Jak projektować otaczającą przestrzeń, aby dawała poczucie bezpieczeństwa, jak wygląda przestępczość nieletnich, co zmieniło się w przepisach dotyczących programu Niebieskich Kart oraz co robimy, aby nasi najmłodsi byli odpowiednio edukowani z zakresu bezpieczeństwa – to główne tematy Konferencji z dyrektorami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Elbląga. Konferencji, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
Kluczowym zagadnieniem, które było zaprezentowane podczas tego spotkania to realizacja programu „Bezpieczne przestrzenie”. Tu swoja prelekcję miał asp. szt. Robert Papierowski, który opowiedział o realizacji właśnie tego projektu. Na zasadzie innowacji pedagogicznej wprowadził go Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, policja jest natomiast partnerem tego projektu. To jak kształtować przestrzeń osiedli, szkół a nawet budynków zostało przedstawione przez Roberta Papierowskiego w prezentacji z wykorzystaniem zdjęć terenów „poddanych już obróbce” pod kątem bezpieczeństwa. Różnicę tę było szczególnie widać przy porównaniu zdjęć „jak było” i „jak jest”. Kilka projektów zostało już zrealizowane, ale program na zmianę otoczenia dopiero rusza wiec z pewnością zobaczymy jego efekty.
Kolejnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu były zmiany w przepisach dotyczących Niebieskich Kart a wiec programu przeciwdziałającemu przestępstwom przemocy w rodzinie. Tu o wprowadzonych zmianach dotyczących możliwości założenia Niebieskiej Karty np. przez szkołę czy też ośrodek pomocy społecznej, a nie tylko policję mówił asp. szt. Jarosław Graman z elbląskiej policji. Co ważne zgodnie z nowymi przepisami Prezydent Elbląga, 29 września 2011r. powołał zespół interdyscyplinarny, którego zadaniem będzie skupianie działań związanych z prowadzeniem dokumentacji Niebieskich Kart.
W dalszej części spotkania poruszono tematy przestępczości nieletnich oraz zagadnienia dotyczące prewencji kryminalnej, a więc wszelkiego typu spotkań w szkołach, ale nie tylko, bo także i edukacji osób dorosłych nt. unikania zagrożeń. Tu o podejmowanych działaniach opowiedzieli nadkom. Artur Kłapouchy z Wydziału Prewencji Kryminalnej elbląskiej komendy policji oraz współpracująca z nim w tej dziedzinie st. chor. Lidia Osik z Placówki Straży Granicznej w Elblągu . Na koniec o prawnych aspektach odpowiedzialności osób nieletnich opowiedział asp. Radosław Braczkowski.
Tego typu spotkania z dyrektorami szkół są realizowane cyklicznie raz w roku. Jest to dobry sposób na podsumowanie tego co już zostało zrobione oraz tego co jest jeszcze w planach do realizacji.
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
coz program fajny cos sie dzieje ale kurde flustracja problemy rzadzacy to oni sa winni ze ludzie normalni popadaja w depresje narastaja konflikty itpnawet ci najmlodsi gdy patrza na bezradnosc rodzicow... ale jezeli odniesie to jakis skutek nawet minimalny popieram