Każdy elblążanin może mieć swój udział w obchodach 30. rocznicy stanu wojennego. Może podzielić się swoimi smutnymi lub radosnymi wspomnieniami, albo pokazać zdjęcia z tego okresu. Urząd Miejski, wspólnie z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi przygotował z tej okazji szereg atrakcji pod wspólnym tytułem „Opowiem Ci o wolności”.
W tym roku mija 30. rocznica od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji przygotowywany jest cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Głównym tematem tych przedsięwzięć jest ukazanie ważnego fragmentu najnowszej historii Polski, mało obecnej w świadomości obywateli, mimo że od wprowadzenia stanu wojennego dzieli nas zaledwie 30 lat. W stanie wojennym, jak w soczewce, skupia się najnowsza historia Polski. To z jednej strony martyrologia i prześladowania, ale także życie codzienne, obfitujące w radości i smutki, młodzieńcze marzenia, nadzieje, próby ratowania normalności. Społeczna percepcja stanu wojennego do dziś dzieli Polaków na dwa przeciwstawne obozy. Zwolennicy uważają, że stan wojenny uratował Polskę przed rosyjską interwencją i wojną domową. Przeciwnicy zaś, że zaprzepaścił nadzieje milionów Polaków na wolną i demokratyczną Polskę, likwidując "Solidarność", przywódców skazując na więzienia i internowanie lub przymusową emigrację. Dla jednych był to czas straconych złudzeń, złamanych życiorysów i karier, dla innych czas nadziei na spokojne życie. Dla jednych i drugich ważne wspomnienie z młodości.
- Nie chcemy świętować tej smutnej rocznicy - mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury. - Nie chcemy też konserwować podziałów w społeczeństwie polskim w kontekście wydarzeń sprzed lat. Naszym celem jest utrwalenie pamięci, skłonienie do refleksji nad najnowszą historią Polski, a także wzbudzenie namysłu nad takimi uniwersalnymi wartościami jak - prawda, wolność, godność, sprawiedliwość, solidarność i prawa obywatelskie.
12 grudnia o godzinie 18.00 w Teatrze im.A.Sewruka odbędzie się koncert pod tytułem „Opowiem Ci o wolności”. Elbląscy muzycy (m.in. Anna Książkiewicz, Monika Kwiatkowska, Aleksandra Piątek, Joanna Żądłowska, Tomasza Hoffmann, Paweł Moczadło, Paweł Koszycki, Piotr Olejnik, Tomasz Steńczyk, zespół „Szalone”, Bartosz Krzywda, Krzysztof Krakowski, Szymon Zuehlke) z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wykonają znane utwory z lat 80-tych Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Marka Grechuty, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, zespołów Republika, Tilt i Lombard. Autorem nowej aranżacji jest Bartek Krzywda. Reżyserem koncertu jest Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A.Sewruka.
13 grudnia młodzież z elbląskich szkół weźmie udział w grze miejskiej „Śladami stanu wojennego”. Grupy młodzieżowe w poszczególnych punktach miasta, zajmować się będą między innymi kolportażem zakazanej literatury, przygotowaniem transparentów, ulotek, a także audycji muzycznych dla nielegalnej rozgłośni radiowej. W miejscach swoich działań młodzież spotka się z autentycznymi uczestnikami wydarzeń sprzed 30. lat, działaczami opozycji - drukarzami, kolporterami, internowanymi. Punktem kulminacyjnym gry będzie inscenizacja manifestacji pod Pomnikiem Grudnia 1970 roku, z udziałem grupy rekonstrukcji historycznej z Gdańska.
Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wystawa „Stan wojenny w Elblągu”, przygotowana wspólnie z Archiwum Państwowym i Muzeum Archeologiczno-Historycznym. W planowanej wystawie mogą mieć swój udział wszyscy mieszkańcy Elbląga. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami (demonstracje, ulice, sklepy, życie towarzyskie, etc.) lub innymi pamiątkami z tego okresu zwracamy się z gorącym apelem o dostarczanie ich do Departamentu Kultury w terminie do 2 grudnia. Zostaną one wykorzystane na prezentowanej wystawie.
W trakcie wystawy rozstrzygnięty zostanie konkurs historyczny „Patriotyzm codzienności – życie codzienne mieszkańców Elbląga w stanie wojennym”. Ten adresowany do młodzieży konkurs, w którym można wziąć udział do 2 grudnia br., polega na opracowaniu, związanych ze stanem wojennym, wspomnień mieszkańców Elbląga.
Poza departamentami Kultury i Komunikacji Społecznej, współorganizatorami tych wydarzeń są między innymi Teatr im. A. Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Elbląska Orkiestra Kameralna, Centrum Sztuki Galeria EL, Młodzieżowy Dom Kultury, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Elbląg-Europa, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Elbląg, przy wsparciu wszystkich elbląskich mediów.
Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Stan wojenny był dla mnie czasem gwałtownego przejścia z beztroski dzieciństwa do brutalnej dorosłości, weryfikacją znajomych i przyjaciół, błyskawiczną szkołą życia. Odnalezienie się w tym tyglu sprzeczności i skrajnych poglądów nie było łatwe. Na pewno był to czas wyrabiania własnego zdania i opinii. A 13 grudnia 1981? Tego dnia wybierałam się ze znajomymi na koncert, który oczywiście został odwołany. Nie rozumieliśmy co się dzieje. Chyba większość ludzi była wtedy zdezorientowana.
Prawa gwarantujące elementarne bezpieczeństwo socjalne zwykłych ludzi nazywają przywilejami i walczą o ich zniesienie, a przywileje milionerów, międzynarodowych korporacji i banków, kleru , politycznych prostytutek, tzw pracodawców, organizacji pozarządowych (Lobbystycznych) określili mianem reform społecznych i gospodarczych. Dzisiejsze państwo kieruje się ideologią mająca u swoich podstaw nierówność i niesprawiedliwość w każdym obszarze życia społecznego poczynając od gospodarki a kończąc na prawie. Prawa i obowiązki zależą od statusu majątkowego i im ten status jest wyższy tym mniej obowiązków i więcej praw. Wysoki status majątkowy w tym państwie pozwala uchylać się od odpowiedzialności nawet za bardzo poważne przestępstwa. Jest to system zupełnie sprzeczny z logiką,, jednak za jego utrzymaniem stoją olbrzymie pieniądze i potężna komercyjna maszyna propagandowa.
Jeśli dziś oprawcy stanu wojennego oficerowie SB oraz bezwolne sługusy Jaruzelskiego i Sovietów oficerowie i podoficerowie Ludowego Wojska Polskiego (w większości eks PZPR) pobierają wcześniejsze emerytury dwukrotnie przekraczajace emerytury ich ofiar i są to na dodatek pieniądze z naszych skladek i podatków to czy sa to "prawa gwarantujace elementarne bezpieczeństwo" ? Czy jest to wynik porozumienia w Magdalence gdzie za nienaruszalność majatków i przywilejów "komunistów" Jaruzelski z Kiszczakiem i Siwickim oddali władzę.Czy nie czas już tym byłym "obrońcom socjalizmu i przyjaźni z ZSRR" reżimowym funkcjonariuszom nie zmniejszyć emerytur do poziomu emerytury minimalnej.
Oprawcy byli straszni, ale nie zrobili nam tych wszystkich rzeczy: dla przypomnienia bezdomność, bezrobocie, saksy, wywłaszczenie zwykłych obywateli poprzez brak powszechnej prywatyzacji (przekręt NFI), likwidacja wielu gałęzi polskiego przemysłu, strategicznych zakładów i w konsekwencji miejsc pracy dla Polaków, zgoda na eksport pracy do UE, a następnie do Chin Indii..., całkowite otwarcie rynku dla obcego kapitału i prawne zagwarantowanie przewagi konkurencyjnej obcego prywatnego kapitału, przystąpienie do UE na warunkach państwa 2 kategorii, ochrona socjalna obywateli na poziomie krajów 3 świata, klerykalizacja państwa niekontrolowany transfer majątku na rzecz KK, niekontrolowany transfer zysków poza Polskę przez firmy zagraniczne, nierówność wobec prawa zależna faktycznie od statusu materialnego, bezzwrotne dotacje dla milionerów, przy jednoczesnym istnieniu takich zjawisk jak niedożywienie dzieci i faktyczna bieda, finansowanie agresywnych wojen z których nie czerpiemy żadnych profitów itd.
"Obchody"... Na zdjęciu wojsko... Chyba się komuś święta pomyliły! Może jeszcze w ramach obchodów zrobić dzień wolny! Na ulicach zaparkować UAZ-y, SKOT-y wysypać trochę wojska... Potraktować pałka paru przechodni... To nie święto! To żałoba!
Joanna Żądłowska ma chyba nowe nazwisko, a jeśli nie, kiedyś była Żondłowska, a Tomasza Hoffmann jest mężczyzną :)
A ja się pytam gdzie się podziali zrywający paznokcie funkcjonariusze SB bijący pałami ZOMOWCY prześladujący oficerowie polityczni i wielu innych.