Wczoraj, 16 kwietnia, zmarł prof. Marian Biskup, Honorowy Obywatel Elbląga, historyk specjalizujący się w historii Pomorza, historii strefy bałtyckiej, historii średniowieczna i nowożytnej oraz historii zakonu krzyżackiego. Miał 89 lat.
Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po II wojnie światowej swoje osobiste i zawodowe życie związał z Toruniem. W latach 1957-1972 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Historii Średniowiecznej. W 1971 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Następnie kierował Pracownią Dziejów Prus Królewskich i Książęcych Zakładu Historii Pomorza Instytutu Historii PAN. Począwszy od pierwszych publikacji, zainteresowania Profesora obracały się wokół historii średniowiecza Pomorza, Zakonu Krzyżackiego i jego państwa w Prusach oraz historii konfliktów polsko-krzyżackich. Do najbardziej znanych prac prof. Biskupa należą: „Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim 1454-1466”, „Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach” oraz „Wojna Pruska, czyli Wojna Polski z Zakonem Krzyżackim z lat 1519-1521”.
Prof. Biskup czynnie udzielał się w pracach Polskiego Towarzystwa Historycznego, pełniąc w latach 1973-78 funkcję jego prezesa. Z jego inicjatywy powołano Olimpiadę Historyczną, która do dziś jest najważniejszym sprawdzianem wiedzy historycznej dla uczniów szkół średnich. Od 1991 r. Profesor jest członkiem rzeczywistym PAN, należy do licznych, w tym i zagranicznych organizacji zrzeszających historyków. W 1998 r. został uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w 2001 Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również honorowym obywatelem Torunia i Inowrocławia, zaś Rada Miasta Gdańska w 2002 r. przyznała mu Medal Św. Wojciecha.
Związki Prof. Marian Biskupa z Elblągiem rozpoczęły się latem 1946 roku, kiedy po raz pierwszy odwiedził nasze miasto. Plonem jego pobytu w naszym mieście był pierwszy zarys historii Elbląga w języku polskim dotyczący średniowiecza i okresu nowożytnego. W 1957 r. profesor objął funkcję redaktora naukowego nowopowstałego czasopisma pt. „Rocznik Elbląski”. W sumie w latach 1961-1985, M. Biskup zredagował 10 tomów „Rocznika”. Dzięki jego pracy czasopismo utrzymywało wysoki poziom naukowy i stało się znane w kraju oraz zagranicą. Dziś profesor jest honorowym członkiem komitetu redakcyjnego. W jego działalności w Elblągu ważną rolę odgrywała popularyzacja wiedzy o przeszłości naszego miasta. Marian Biskup był autorem wielu wykładów i odczytów oraz organizatorem wielu sesji i konferencji naukowych, na których poruszał tematykę elbląską. Profesor miał swój olbrzymi wkład w powstanie „Historii Elbląga”, której redakcję powierzono prof. Stanisławowi Gierszewskiemu, a następnie prof. Andrzejowi Grothowi.
Nadanie prof. Marianowi Biskupowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Elbląga nastąpiło 19 kwietnia 2007 roku podczas sesji Rady Miejskiej.