Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zebrali się dzisiaj elbląscy radni. Sesja poświęcona była pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Udział w niej wzięli także biskup elbląski Jan Styrna, ks. infułat Mieczysław Józefczyk, radni sejmiku wojewódzkiego, dyrektorzy placówek noszących imię Papieża.
Radni wyrazili wolę nadania imienia Ojca Świętego jednemu z elbląskich obiektów lub ciągowi komunikacyjnemu i przyjęli: UROCZYSTĄ UCHWAŁĘ RADY MIEJSKIEJ W ELBLĄGU AKT ODDANIA HOŁDU OJCU ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II.
Łącząc się z pogrążoną w bólu społecznością Elbląga, całej naszej Ojczyzny i ludźmi dobrej woli na całym świecie po stracie umiłowanego Ojca świętego Jana Pawła II, pragniemy wyrazić nasz głęboki żal i smutek. Jednocześnie odczuwamy dumę, że mogliśmy żyć w czasie tak wielkiego Pontyfikatu oraz mogliśmy gościć Jego Osobę na naszej ziemi w czerwcu 1999 roku; odczuwamy dumę, że najwybitniejszy Polak w dziejach zaszczycił nas swoją obecnością i przyjął tytuł Honorowego Obywatela, że mogliśmy usłyszeć przesłanie o szczęściu tych, którzy strzegą Dziesięciorga Przykazań.
Odszedł nasz Pasterz do Źródła swojej mądrości i siły, skąd oręduje za nami i wstawia się za Polską - Ojczyzną naszą i całym światem.
Odszedł Apostoł nadziei i miłosierdzia, lecz pozostawił nam naukę i przykład szacunku, jakim powinniśmy darzyć się wzajemnie, służąc drugiemu człowiekowi. Pozostawił dzieło budujące pokój, godność życia ludzkiego, poszanowanie rodziny, troskę o ludzi cierpiących i biednych. To, co w Nim niezniszczalne, będzie trwać w naszym życiu i w przyszłych pokoleniach. To, co w Nim niezniszczalne staje teraz twarzą w twarz z Tym, który Jest.
Nasze słowa są marne, nie są w stanie wyrazić wdzięczności i czci Ojcu świętemu. Jedynie w naszych sercach, czynach i godnych znakach możemy pielęgnować Jego duchowe dziedzictwo. Już teraz, choć pogrążeni w bólu, dostrzegamy, jak dojrzewają owoce Jego nauczania: pojednanie, otwartość i dialog. A młodzież, najbardziej umiłowana przez Papieża, określana przez Niego nadzieją świata, w Elblągu i wielu miejscach jednoczy się wokół Jego Osoby, modli się i zawierza swoją przyszłość, zaczyna budować tak oczekiwaną przez Ojca świętego cywilizację miłości. Rada i Prezydent wraz ze wszystkimi mieszkańcami Elbląga składa Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II najwyższy hołd, naszą miłość i wdzięczność.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu
Janusz Nowak
Elbląg, dnia 7 kwietnia 2005 roku
Podczas sesji pokazany został film z pobytu Papieża w Elblągu, w 1999r. i wyłożona została Księga Kondolencyjna.
Umarł Wielki Polak. Pamiętam doskonale pobyt Jana Pawła II w Elblągu i Jego mądre słowa, których część znalazła się na Pomniku Papieża. Wizyta papieska w naszym mieście była krótka, ale mieliśmy szczęście gościć Największego Polaka i to jest najważniejsze. Pamiętam też, iż ówczesny biskup diecezji elbląskiej wygłosił mowę, która była chyba jego najsłabszym wystąpieniem. Mówił dużo o św. Wojciechu i „przeskoczył” na temat doktor Aleksandry Gabrysiak. Zabrakło „środka” w wystąpieniu biskupa, a przecież Papież był wtedy, gdy remontowano dach naszej Katedry z kosztów fundacji im. Biskupa M. Kallera. Niestety, nasz biskup ani słowa nie wspomniał o bogatych, kilkusetletnich dziejach katolickich i protestanckich Elbląga. Był to wielki dysonans podczas elbląskiej wizyty Ojca Świętego, ekumeniczny nietakt zauważony wtedy przez wielu uczestników zgromadzenia na lotnisku.