W nowo otwartym Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w elbląskim Ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego omówione zostały działania wynikające z rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie „zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zajadliwej grypy ptaków".
I choć nasze miasto jest gminą miejską to w jej granicach zarejestrowanych jest ok. 480 gospodarstw rolnych. Wg danych szacunkowych hodowanych jest w nich obecnie 3900 sztuk drobiu (ok. 2000 gęsi, 1500 kur i ponad 400 kaczek). Największa hodowla drobiu znajduje się w Próchniku, Krasnym Lesie, na Bielanach, w Dąbrowie, Rubnie, oraz w okolicach ulicy Polderowej.
Zgodnie z wydanym rozporządzeniem zakazuje się organizowanie targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi itp., a także zakazuje się utrzymywania zwierząt na otwartej przestrzeni. Już teraz szczegółowe i zaostrzone kontrole zapowiedziała policja i straż miejska odnośnie handlu drobiem na targowisku miejskim
W czasie posiedzenia Tadeusz Cieślak Powiatowy Lekarz Weterynarii zalecił szczególnie szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą do picia zwierząt. Rozłożenie przed wejściem do budynku fermy drobiu materiałów nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Izolację drobiu od czynników zewnętrznych oraz konieczność używania odzieży ochronnej przez osoby znajdujące się na fermie. Jak zaznaczył Tadeusz Cieślak służby weterynaryjne już teraz na terenie rezerwatu prowadzą systematyczne badania ptasich odchodów w kierunku wykrycia wirusa tej grypy.