Obok Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, o której pisaliśmy niedawno – Elbląski Wortal Historyczny jest nieocenionym źródłem wiedzy o historii naszego miasta, gdzie można znaleźć informacje na temat zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej, artykuły dotyczące osób, miejsc i zdarzeń związanych z historią Elbląga pisane przez specjalistów i pasjonatów historii.
Elbląski Wortal Historyczny to strona dla tych, którzy chcą czerpać wiedzę o historii naszego miasta bazując na rzetelnej wiedzy autorów artykułów, wśród których są m.in.: Andrzej Groth, Wiesław Długokęcki, Janusz Charytoniuk, Lech Słodownik, Edward Jaremczuk, Elżbieta Paprocka, Joanna Szkolnicka, Helena Dutkiewicz, Elżbieta Lewandowska, Marek Andrzejewski i inni. Na dzień dzisiejszy Elbląski Wortal Historyczny to około 4 tys. opisów zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej i ponad 200 artykułów o różnorodnej tematyce związanej z historią naszego miasta. Można tu przeczytać o życiu elbląskich gimnazjalistów między XVI a XVIII wiekiem, początkach bankowości w Elblągu, epidemii dżumy w Elblągu na początku XVIII wieku, działalności giełdy kupieckiej, zapoznać się z programami nauczania w elbląskich szkołach, czy stanem opieki społecznej w dawnym Elblągu. Z ostatnio dodanych artykułów wspomnieć można chociażby publikacje dotyczące starych elbląskich rodów opracowane przez prof. Andrzeja Grotha.
Odbiorcą artykułów publikowanych w wortalu może być każdy, komu nie jest obojętna historia naszego miasta. Wszystkie zamieszczone tam teksty powstały w oparciu o źródła i zdigitalizowane zbiory Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida, które są dostępne przez Elbląską Biblioteką Cyfrową.
Wortal może być również pomocą dla maturzystów opracowujących tematy maturalne związane z historią naszego miasta, choćby na temat legend elbląskich, elbląskich kościołów, czy ulic. To zagadnienia najczęściej poszukiwane przez uczniów przygotowujących maturalne prezentacje.
Jeśli jest temat, o którym chcieliby Państwo przeczytać na stronach wortalu – prosimy o zgłaszanie sugestii, a jeśli tylko będzie to możliwe, postaramy się go opracować.
Zapraszamy również do współpracy przy tworzeniu Elbląskiego Wortalu Historycznego i publikowania na jego łamach artykułów związanych z historią i przeszłością naszego miasta. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Elbląska Biblioteką Internetową (tel. 55 611 31 66).
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Na pewno zajrze!
Trochę to śmisznie wygląda - kontakt z biblioteką internetową poprzez telefon. Ale to tylko Elbląg więc pomińmy to milczeniem.
Witam serdecznie. W "prehistorii" byłem przez pięć lat związany z Elblągiem i koszarami PSZ przy ówczesnej ul Armii Czerwonej, a dziś Królewieckiej. Ta "prehistoria" to lata 1962 -1967. Piszę aż z Bogatyni i dla przybliżenia swojej osoby jestem członkiem "Bractwa Ziemi Bogatyńskiej", a więc również zajmujemy się historią regionu. No! To się rozpisałem . Szukam w różnych miejscach kroniki koszar. Od wybudowania w 1920-1930 ( inne źródło 1935) po moment wyjścia z kompleksu Wojska Polskiego. W źródłach panuje dość spory bałagan i np lata od 1995 roku do dnia dzisiejszego są opisane dość chaotycznie. Prosiłbym więc o ile to jest mozliwe o krótką informację dot. tychże koszar na zasadzie: 1) rok... wybudowanie koszar dla...... 2) rok... WP Szk. Of. nr 3 I już mi brak miejsca pozdr.