W tym roku dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadają w soboty. Pracodawca musiał oddać dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r. Drugim świętem wypadającym w sobotę jest Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada, który przypada już za dwa dni. Przypomnijmy, że pracodawca oddaje dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.
Powyższa zmiana wynika z treści wydanego w październiku 2012 roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ówczesne zapisy Kodeksu Pracy wskazywały, że za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. TK uznał ten zapis za sprzeczny z Konstytucją.
Od tego momentu pracodawcy muszą oddawać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Najczęściej chodzi o sobotę, ponieważ większość pracowników wtedy nie pracuje. W tym roku spośród dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy na soboty przypadały Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada, który będziemy obchodzić już za dwa dni.
Jednak nie wszystkich obejmują zmiany. Jeśli w danym zakładzie pracy dla zachowania pięciodniowego tygodnia pracy ustalony jest inny niż sobota dzień wolny, obowiązek zapewnienia dodatkowego dnia wolnego zależał będzie od tego, czy niezapewnienie go poskutkuje przekroczeniem wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli tak się stanie, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. W razie niewywiązania się z tego obowiązku pracodawca narażony będzie na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
opr.
AS
źródło: www.kadry.infor.pl
A związki zawodowe co nabrały wody w usta .Wywalczyliśmy Wolne Soboty i Święta i WARA rządzącym od tego.
W jakim wy świecie żyjecie, że naprawdę wierzycie w to, co napisaliście...?
chory przepis w chorym kraju,
Dzien wolny za swieto w sobote kazdy pracujacy dostaje indywidualnie. W 2014 roku spedzi w gronie rodzinnym, nie liczac sobot i niedziel, tylko 11 dni, na 13 dni swiatecznych. Chyba ze cala pracujaca rodzina, wliczajac uczace sie dzieci, dostanie ten sam wolny dzien. Problem ten nie istnieje w Wielkiej Brytanii, gdzie kazdy dzien swiateczny wypadajacy w sobote lub niedziele jest ustalany na najblizszy poniedzialek. Jast tak od, co najmniej, 1968 roku kiedy to, na raty, zaczalem tam mieszkac na stale. Jest powiedzenie, ze Polacy sa bardzo dobrzy w rozwiazywaniu trudnych problemow ktore gdzie indziej nie istnieja. Nestety, z sobota jeszcze sie nie udalo. Dalej setki tysiecy urzednikow beda ustalac ktorego dnia milony pracujacych maja otrzymac dzien wolny i kazdego osobno informowac.
ciekawe informacje odnośnie prawa praca można znaleźć także tutaj http://poradnikpracownika.pl/dzien-wolny-za-sobote/