Krew spełnia wiele istotnych zadań, mających na celu podtrzymanie procesów życiowych. W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży jej ok. 5-6 litrów. Jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, ale także osobom cierpiącym na wiele poważnych chorób. Zapotrzebowanie na krew ciągle rośnie. Niestety ilość dawców nie wzrasta wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania. O tym, jak należy przygotować się do oddania krwi i co dzięki temu można zyskać opowiedział nam honorowy dawca krwi - Paweł Stępkowski.
Co skłoniło Cię, żeby pierwszy raz oddać krew?
Pierwszy raz krew oddałem cztery lat temu, kiedy byłem jeszcze w wojsku. Nie było jednego, konkretnego powodu, dla którego to zrobiłem. Po prostu uważałem, że skoro jestem zdrowy i mogę oddać krew, to powinienem to zrobić.
Dlaczego dalej to robisz?
Z pewnością daje mi to satysfakcję, że mogę pomagać innym. Oprócz tego, po pobraniu, krew jest badana, a w razie wykrycia choroby dawca jest o niej powiadamiany. Któregoś razu kolega, który oddawał ze mną krew, tydzień po tym dostał telefon z wiadomością, że powinien się zgłosić do Punktu Krwiodawstwa, a tam lekarz powiedział mu, że ma żółtaczkę. Dzięki tej procedurze wiem, że jestem zdrowy, co dodatkowo motywuje mnie do oddawania krwi.
Jak przygotowujesz się do oddawania krwi? Co robisz przed pójściem do Punktu Krwiodawstwa?
Zawsze staram się być wyspany i wypoczęty. To ważne, ponieważ po oddaniu krwi człowiek jest osłabiony, dlatego tak planuję sobie dzień, by po oddaniu krwi móc odpocząć.
Jak wygląda sam zabieg?
Najpierw wypełnia się ankietę, w której odpowiada się na szereg zdrowotnych pytań. Później pobierają próbkę krwi i przeprowadzają wstępne badania, by sprawdzić, czy dawca może przystąpić do oddawania krwi. Następnie lekarz przeprowadza wywiad medyczny i bada ciśnienie krwi. Po badaniu dostaje się batonik oraz kawę, herbatę lub wodę z sokiem. Dopiero wtedy możemy przystąpić do pobrania krwi. Maksymalnie za jednym razem można oddać 450 ml. Sam zabieg trwa kilka minut.
Jak długo zamierzasz oddawać krew?
Tak długo, jak mi na to zdrowie pozwoli. Nikt z nas nie wie, jaka przyszłość go czeka i żebyśmy nigdy nie mieli sytuacji, w której będziemy żałować, że tak mało osób oddaje krew.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warto pamiętać, że…
Krew mogą oddawać kobiety i mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat. Kobiety co trzy miesiące, mężczyźni – co dwa. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynów (wodę mineralną lub soki).
Powinno być się wyspanym i co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi należy usunąć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz orzeszki ziemne, ciasta kremowe oraz potrawy ostro przyprawione. Co najmniej godzinę przed zabiegiem nie można palić papierosów.
Jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki automatycznie wyklucza to przyszłego dawcę. Ważne jest, by wychodząc z domu, sprawdzić, czy ma się ze sobą dowód osobisty – bez niego nie można oddawać krwi.
Jeśli chcesz pomóc zgłoś się do elbląskiego Punktu Krwiodawstwa mieszczącego się przy ul. Bema 80. Więcej informacji na stornie www.oddajkrew.pl
kto eto na kliszy ?
na pewno nie ty :)
pewnie że warto ,ale za 7 czekolad ,parodia,krwi potrzebujesz to i tak zapłacisz za nią nawet jak jesteś HDK,powinni dać lepsze przywileje dla HDK
szkoda ze te czekolady sa od kilku lat te same. Juz mi sie znudzily. Zwykle zjem jedna gorzka, a reszte rozdaje dzieciom w rodzinie. A pamietam czasy jak dawali parowki (w zgrzewce) z zakladow miesnych... Jak bylem dzieckiem to ojciec przynosil czasem smaczne cukierki w czekoladzie.
w przychodniach i aptekazh znikneły wywieszki o przywilejach dla HDK.Jestem zasłużonym HDK i kiedyś jedyny raz chciałem wejść do gabinetu lekarza ,bardzo zależało mi na czasie musiałem stoczyć wojnę z oczekującymi .Panie z rejestracji też mi nie pomogły
Do jmaniek, nigdy nie płaciło się za krew w Polsce.Jeśli masz informację inną ,niż moja ujawnij ją.
oddałem 40 litrów i nabawiłem sie nadciśnienia ,trudno!! ale trzeba sie z tym liczyć
Wszystko fajnie, chętnie regularnie oddaję krew, ale ostatnio doszło do sytuacji, że chcąc oddać krew odwiedziłam dwa punkty (w Pasłęku i Elblągu) i okazało się, że żaden z nich nie jest czynny. Jedyne informacje na ten temat były zapisane na drzwiach punktów. Moje "wyprawy" okazały się bezcelowe:( Uważam, że takie informacje powinny być bardziej rozpowszechnione, żeby nie jeździć z miejsca w miejsce - bez efektu.