Biało-Czerwone barwy każdego Polaka napawają dumą. To ile znaczą dla elblążan mogliśmy się przekonać podczas obchodów Święta Flagi. Po raz pierwszy mieszkańcy Elbląga mieli okazję wziąć udział w happeningu, który polegał na przejściu z flagą w ręku przez ulicę Trybunalską, 12 Lutego i Teatralną na Plac Jagiellończyka, gdzie na przybyłych czekało wiele atrakcji.
Początki polskiej flagi sięgają końca XVIII wieku, gdy po zakończonych rozbiorach Rzeczpospolitej Polacy potrzebowali określającego ich narodowość symbolu. Do jego utworzenia wybrano barwy zaczerpnięte z godła. Oficjalnie flaga została zatwierdzona w 1831, ale już w 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja noszono biało-czerwone stroje i szarfy, będące oznaką przywiązania do ojczyzny. Odrzucona i zakazana przez władców rosyjskich flaga, powróciła w 1918 roku, po 123 letniej walce Polaków o wolność i suwerenność naszego kraju.
Dziś, 2 maja każdy elblążanin mógł pokazać ile dla niego znaczą barwy narodowe biorąc udział w happeningu organizowanym przez Departament Kultury Urzędu Miejskiego, Hufiec Elbląski ZHP i Stowarzyszenie Elbląg Europa. Przemarsz rozpoczął się o godzinie 12:00, gdy przed gmachem Urzędu Miasta, po wystąpieniu Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka, orkiestra wojskowa zagrała "Mazurka Dąbrowskiego".Podczas trwania hymnu, przedstawiciele elbląskich szkół "mundurowych" wciągnęli na maszty biało-czerwone flagi, a Prezydent Elbląga wraz z Jerzym Wcisłą, Przewodniczącym Rady Miejskiej, wręczyli czterem wybranym elbląskim szkołom barwy narodowe.
Piękna pogoda zachęciła mieszkańców do udziału w uroczystościach. Licznie przybyli goście w towarzystwie szczudlarzy, wojska i harcerzy dumnie kroczyli ulicami miasta, a wraz z nimi 50-metrowa flaga narodowa, na tle której, później uwieczniono uczestników happeningu. Po dotarciu na plac Jagiellończyka wszyscy przybyli mogli nauczyć się i zatańczyć z innym poloneza, czy zmierzyć się ze sobą na macie zapaśniczej.
Oto co o symbolice narodowej powiedziała uczennica Zespołu Szkół Technicznych, której szkoła otrzymała jedną z czterech flag: - Dla mnie Polska flaga jest symbolem patriotyzmu i przelanej za naszą wolność krwi. Bez niej czułabym się jak człowiek nie posiadający własnego kraju. To piękne, gdy stojący na podium Polak trzyma w ręku biało-czerwone barwy , a w tle słychać "Mazurka Dąbrowskiego".To, że dziś wywieszono inne niż Polskie flagi, świadczy o tolerancji .Nie tylko my, Polacy mieszkamy w Elblągu, są tutaj także przedstawiciele innych narodowości, a ich kraje mają przecież inne barwy narodowe.
Paulina Rakoczy, klasa medialna
klasa medialna II LO
Ciekawe kto wykłada w klasie medialnej, bo tuzów dziennikarstwa w naszym mieście nie dostrzegam. Ukłon w stronę pani Kamili z info, która ma zadatki na sprawnego dziennikarza, ale przecież w tym zawodzie, na lokalnym rynku nie wytrwa z powodów finansowych. Chyba, że dziennikarstwo może traktować jako hobby. Wprawdzie ostatnio dziennikarstwo stało się trampoliną do ratusza, ale praca tam do rozwojowych nie należy, nie jest więc zajęciem dla ludzi ambitnych.
szczególnie szczudlarze napawają mnie dumą
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi zasadami flagi nie należy nosić rozpostartej poziomo oraz należy zadbać o to, aby nie dotykała ona podłoża. Jak widać na załączonych obrazkach, szacunek do flagi jest u nas wyłącznie pozorny, a wspomniane zasady nie są przestrzegane.
Ludzie wymyślcie według Was najlepsze obchody czegokolwiek i co ważniejsze przeprowadźcie je to wtedy my - nieznający się na niczym organizatorzy tego typu objeżdżanych przez Was imprez - chętnie pójdziemy i się dla odmiany świetnie pobawimy!