Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna obchodzi w tym roku 10 lat swego funkcjonowania. Z tej okazji 1 października w sali kina Światowid odbyła się uroczystość obchodów jubileuszu połączona z inauguracją roku akademickiego 2011/2012. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Stanisława Soyki.
W sobotnie przedpołudnie atmosfera w sali kina była bardzo podniosła. Nie zabrakło wielu przemówień i gratulacji. 10-lecie było okazją do wręczenia pracownikom EUH-E odznaczeń państwowych. Wręczono także nagrody rektorskie i nagrody dla najlepszych absolwentów i studentów. Tradycyjnie odbyła się również Immatrykulacja oraz wykład inauguracyjny. Uczelniany chór Cantata odśpiewał Gaudeamus Igitur oraz Gaude Mater Polonia.
O 10-letniej historii uczelni i jej osiągnięciach rozmawiamy z prof. dr Zdzisławem Dubiella, prorektorem i założycielem EUH-E.
- Panie Rektorze, gratulując jubileuszu, rozmowę wypada zacząć od pytania, jak ocenia Pan te 10 lat funkcjonowania EUH-E?
prof. Z.Dubiella: - Gdy 10 lat temu powstawała Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, naszą ambicją było stworzenie uczelni oferującej wysoką jakość edukacji, umożliwiającej zdobycie wiedzy, która zapewni naszym absolwentom konkurencyjną pozycję na rynku pracy. Od początku staraliśmy się analizować potrzeby edukacyjne mieszkańców Elbląga i regionu, tak aby jak najlepiej dostosować do nich ofertę kształcenia. W chwili powołania kształciliśmy na trzech specjalnościach, dziś oferujemy 7 kierunków kształcenia i ponad 50 specjalności oraz bogatą ofertę studiów podyplomowych. Udało nam się pozyskać zespół wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich, dzięki której oferujemy wysoki poziom nauczania oraz zbudować nowoczesną bazę dydaktyczną. Dziś Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna to uczelnia, która łączy w sobie tradycję, nowoczesność, wysoki poziom nauczania i indywidualne podejście do studentów. To duży sukces.
- Jaką ofertę kształcenia ma dziś do zaoferowania EUH-E?
- Wszystkie kierunki studiów i specjalności tworzymy głównie pod kątem potrzeb rynku pracy. W tym roku na przykład mamy do zaoferowania nowy kierunek zdrowie publiczne i nowe specjalności na kierunku pedagogika. Poza tym mamy ten atut, że kształcimy na kierunkach, których nie ma na innych uczelniach w Elblągu, m.in. fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo czy wspomniane wcześniej zdrowie publiczne. Jesteśmy też jedyną elbląską uczelnią, która kształci na poziomie studiów II stopnia. Naszym sukcesem jest z pewnością uzyskanie ocen pozytywnych na wszystkich ocenianych przez Państwową Komisję Akredytacyjną kierunkach kształcenia. Uczelnia rozwinęła szerokie kontakty z uczelniami zagranicznymi, zwłaszcza z Unii Europejskiej, mamy wielu prestiżowych partnerów, wysyłamy studentów na stypendia w ramach programu Erasmus czy w innych formach, mamy także pracowników naukowych, którzy wykładają w uczelniach zagranicznych. Oczywiście, przyjeżdżają też do nas znakomici naukowcy z zagranicy. Dodam, że oprócz studiów I i II stopnia prowadzimy studia podyplomowe. Jest to szerokie spektrum różnych możliwości przede wszystkim dla osób, które poszukują specjalizacji po studiach w ramach już posiadanych kwalifikacji, zwłaszcza na tego typu studia wygrywamy konkursy o pozyskanie środków unijnych i z powodzeniem te unijne programy prowadzimy.
- Co jest zatem kluczem do sukcesu?
- Nie ulega wątpliwości, że kadra naukowa przesądza o jakości kształcenia i modeluje wizerunek uczelni. To dzięki niej EUH-E jest, jak sądzę ważnym ośrodkiem inspirującym intelektualny rozwój młodych ludzi. Nieustannie podejmujemy wysiłek budowania własnego, twórczego, kreatywnego zespołu akademickiego, w którym ponad 40% to samodzielni pracownicy naukowi. Zespół ten systematycznie powiększa się, budując prestiż naszej uczelni. Od początku istnienia uczelni prowadzimy ocenę pracowników naukowo-dydaktycznych zarówno w zakresie ich pracy dydaktycznej, jak i naukowo-badawczej. Staramy się wzmacniać poziom kadry, kładąc szczególny nacisk na jakość kształcenia. Wizytówką i najlepszą rekomendacją uczelni są również jej absolwenci. Staramy się aby nasz absolwent nie tylko został wzbogacony o szeroka wiedzę, ale również w umiejętność jej zastosowania, odwagę w myśleniu, innowacyjność i zdolność do uzupełniania wykształcenia przez całe życie. Absolwenci EUH-E z powodzeniem pełnią funkcje kierownicze i sprawdzają się jako wybitni specjaliści i fachowcy, pracując w firmach i instytucjach zarówno w kraju jak i za granicą. Wielu naszych absolwentów osiąga sukcesy zakładając własne firmy.
- A jakich studentów widziałby Pan Rektor najchętniej na uczelni?
- Najważniejszą i najmilej widzianą cechą studenta jest chęć do nauki, a nie tylko chęć zdobycia tytułu. Mój ideał studenta nie odbiega od ideału profesora. Pracownik naukowy na uczelni to też musi ktoś, kto chce się uczyć, kto chce się doskonalić.
- Jakie wyzwania stoją przed EUH-E, które będą realizowane w najbliższej przyszłości?
- Najważniejsze wyzwanie, jakie sobie stawiamy, to przekształcenie EUH-E w uczelnię akademicką, kształcącą w ramach studiów uzupełniających magisterskich na wszystkich kierunkach kształcenia. Czynimy starania o uruchomienie studiów III stopnia, co oznacza ubieganie się o możliwość nadawania stopnia naukowego doktora. Elbląg może stać się znaczącym ośrodkiem akademickim zarówno w wymiarze regionalnym jak i ogólnokrajowym. Potrzebne są jednak dalsze działania, aby szkolnictwo wyższe w naszym mieście odpowiadało aspiracjom jego władz i mieszkańców. Pozostaje zatem ufać, że w kolejnym dziesięcioleciu EUH-E równie dobrze będzie wypełniać swoją misję i skutecznie wzbogacać potencjał intelektualny mieszkańców Elbląga i regionu i prowadzącą także studia doktoranckie.
nie ta liga!
Też mam nadzieję, że Elbląg stanie się miastem akademickim. Jednak prędzej PWSZ zostanie uniwersytetem niż EHE realnie zwiększy poziom.
Co by nie powiedzieć, na EUHE można zostać magistrem. To już coś.
Brawo, to się ceni. Może Elbląg stanie się w końcu miejscem, do którego przybędzie więcej młodych ludzi mając taką ofertę zdobycia wykształcenia.