Sobota, 25.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

EKO o debacie budżetowej w mieście

27.01.2011, 09:09:38 Rozmiar tekstu: A A A
EKO o debacie budżetowej w mieście

- Bardzo dobrze, że partia rządząca Elblągiem organizuje debatę budżetową. To będzie bodajże pierwsze publiczne spotkanie na ten temat w powojennej historii miasta. Piszę „spotkanie”, bo czy „dyskusja” albo „debata”, to się dopiero okaże – mówi Arkadiusz Jachimowicz, szef Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.

Aby mogła być dyskusja, trzeba spełnić kilka warunków: musi być odpowiednie miejsce, odpowiedni termin, moderator i – co ważne - odpowiednio wcześnie przekazana, przystępna informacja na temat projektu budżetu. Wtedy będzie zainteresowanie, znajomość tematu i odwaga w prezentowaniu opinii. Oby nie było tak, że spotka się grupa komunalnych bywalców i omówi budżet swoim hermetycznym językiem. Postaram się na debacie być i zobaczyć czy została przygotowana tak, aby zwykli elblążanie byli w stanie merytorycznie dyskutować. 

Ale rozumiem – nie wszystko od razu. Dobrze, że debata jest i mam nadzieję, że będzie co roku i będzie doskonalona. Podpowiem, że warto odpowiednio wcześnie opisać założenia budżetu przystępnym językiem, zawrzeć to w folderze (i papierowym, i elektronicznym), rozkolportować wśród mieszkańców, a dopiero potem zwoływać spotkania. Wiem - na BIPie projekt budżetu wisi. Życzę powodzenia tym, którzy chcą przez niego przebrnąć, a chodzi przecież o to, aby zachęcić mieszkańców do zapoznania się z budżetem, a nie ich zniechęcić. To są wspólne, nasze, samorządowe pieniądze i my, mieszkańcy chcemy wiedzieć jak wygląda ich planowanie i wydatkowanie. (A poza tym - co to jest BIP? Marzy mi się, aby coraz więcej mieszkańców, znało się na takich samorządowych sprawach).  

O budżecie partycypacyjnym

Od kilkunastu lat istnieje w świecie trend tworzenia budżetów partycypacyjnych, tzn. tworzenia przez samorządy wspólnie z mieszkańcami poprzez cykl dyskusji, uzgodnień i wyborów co do finansowania konkretnych zadań. Początek dało brazylijskie miasto Porto Alegre w 1989 roku. Pomysł rozszedł się szybko po Ameryce Południowej, obecnie w Europie już w ponad 100 większych i mniejszych miastach mieszkańcy decydują o wydatkowaniu większej czy mniejszej części budżetu.

Ten proces jest na początku dość trudny, bo trzeba opracować mechanizmy współpracy, określić jaka i która część budżetu może być poddana decyzji mieszkańców, w jaki sposób sprawozdawać się z realizacji ustaleń etc. Ale daje świetne efekty. Budżet partycypacyjny jest metodą wzmacniania demokracji lokalnej, partycypacji społecznej, sprawiedliwości społecznej i – co niebagatelne – przejrzystości działań samorządu. W Polsce pojawiają się nieśmiałe próby oswajania budżetu partycypacyjnego, może Elbląg wejdzie w to mocniej? Na takie rzeczy potrzeba odwagi. Zobaczymy.
 
Arkadiusz Jachimowicz
Elbląski Komitet Obywatelski

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Dzida
    Czwartek, 27.01

    Dlaczego pan Hajdukowski siedzi i esms-uje .Pełniąc funkcje prezesa ZBK nie powinien siedzieć w tej radzie -czy ktoś nie może się tym zająć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1122419834137