Założyciel Galerii EL, organizator Elbląskich Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-73 Gerard Kwiatkowski otrzyma Honorowe Obywatelstwo Miasta Elbląga. Uchwałę w tej sprawie na wniosek dyrektora Galerii EL, podejmą 26 kwietnia elbląscy radni. Urodzony w 1930 r. Elblągu Gerard Kwiatkowski, dziś nosi nazwisko Jürgen Blum. Od 37 lat mieszka w Niemczech, gdzie obecnie jest dyrektorem Museum Modern Art w Hünfeld.
Jürgen Blum, który w Polsce nosił nazwisko Gerard Kwiatkowski, to animator życia kulturalnego w powojennym Elblągu, współzałożyciel Klubu Czerwona Oberża, skupiającego inteligencję techniczną Elbląskich Zakładów Mechanicznych. Najważniejszym owocem aktywności Bluma było powołanie do życia w zrujnowanym kościele podominikańskim Galerii EL i tym samym powstrzymanie przed rozebraniem tego najstarszego w dawnych Prusach obiektu sakralnego. Galeria EL należała do pierwszych w Polsce galerii niezależnych, stawiając na program silnie podparty refleksją intelektualną. Dzięki współpracy z „Zamechem” udało się Jürgenowi Blumowi zorganizować cykl pięciu Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-73, które zadecydowały o randze i odrębności Galerii EL na polskiej scenie artystycznej.
Jürgen Blum był kierownikiem Galerii do 1974 roku. Po wyjeździe do Niemiec nie zaprzestał pracy na rzecz sztuki polskiej i podnoszenia jej rangi na świecie. Blum był i pozostaje wyjątkowym „ambasadorem" polskiej kultury, aktywnie i twórczo promując sztukę polską poprzez włączanie jej przedstawicieli w kontekst najwyższej rangi światowych inicjatyw kulturalnych, organizację wystaw i budowę kolekcji w Museum Modern Art w Hünfeld.
Prowadzone przez Niego obecnie Museum Modern Art w Hünfeld pozostaje w szczególnie bliskich i partnerskich kontaktach z Galerią EL. Na podstawie tej współpracy powstała koncepcja przekazania Elblągowi, międzynarodowej kolekcji dzieł zgromadzonych w niemieckim Muzeum. W tym celu powstała we wnętrzu Galerii EL empora – miejsce prezentacji stałej kolekcji Bluma.
Tym samym Elbląg otrzyma pod względem artystycznym dar najwyższej próby, „drugie życie”, stając przed szansą posiadania jednej z najciekawszych kolekcji sztuki konkretnej w Polsce.
Blum w swoich życiu został wyróżniony wieloma nagrodami. Jedną z ostatnich była w 2010 r. Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga.
Jürgen Blum będzie czternastym Honorowym Obywatelem Elbląga. Obecnie w gronie Honorowych Obywateli naszego miasta znajdują się: Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II, Stanisław Wójcicki, generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, ks. dr Mieczysław Józefczyk, Stanisław Piekarski, Lech Baranowski, Hans-Gunther Schrock-Opitz, Helena Pilejczyk, Ryszard Rynkowski, Hans Jurgen Schuch, ojciec Czesław Andrzej Klimuszko, prof. Henryk Iwaniec oraz prof. Marian Biskup.
Ciekawe czy Kwiatkowski to już mu przez gardło nie chciało przechodzić ?
to chory pomysł !!!!!!
Oburzenie przedmówców jest zupełnie zrozumiałe, bo przecież honorowy obywatel Elbląga ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, a także do darmowych wstępów do elbląskiego muzeum i Galerii El! Ta skandaliczna decyzja wymaga powołania komisji śledczej, a przede wszystkim Blum/Kwiatkowski powinien zabrać sobie do Niemiec całą tę swoją Galerię El wraz podarowaną miastu kolekcją dzieł - dobrze zrozumiałem?
Panu Kwiatkowskiemu "przechodzi przez gardło" swoje nazwisko. Jurgen Blum to jego prawdziwe imię i nazwisko, ponieważ urodził się on w Elblągu przed wojną. Proszę o tym pomyśleć szanowny przedmówco. Nazwisko Blum spolszczone brzmi Kwiat (-kowski).