Po raz kolejny Szpital Miejski im. Jana Pawła II i Wojewódzki Szpital Zespolony zapraszają w najbliższą sobotę 19 listopada, do udziału w akcji pn. Biała Sobota. W ramach akcji szpitale udzielą bezpłatnych badań mammograficznych, jak również serii badań w poradni cukrzycowej – badanie poziomu cukru, hemoglobiny oraz ciśnienia.
Biała Sobota w Szpitalu Miejskim
Szpital Miejski im. Jana Pawła II w dniach 19 listopada i 9 grudnia przeprowadzi kolejną akcję pn. Biała Sobota. W związku z tym zachęcamy wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat, do wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym.
Rak sutka jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym u kobiet. Jego etiologia mimo wielu badań i analiz nie jest do końca znana. Często wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie, jednak badania wskazują, że coraz częściej jest wykrywany również u młodszych kobiet. W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z powodu zaawansowanego raka sutka.
Aby zminimalizować to ryzyko i ułatwić dostęp do badań elbląskim kobietom, pracownicy Szpitala Miejskiego zdecydowali o przeprowadzeniu akcji bezpłatnych badań mammograficznych, które wykonywane są nowoczesnym aparatem mammograficznym.
Wszystkie Panie zapraszamy do Pracowni Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II, ul. Żeromskiego 22, I piętro. Terminy: 19 listopada, godz. 9:00 - 18:00; 9 grudnia, godz. 9:00 - 18:00.
Uwaga: nie jest potrzebne skierowanie od lekarza ogólnego, prosimy natomiast zabrać ze sobą dowód osobisty.
Wszystkie informacje na temat badań można uzyskać pod numerem telefonu 55 230 42 25.
Biała Sobota w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w sobotę 19 listopada 2011 roku mieszkańcy Elbląga i okolic będą mogli zbadać poziom cukru we krwi, poziom hemoglobiny i ciśnienia. "Białą sobotę" organizuje Elbląskie Centrum Diabetologii przy ul. Królewieckiej 146 znajdujące się na I piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Zdrowy człowiek powinien przynajmniej raz do roku zbadać poziom cukru we krwi to najprostsza metoda diagnostyczna rozpoznawania cukrzycy. Statystyki podają, że 25% cierpiących na cukrzycę nie zdaje sobie sprawy, że jest chora. Specjaliści ostrzegają, że nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zaburzają funkcjonowanie nerek, serca i układu nerwowego. Badanie powinien wykonać każdy, kto odczuwa zwiększone pragnienie i wydalanie moczu, łatwo się męczy, ma nadwagę, zaburzenia wzroku oto najczęstsze objawy cukrzycy.
Organizatorzy akcji zapraszają na badania również osoby już chore na cukrzycę. Będą się one mogły poddać badaniom HbA1c, którego wynik jest miernikiem prawidłowego wyrównania cukrzycy.
Na badania można się zgłaszać w sobotę 19 listopada 2011 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 (budynek Wojewódzkiego Szpital Zespolonego, piętro I, gabinety 1030 - 1033).
oprac. Jay
"Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie, jednak badania wskazują, że coraz częściej jest wykrywany również u młodszych kobiet" - więc dlaczego....nie ma takiego programu także i dla młodszych kobiet, które mają małe dzieci i jeszcze tyle do zrobienia?!!!