Środa, 25.12.2024, Imieniny: Boze Narodzenie - Eugenia, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kiedy odbezpieczał pistolet, mama całowała jego buty oficerskie

12.05.2011, 16:12:42 Rozmiar tekstu: A A A
Kiedy odbezpieczał pistolet, mama całowała jego buty oficerskie

W ubiegły weekend Muzeum Stutthof zorganizowało obchody związane z wyzwoleniem byłego obozu Stutthof. Podczas sobotniej uroczystości przeczytany został m.in. list prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. W obchodach wzięli udział byli więźniowie obozu, którzy opowiedzieli nam swoje historie. 

Byli więźniowie obozu Stutthof odwiedzają muzeum zazwyczaj trzy razy w roku. Pierwsze spotkanie odbywa się w styczniu i nazywane jest „opłatkowym”. Miesiącem, w którym również odbywają się uroczystości związane z ważną dla nich datą, jest wrzesień. Wtedy to wspominana jest data rozpoczęcia II wojny światowej. 

Jednak, jest jeszcze uroczystość majowa, która, jak mówią co niektórzy, jest nieco radośniejsza, bo upamiętnia datę wyzwolenia obozu Stutthof. 

– 9 maja obchodzimy rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum. – Od dwóch lat jest to cykl obchodów. Dawniej odbywała się tylko uroczystość przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Teraz pojawiły się dodatkowe elementy. Kilka dni wcześniej przyjeżdżają do nas nauczyciele i uczniowie szkół, posiadających patronów związanych z byłym obozem. Jest też wiele innych inicjatyw, m.in. „Bieg pamięci”, konkurs recytatorski. 

I tak też w poprzednią sobotę do Sztutowa przyjechali z Polski i z zagranicy ci, których los związany jest z tym miejscem. Przyjeżdżają, bo, jak mówią, obecność w muzeum jest dla nich obowiązkowa. Dzięki temu przybyli na obchody mogą spotkać „ostatnich świadków”.

Jedną z ważniejszych inicjatyw prowadzonych przez muzeum jest projekt „Ostatni świadkowie”. W ubiegłym roku powstał film, o takim samym tytule, w którym wystąpili byli więźniowie. 

– W lutym, w elbląskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym odbyła się prezentacja tego filmu – informuje Piotr Tarnowski, dyrektor placówki. – Pamiętam, że cała sala została wtedy zapełniona przez przybyłych elblążan. To bardzo cieszy. 

Warto odwiedzić stronę internetową muzeum (http://www.stutthof.pl/), która często jest aktualizowana. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jakie prowadzone są działania upamiętniające tę ważną historię. 

Zapraszamy również do wysłuchania wspomnień byłego więźnia obozu w Stutthof. 

Antek Rokicki


Pliki dołączone do informacji:


Oceń tekst:

Ocen: 6

%100.0 %0.0


Galeria / Rocznica wyzwolenia obozu Stutthof ( zdjęć 8 )
Dodano: 2011-05-12 |  
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ jojo
    Czwartek, 12.05

    lis od prezia przeczytano bo miał taki nawał roboty z arabami w Dubaju,ha,ha.tylu ludzi zginęło za wolność naszą i waszą a teraz to wszystko oddali i to bez jednego wystrzału ,w imię wspólnoty,czyż to nie banał?

  2. 2
    +12
    ~ miś kolabor
    Czwartek, 12.05

    za wolność naszą i waszą tylu już zginęło,a teraz wszystko oddają i to bez walki w imię wspólnoty,dalej popychadłem jest ta polska!!!!!wstyd

  3. 3
    +6
    ~ polak
    Czwartek, 12.05

    tak i to do wszystkich, ktorzy obrazaja starszych ludzi PAMIETAJCIE wielu z nich walczylo oto zeby Polska byla wolna takze trzeba im chociaz okazac szacunek !

  4. 4
    +3
    ~ Natalia
    Sobota, 14.05

    Dziękuję p.Antoni za szczegółową informację.Wspomnienia byłych więżniów - wzruszające.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0196800231934