Przyjętych przez radnych na pierwszej sesji po wakacjach Program Rozwoju Kultury w Elblągu w latach 2005-2013 został ujęty w strategii rozwoju miasta.
Konieczność opracowania dokumentu pn. Program Rozwoju Kultury w Elblągu na lata 2005-2013 wynika z nowego uwarunkowania, w jakim znalazł się nasz kraj po wejściu do Unii Europejskiej. Opracowanie tego programu powierzono na wniosek Prezydenta, Zespołowi Koordynacyjnemu złożonemu z przedstawicieli instytucji, placówek kultury, organizacji pozarządowych twórców i artystów.
Zespół Koordynacyjny zdecydował, że działania wzmacniające rolę i znaczenie elbląskiej kultury w basenie Morza Bałtyckiego składać się będzie z 5 głównych priorytetów: ochrona dziedzictwa narodowego, wspieranie lokalnych środowisk twórczych, promocja książki oraz czytelnictwa, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży, informacja i promocja.
Przyjęta przez rząd 21 września ubiegłego roku Narodowa Strategia Rozwoju Kultury do 2013 roku wyraźnie wiąże kulturę i przemysły kultury z rozwojem gospodarczym danego regionu. Elbląski program precyzuje działania lokalne i regionalne także w odniesieniu do narodowej strategii. Korzyści z realizowania Programu to m.in.: uczynienie z naszego miasta konkurencyjnego ośrodka kultury Europy Bałtyckiej, wzrost rangi Elbląga na krajowym i międzynarodowym rynku kulturalnym czy optymalne wykorzystanie potencjału kulturowego miasta. W dużej mierze ma się to przyczynić do rozwoju działań związanych ze wspieranie działalności istniejących placówek kulturalnych, pomocy elbląskim środowiskom twórczym czy inicjacją działań kulturalnych na rzecz najmłodszych mieszkańców.
Wszystkie te przedsięwzięcia wymagają od poszczególnych instytucji kultury przygotowania własnych strategii działania w oparciu o wytyczne priorytety zawarte w Programie z możliwością pozyskiwania środków unijnych na określone cele. A trzeba zaznaczyć, że pozyskane środki z funduszu europejskiego już przyniosło lokalnym placówką kulturalnym konkretne efekty. Najbliższa przyszłość bez wątpienia należy do kultury.