Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny – to święta, które dziś obchodzimy. W 1992 rząd ustanowił 15 sierpnia dniem wolnym od pracy. W 2007 roku wprowadzono dodatkowo obowiązkowy zakaz handlu.
Dziś wspominamy dwie ważne rocznice. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Polsce oraz Bitwę Warszawską, zwaną Cudem nad Wisłą, uznaną za przełomową w historii świata, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
W 1920 roku, Wojska Polskie stoczyły zwycięską bitwę podczas wojny polsko – bolszewickiej, Bitwę Warszawską. Na pamiątkę tego wydarzenia 15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. Co roku Polska oddaje hołd męstwu polskich żołnierzy, walczących w obronie Ojczyzny.
W kościele katolickim w tym dniu obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynie od rana wypełnione są ziołami, kwiatami i plonami, które błogosławi kapłan wypowiadając słowa: „Zachowaj je od zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia”.
Święto Wniebowzięcia to jedno z najstarszych uroczystości maryjnych w Polsce. Dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są czasem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. Pielgrzymka z Elbląga przemierzyła wiele kilometrów, by dziś uczestniczyć w uroczystościach na Jasnej Górze.
„Wniebowzięci” na ziemi są kapelani w wojsku. Pułkownik- kapelan, generał- kapelan i 5000 zł. co miesiąc do kieszeni. Ksiądz jako sługa Boży wystarczy jak byłby szeregowym? A może się mylę, może Pan Bóg wysłucha tylko tych z wysokim stopniem? Może ktoś się orientuje, czy w cywilizowanej części europy też są możliwe takie figle migle za nasze pieniądze.
Kolego do twojej wypowiedzi dodam jeszcze że są kapelani na etatach MONu gdzie już od dawna nie wojska i dalej pobierają wysokie oficerskie uposażenia.
Tyle że w Elblągu wojsko nie zrobiło nic dla mieszkańców, tak jak odbyło się to w Warszawie :( Nawet na Pl. Jagiellończyka odprawy warty nie było, nie mówiąc już o składaniu wieńców pod pomnikiem króla. Wojsko bawiło się wyłącznie w swoim gronie w koszarach przy Królewieckiej, i to już 12 bm. zamiast 15 bm. gdy ma swoje święto.
A ci panowie na trybunie to przypadkiem nie ci co karierę robili za poprzedniego systemu gdzie się szykanowało osoby chodzące do kościoła i zrywało łańcuszki ....... .