Wielki Czwartek to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu na 3 dni przed Wielkanocą. Święto to jest obchodzone w różnych odłamach chrześcijaństwa na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i małżeństwa.
Jakiś czas temu Wielki Czwartek, w kościele uchodził za dzień pojednania z grzesznikami. Odprawiano wówczas trzy Msze Czwartkowe: dla pojednania grzeszników z Kościołem, dla poświęcenia olejów oraz dla ludu. Współcześnie w kościołach katedralnych ma miejsce uroczysta Msza Święta sprawowana w godzinach porannych przez biskupa wraz z prezbiterami, czyli księżmi. Podczas tej mszy poświęcone są oleje służące do namaszczeń m.in. podczas chrztów i bierzmowań. W trakcie jej trwania odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
Dziś, podczas pierwszego z dni Triduum Paschalnego w kościołach parafialnych odprawiana jest wieczorna msza święta - Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas śpiewania "Chwała na wysokości" biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu utworu dzwony i organy milkną aż do wielkanocnej mszy rezurekcyjnej. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum". Podczas czwartkowej mszy konsekruje się odpowiednią ilość komunikantów tak, aby wystarczył także na kolejny dzień. Po uroczystości Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracyjnej, na pamiątkę uwięzienia Chrystusa po Ostatniej Wieczerzy. Adoracja trwa także następnego dnia - w Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.
- Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia eucharystii, jeden z najważniejszych dni w kalendarzu chrześcijańskim - mówi tegoroczna maturzystka. - Dla mnie to dzień przygotowań do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa i nie wyobrażam go sobie bez wieczornego wyjścia do kościoła i modlitwy - dodaje.
Są jednak tacy, dla których dzień ten nie ma znaczenia symbolicznego. - Plan wygląda tak: ciężka nauka do matury, a potem nic nie robienie. Raczej nie pójdę do kościoła. Dzień ten spędzę z dobrą książką w domu po prostu odpoczywając - opowiada 18-letni Adrianna.
Różne sposoby obchodzenia pierwszego dnia Triduum Paschalnego są dowodem indywidualności i kolejną próba tolerancji społeczeństwa. Bez względu na różnice i podobieństwa wynikające z obecności tego dnia w kalendarzu życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Paulina Rakoczy, klasa medialna
Paulinko dziękuje za miłą informację , ja co prawda z rady nie skorzystam , ale grupa referendalna zapewne tak i ten antychryst Jamaleg . Nie sądzę , aby to cokolwiek dało temu zepsutemu i zgniłemu osobnikowi , ale póki co może pójdzie , jak nie po rozum do głowy , to w jasną ch ...ę . Gdybyś czasem dowiedziała się o egzorcyzmach , to daj znać . Bo to chyba jedyna szansa dla tych , co wszystko wiedzą lepiej , a wody święconej podczas chrztu ,mieli wylanej na głowy stanowczo za mało . Ich należało chrzcić w Wiśle , i nie trzymać ich rączek zbyt kurczowo . No , ale stało się i teraz ten dzban bez ucha na pochyłe drzewo , jak ta koza .