Sygnały mieszkańców odnośnie rosnącej liczby aktów wandalizmu zmusiły Prezydenta naszego miasta do zdecydowanych i stanowczych kroków.
Ostatnie statystyki Policji wskazują na spadek wykroczeń i przestępstw w naszym mieście przy jednoczesnym wzroście w odczuciu większości elblążan ilości zdarzeń i zachowań szczególnie dokuczliwych. Dotyczą one dewastacji mienia, niszczenia przystanków, koszy, lamp oświetleniowych i elewacji budynków. Ponadto kradzieży mienia publicznego, nieprzestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, jazdy po pijanemu, wulgaryzmów i hałaśliwego zachowania się grup młodzieży wychodzących z pubów czy imprez masowych.
W związku tym prezydent zwołał specjalną naradę, na którą zaprosił komendantów: policji, straży miejskiej i straży pożarnej oraz przewodniczących komisji problemowych programu Bezpieczny Elbląg. W czasie wspólnego spotkania podjęto kilka ważnych decyzji, które mają znacznie poprawić ład i porządek publiczny na ulicach naszego miasta.
Postanowiono, że zwiększona zostanie również ilość miejsc w pogotowiu socjalnym w zakresie miejsc dla osób nietrzeźwych. We wszystkich szkołach odbędą się wspólne spotkania policji z rodzicami, podczas których nauczyciele podejmą temat zachowania młodzieży w miejscach publicznych. Właściciele sklepów, sprzedający alkohol otrzymają pisma przypominające o zakazie sprzedaży alkoholu nieletnim i restrykcjach wynikających z łamania tego przepisu. W ramach wspólnej inicjatywy kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Prezydenta Elbląga, do miasta cyklicznie kierowany będzie pododdział policjantów Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Policjanci ci wspomagać będą elbląskich funkcjonariuszy w działaniach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny. Obecnie w Elblągu przebywa pluton 19 olsztyńskich funkcjonariuszy.
Podczas spotkania poruszono kwestię konieczności współpracy mieszkańców z odpowiednimi służbami. Przez całą dobę pod numerami telefonów 997 i 112, policjanci – oficerowie dyżurni KMP w Elblągu przyjmują wszystkie zgłoszenia dotyczące niepokojących elblążan sytuacji. Elbląscy funkcjonariusze przypominają, iż dzięki telefonom od mieszkańców Elbląga już ujętych zostało wielu przestępców na gorącym uczynku, a autorzy tych cennych i ważnym informacji zostali nagrodzeni przez Komendanta Miejskiego Policji. Warto również pamiętać, że oprócz policjantów informacje od mieszkańców przyjmuje także Straż Miejska pod całodobowym numerem 986 i w godzinach od 7.30 do 21.00 pod numerem telefonu 239 30 34.
Bardzo się cieszę że władze Elbląga pruszają ten temat.
Działania nie przynosą nic jeżeli sami nie będziemy chciel i bali coś zrobić. Byłem świadkiem, kiedy młoda pani na stacji ESSO pzy ul, Grunwaldzkiej sprzedała alkohol osobom w wieku gimnazjalistów. Na mój protest wstrzymała się od sprzedaży, ale kiedy wyszedłem alkohol sprzedała. Zmiana świadomości, że m.in. akohol jest gł. przyczyną zachowań groźnych społecznie- to podsatwowy problem walki z patologiami. Ciekawe co ta pani powiedziałaby gdyby rozwydrzeni podpici młokosi poza sklepem dokonali na niej rozboju czy innego czynu. Pomyślcie !