Jak często słyszymy o uzależnieniu? Na pewno częściej niż o współuzależnieniu!
Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest ono? Współuzależnienie dotyka osób, które mają bezpośredni kontakt z człowiekiem uzależnionym od alkoholu, narkotyków itp. Są to przeważnie żony, mężowie, dzieci, rodzice. Dla nich kontakt ten wiąże się z uporczywym stresem, który jest przyczyną fizycznych, emocjonalnych, duchowych i intelektualnych zmian w ludzkiej świadomości. Cały obraz zachowań członków rodziny, ich postępowanie w sytuacjach ekstremalnych przypomina stan uzależnienia.
Do takiego wniosku doszły już żony pierwszych uczestników AA, zanim jeszcze alkoholizm powszechnie uznano za chorobę. Stworzenie przez nich grupy miało pomóc nie tylko alkoholikom, ale także ich rodzinom. Ruch ten nazwano AL-ANON, a jego program oparto na Dwunastu Krokach oraz hasłach AA. Niedawno, bo 16-18.09.2005 r. w Polsce obchodzono 25-lecie powstania tej wspólnoty.
W Elblągu ruch ten trwa już od 14 lat. Obecnie możemy wyróżnić cztery Grupy Rodzinne AL-ANON, a spotkania odbywają się na ul. Robotniczej (plebania-piwnica) w poniedziałki o 17.00, na ul. Kieleckiej 16 (plebania) w środy o godz. 17.30, na ul. Robotniczej 246 p. 3 w Spółdzielczym Domu Kultury w czwartki o godz.. 17.00, na ul. Odrodzenia 13 (plebania) w piątki o godz. 13.00.
Warto podkreślić, że prowadzący zajęcia nie dostrzegają w uzależnionej osobie człowieka winnego, któremu pomaga się dzięki manipulacjom. Wpajają im, że jedyną osobą, którą człowiek może zmienić i kontrolować jest on sam, a członkowie rodzin uzależnionego zachęcani są do znalezienia dla siebie możliwego do zaakceptowania nowego stylu życia.