Wczoraj wieczorem odbyły się uroczystości związane z 31 rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Po mszy świętej w elbląskiej katedrze, obchody przeniosły się na Plac Solidarności, przed Pomnik Ofiar Grudnia 1970.
O godzinie 19 odbył się przemarsz ze Starego Miasta, przez ulicę 1-go maja, aż przed Pomnik Solidarności.
- Jutro minie trzydziesta pierwsza rocznica podpisania porozumień międzyzakładowych komitetów strajkowych a delegacją rządową kończące strajk na wybrzeżu – mówił wczoraj Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiej Solidarności. - Społeczeństwo Elbląga ma w tym bardzo duży udział, często Elbląg jest pomijany przez media, a nawet historyków. Wielu z nas pamięta ten czas, emocje i obawy przed powtórzeniem wydarzeń z grudnia' 70.
Głos zabrał również wiceprzewodniczący komisji krajowej Solidarności Tadeusz Majchrowicz. - Rocznica powstania Solidarności powinna być świętem radości. Stojąc przed tym pomnikiem w Elblągu mamy jednocześnie w myślach tę słynną bramę, na której Lech Wałęsa powiedział, że mamy w końcu niezależne związki zawodowe – mówił. - Pamiętajmy, że dzisiejsze obchody możemy też świętować dzięki papieżowi, którego wspominaliśmy podczas mszy świętej w katedrze.
Prezydent Grzegorz Nowaczyk przypominał z kolei, że Elbląg jest ważnym miastem dla Solidarności. - Kiedy pada słowo Solidarność, pierwszym miastem przychodzącym na myśl, jest Gdańsk. Pamiętajmy jednak, że Elbląg był miejscowością, która bardzo szybko wsparła protestujących stoczniowców – zauważył. - Nasze miasto wpisało się w ten sposób w wielką historię, jaka w tamtych dniach tworzyła się na polskim wybrzeżu.
- Bardzo nam się podobało – mówią Izabela Wagner i Barbara Smolińska, elblążanki, które co roku biorą udział w tych uroczystościach. - Szkoda, że tak mało elblążan dziś przyszło... Dawniej było więcej osób. Uroczystości są ładnie zorganizowane, szczególnie cieszy nas, że wystąpił elbląski chór Cantata.
Nie chciało się obibokom robić to zastrajkowali:-P Nie komunie a styropianiarzom zawdzięczamy zastój cywilizacyjny Polski lat 81-89.
Dziwne, że tzw. JesusAlvaro potrafi pisać? Bo myśleć to napewno nie. Komentarz świadczy o ociężałości umysłowej i braku elementarnej wiedzy historycznej. Pragnę poinformować, że z mózgu trzeba czasami korzystać a nie tylko go nosić w czerepie!
~ lecz się chłopie na nogi, na głowę już za pózno..
Do kicha: Historia synku była zawsze moją pasją, więc źle trafiłeś. Zamiast zarzucać mi niewiedzę poczytaj trochę czegoś innego niż szerzące zakłamany mit Solidarności GW i ND:-P
Ci co walczyli i strajkowali żyją na niskich emeryturach lub rentach a nawet leżą na cmentarzach.I nie wychylają się są skromni,honorowi.
Synku?! Dobre! Właśnie dajesz dowód swej niedojrzałości i głupoty.Myślisz może, że przed komputerem siedzą tyko gimnazjaliści i stydenci? Piszesz te swoje kretyńskie wynurzenia do aktywnego uczestnika tamtych wydarzeń.Jeśli jak piszesz, że historia jest twoją pasją to czas zająć się czym innym, bo na tej niwie już nic mądrego nie zdziałasz. Z takim postrzeganiem i interpretacją historii można się z twojej stony spodziewać gloryfikacji Hitlera ,Stalina i ich pociotków. Nie żal mi ciebie - żyjesz i zejdziesz głupio. Ps.Nie będzie już komentarza szkoda czasu na pajaca.
kicha - typowy przykład styropianofana - nic nie wie o historii, żyje tylko tym co napiszą i powiedzą w Wybiórczej, TVN albo Rydzykowych mediach. Klapki na oczach, kazali czcić Solidarność to czci bezkrytycznie, a rozum śpi. Na każdą krytykę wpojonych mitów i haseł reaguje tępą agresją jak na wzorowego wyborcę POPiSu przystało. Oj nie będzie w naszej Polsce dobrze dopóki do urn posłusznie będą sunąć tak zindoktrynowani głosowacze.
Kicha ma absolutną rację, ty jesteś jakiś totalny bezmózg!
gdzie oni są, ci wszyscy nasi przyjaciele którzy strajkowali w EPBP, to tm był najbardziej zorganizowany strajk, dwa tygodnie w zakładzie pracy, dzień i noc.a śmietankę kto spija? o Nas i nam podobnych sie nie mówi. Zbigniew B. Zdzisław M. Andrzej O. .........................,.
Jeden z postulatów - awans lub zdobycie posady miał być niezależny od przynależności do PZPR. Historia zatoczyła koło. W tej chwili zdobycie pracy np. w Elblągu jest uzależnione od przynależności do ................. Stąd wniosek, że uzyskano wszystkiego o co walczono. Analizując wszystkie postulaty, połowa jest niezrealizowana.