W nocy z soboty na niedzielę, z 29 na 30 października, przechodzimy na czas zimowy. Wskazówki naszych zegarów przesuniemy więc z godz. 3:00 na 2:00, spędzając w łóżku godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy wiosną.
Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni, jest Japonia.
Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.
Dużą zaletą zmiany czasu jest oszczędność energii na oświetleniu. Dla przykładu zmiana czasu na letni powoduje, że wschód słońca jest o godzinę później. Dzięki temu jasno robi się np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Więcej ludzi wstaje po godzinie 6 i kładzie się spać po godzinie 19 - w związku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy palić światło.
Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania to wielu ludzi, a właściwie ich organizmy mają problemy przy “przestawianiu się” podczas zmiany czasu. Ponadto koszty ponoszą firmy kolejowe, lotnicze, gdyż operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana.
zam.AR
W dzisiejszych czasach,wysokie ceny prądu, "luxus oszczędności"energii jest nie zauważalny.Niektóre kraje nie zmieniają już czasu na letni i zimowy np.Rosja od tego roku nie zmienia czasu,bo to strata czasu.
moze czas zmienic ta idiotyczna sytuacje!!!
żanete cieśla z pasłęka mistrzynią świata w kick-boksingu.
Zowu PR i lans Nowaczka i innych powców udajom tylko, że cos robiom a teraz siem podlizujom dając ludziom godzinę dłużej pospać!
Nie jestem zootechnikiem , ale ponoc ktos udowodnil, iz zmiana poru udoju krow ma duzy wplyw na wydajnosc udoju w litrach, stres nie dotyczy tylko ludzi, zachwianie tzw. rownowagi biologicznej ma ponoc ogromne znaczenie nie tylko w zyciu zwierzat ale rowniez homo sapiens. Zrozumialby Darwin lub tez Miczurin. Nasi wodzowie sa dalecy od nauki. Trudno sie mowi i ..... Pozdrawiam piszacych..