Brama Targowa – jeden z najważniejszych zabytków Elbląga i jedna z najpiękniejszych budowli, która posiada własną legendę, legendę o Piekarczyku. Jeszcze w tym roku ta średniowieczna brama ma przejść pod opiekę Fundacji Elbląg.
Złożona przez prezesa fundacji - Arkadiusza Jachimowicza propozycja spotkała się z uznaniem prezydenta miasta Elbląga – Henryka Słoniny.
Ustalono, że remont i adaptacja średniowiecznej Bramy Targowej ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. W ramach zakładanych zmian Fundacja Elbląg przewiduje, zgodnie z założeniami przygotowanymi przez samorząd, poszerzenie funkcji obiektu o: funkcję turystyczną, promocyjną, edukacyjną, rozrywkową oraz kulturotwórczą.
Zostanie uruchomiona informacja turystyczna, dzięki której osoby zainteresowane będą mogły uzyskać wiadomości dotyczące np. turystyki obwodu kalingradzkiego zarówno w języku polskim, niemiecki, jak i rosyjskim.
Zakłada się rozpoczęcie sprzedaży materiałów promujących elbląski zabytek, jak: książki, albumy, czy broszury. Można będzie również otrzymać bezpłatne informatory oraz ulotki, których tematem będzie Brama Targowa.
Ponadto Fundacja Elbląg zapowiada organizowanie inscenizacji z wydarzeń historycznych (m.in. obrona miasta przed Krzyżakami), prezentację materiałów informacyjnych, bicie średniowiecznych monet, zapoznawanie Elblążan oraz turystów z twórczością malarską.
Odbędą się spotkana Bractw Rycerskich, w których każde dziecko, czy dorosły będzie mógł wziąć udział. Niezwykłą promocją Bramy Targowej mają się okazać wycieczki po obiekcie wraz z przebranymi w stroje historyczne przewodnikami.
Odbędą się również jarmarki ludowe, jarmarki staroci, imprezy pod nazwą Święto Chleba.
Funkcja kulturotwórcza zakłada udostępnianie pomieszczeń na spotkania różnych grup tworzących środowisko kulturalne, historyczne i literackie miasta.
Niezwykle ważnym elementem promocji elbląskiej bramy będzie rozpowszechnianie legendy o elbląskim Piekarczyku poprzez wyroby figurek przedstawiających jego postać, obrazki, pocztówki, breloki itp.
Prezes fundacji – Arkadiusz Jachimowicz składając propozycję zagospodarowania bramy założył również sprawną obsługę zwiedzających, którzy będą mogli z pewnością otrzymać ważne dla nich informacje o obiekcie, zwiedzić Bramę Targową aż po samą kondygnację, gdzie można zobaczyć panoramę starego miasta.
Bardzo podoba mi się propozycja Pana Jachimowicza z Bramą Targową.Moja skromna osoba odwiedziła w br.kilkanaście miast i regionalnych imprez na których prezentowałem biżuterię rycerską ,figurki postaci historycznych /Vikingów,Rycerzy Średniowiecza/Jednak wydarzenim roku był dla mnie wyjazd z Wolinianami do Norwegi na Festiwal Vikingów do Stawanger i Karmoy.Myslę że Elbląg miasto o tak bogatej histoii powinno pokazac odwiedzajacym i mieszkańcom swoją przeszłośc.Wiele mniejszych osrodków nie mających tak ciekawej historii jak Nasze bardzo umiejętnie przyciąga turystów ciekawymi imprezami.