Piątek, 15.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kolej nadzalewowa – stara koncepcja w nowym wydaniu

26.07.2011, 10:39:41 Rozmiar tekstu: A A A
Kolej nadzalewowa – stara koncepcja w nowym wydaniu

Po wielu nieporozumieniach i spotkaniach organizatorów kolejki nadzalewowej, w końcu nastał czas na konkrety. Kolej nadzalewowa wróciła, w nowym, ulepszonym wydaniu. Od 30 lipca przewoźnik wprowadzi możliwość, dzięki której każdy podróżujący, będzie mógł w Tolkmicku przesiąść się z pociągu na statek i popłynąć do Krynicy Morskiej.

Kolej nadzalewowa została zbudowana przez niemieckich projektantów, którzy chcieli stworzyć linię kolejową łączącą Elbląg z Królewcem. Dzięki zbudowaniu odcinka łączącego Elbląg z Braniewem kolej nadzalewowa łączyła się z Koleją Wschodnią umożliwiając podróż aż do Królewca.  Do 1918 roku na trasie Elbląg – Kadyny można było spotkać pociąg cesarza Niemiec, Wilhelma II, który w Kadynach miał swoją rezydencję. Okres międzywojenny obfitował również w Niemieckie Koleje Państwowe. W tym czasie można było również w Tolkmicku przesiąść się na statki „białej floty” do Krynicy Morskiej. Czy teraz kolej nadzalewowa wygląda inaczej? Wizualnie na pewno tak, ale koncepcja zostaje praktycznie ta sama.

Kolej nadzalewowa po raz pierwszy w tym sezonie ruszyła na trasę, w sobotę 9 lipca. Połączenie to zostało uruchomione dzięki współpracy i zaangażowaniu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Prezydenta  Elbląga, Starosty Braniewskiego, Burmistrza Braniewa, Burmistrza Miasta i Gminy Frombork, Burmistrza Miasta i Gminy Tolkmicko, Wójta Gminy Elbląg, Wójta Gminy Braniewo, PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Olsztynie, Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych i  prywatnego przewoźnika kolejowego ARRIVA.

Na samym początku kolej nadzalewowa jeździła dwa razy w tygodniu (soboty i niedziele), jednak od 16 lipca rozkład jazdy uległ zmianom. Obecnie malowniczą trasą z Elbląga do Braniewa przez Suchacz, Kadyny, Tolkmicko i Frombork możemy wyruszyć w każdą sobotę do 20 sierpnia, o godzinie 9.05 (przyjazd do Braniewa o 10.38) i o 12.55 (w Braniewie o 14.28) oraz w długi sierpniowy weekend (od 13 do 15 sierpnia). Szynobus z powrotem z Braniewa do Elbląga będzie wyjeżdżał o godzinie 11.07 (w Elblągu o 12.36) i o 14.57 (w Elblągu o 16.26).

– Jest to naprawdę fajna opcja na spędzenie wolnego czasu. Dorośli mogą wrócić myślami do odległej historii, a najmłodsi mają szansę poznać Nasze piękne tereny - podkreśla Stanisława Łyciuk, pasażerka, którą spotkaliśmy podczas podróży koleją nadzalewową.

Cenna biletów nie uległa zmianom – za bilet normalny zapłacimy 11 zł 50 gr, uczniowie do 26 roku życia po okazaniu legitymacji otrzymają 35% zniżki, natomiast dzieci do lat 4 mogą podróżować za darmo. Kolejka odjeżdża z peronu pierwszego z Dworca PKP w Elblągu, a zakupu biletu do końca lipca możemy dokonać wyłącznie w pociągu.

Od 30 lipca 2011 roku uruchomione zostaną nowe kursy kolei nadzalewowej. Podstawę nowatorskiej oferty stanowić będzie powiązanie kursów statku „Monika”, pociągu kolei nadzalewowej i specjalnie oznakowany autobus. Dzięki temu każdy podróżujący będzie mógł w Tolkmicku przesiąść się z pociągu na statek i popłynąć do Krynicy Morskiej. Odpowiednie rozplanowanie rozkładów jazdy pozwala turystom podczas podróży zobaczyć najciekawsze zakątki brzegu Zalewu Wiślanego. Przy tej ofercie zakupu biletów należy dokonywać najpóźniej w dzień przed wyjazdem.

 - To ciekawe połączenie. Statek, kolei i bus mogą stać się dużą atrakcją turystyczną. Niewątpliwie jest to szansa na przeżycie jednodniowej przygody – mówi pani Anna, pasażerka kolei nadzalewowej. 

Dokładne informacje dotyczące rozkładu jazdy i cen biletów znajdują się na stronach przewoźnika.

IR

Oceń tekst:

Ocen: 7

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ zdziwko.male
    Wtorek, 26.07

    9.05 z Ega-10.38 w Braniewie, a potem 12.55-14.28, a powrót 11.07 i 14.57??? to jak pojechać, spędzić gdzieś czas i wrócić?

  2. 2
    +4
    ~ żle
    Wtorek, 26.07

    KIEDYŚ na tych peronach Stacji Elbląg były tablice elektroniczne które wyświetlały odjazd pociągu-WCIEŁO JE ciekawe gdzie.Teraz pociągi krótkie i żle pomyślane rozkłady jazdy.Na dodatek most kolejowy odrapany nie pomalowany na Elbląg Zdrój koło mostu UNII. W jakim chamskim mieszkam mieście .CO FARBY brakuje,poprosić graficiarzy niech ładnie pomalują bo nie ma kto zadbać o obiekt.

  3. 3
    +3
    ~ rozkład bez sensu
    Wtorek, 26.07

    Dlaczego tak dziwne godziny kursu- jeżeli chcę jechać np. na na plażę do Suchacza, to raczej wybieram się na cały dzień a nie na 2 godziny! i dlaczego nie ma kursów w tygodniu? są wakacje- młodzież, starsi ludzie (np.emeryci z wnukami) chętniej spędzą czas nad Zalewem niż w Elblągu

  4. 4
    +1
    ~ Bogusia
    Środa, 27.07

    ten rozkład jazdy pociągów powinien być zmieniony

  5. 5
    +3
    ~ pasażer
    Środa, 27.07

    olsztyn robi wielką łaskę nam z tym połączeniem nad Zalewowym. olsztyn u siebie na mazurach tak dopasowali połączenia że mają wszystko a nas to mają w d...e.

  6. 6
    0
    ~ elblążanin
    Środa, 27.07

    Rozkład został przede wszystkim ułożony pod turystów z Krynicy Morskiej. Rejs statkiem, krótka przejażdżka pociągiem, zwiedzanie i powrót do Krynicy. Okoliczni mieszkańca raczej nie skorzystają z tego bo godziny nieodpowiednie. A szkoda...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1747150421143