszewska, rzeczniczka prasowa prezydenta. – O ile w poprzednich latach najwięcej wniosków składanych było na kandydatów w dziedzinie sportu i turystyki, to w tym roku ilość wniosków w poszczególnych kategoriach rozłożyła się porówno.
Wnioski wraz z uzasadnieniem o przyznanie nagród mogli składać: radni, organizacje społeczne, związki zawodowe, organizacje polityczne, instytucje i zakłady pracy. Po raz pierwszy nagrody przyznano w 1991 roku. Laureaci otrzymują dyplomy, określoną kwotę pieniężną i – od 1999 roku – statuetkę wykonaną według projektu olsztyńskiej rzeźbiarki Barbary Lis-Romańczuk. Łącznie prezydent przyznał już 106 nagród.