Biblioteka Elbląska i Tygodnik "Polityka" zapraszają w piątek, 16 grudnia o godz. 18.00 do Sali "U św. Ducha" na przedświąteczne spotkanie w Salonie „Polityki”. Dyskusję na temat „Polak religijny” poprowadzi Mirosław Pęczak, jego gośćmi będą o. Tomasz Dostatni OP i prof. Zbigniew Mikołejko. Wstęp wolny.
Jak pokazują najnowsze badania CBOS-u 95 % Polaków deklaruje się jako katolicy, 92 % uznaje się za osoby wierzące, a ponad połowa respondentów regularnie chodzi do kościoła. Poziom naszej wiary jest nadal wysoki, ale od 2005 systematycznie maleje. Jak to jest naprawdę z Polską religijnością? Czy Polak praktykujący, to Polak religijny? Czy Polacy wierzą naprawdę, czy powierzchownie i na pokaz? O polskiej religijności, laicyzacji wiary, zmianach zachodzących w religijności Polaków i zapewne o wielu innych istotnych kwestiach będzie można podyskutować podczas najbliższego spotkania w Salonie „Polityki”. Nie może być chyba lepszego czasu na refleksję nad polską religijnością niż nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, które obchodzone są w prawie każdym polskim domu…
Zbigniew Mikołejko – historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest autorem wielokrotnie wznawianych tytułów książek: „Elementy filozofii”; „Mity tradycjonalizmu integralnego”, „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma”, „Żywoty świętych poprawione”, „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”, „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu". Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej np. „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Res Publiki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minus” i innych. W wywiadach często określa się jako „wierzący wśród niewierzących i niewierzący wśród wierzących”.
Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. W latach 1990-1995 mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze". Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu „Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Jest członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego „Salve”. Tłumaczy z języka czeskiego. Należy do tych ludzi polskiego Kościoła katolickiego, którzy robią dużo dobrego dla dialogu z innymi religiami. Autor i współautor książek: „Poznańscy dominikanie" (współautor), „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni"(współautor), „Sługa słowa" (rozmowy z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim), „Zza bramy klasztoru", „Przekraczać mury", „W dwóch światach" (wspólnie z Szewachem Weissem).
Aleksandra Buła
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Bardzo bym chciał spotkać tam wielu samorządowców oraz osoby z organizacji pozarządowych tak zwane osoby przyzwoite wierzące etc., które wszędzie podkreślają, ze ich działanie jest w myśl wartości chrześćiańskich co to znaczy?????Bo życie dowodzi, ze mówić jedno, a robić drugie ni jak się nie ma to tej wartości!!!
Ci "WIELCY SAMORZĄDOWCY ' pracujący " z potrzeby serca' ,tak jak w MOPSie ,widza tylko pieniadze i zysk dla siebie ,a nie ludzi w POtrzebie.Nie przyjda bo to "ciężko strawne " ,a jeszcze zaplączą sie w gąszczu niewygodnych pytań publiki i co wtedy ?