Czy wiesz, że w Elblągu trwają prace nad budową robota klasy mini sumo, modelu windy oraz makiety kompleksu szkolnego obiektu sportowego? Cały wachlarz możliwości oferuje projekt „Edukacja dla innowacyjności”, który swoim zasięgiem obejmuje dziesięć elbląskich szkół zawodowych.
Uczestnicy projektu wypowiedzieli „wojnę” szkolnej nudzie. Grupy zajęciowe tworzą utalentowani i ambitni uczniowie, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać pasje i możliwości.
- Kształcenie w szkołach zawodowych to konieczność posiadania nowoczesnej bazy do rozwijania umiejętność i wskazania kierunku, w jakim uczniowie mają iść. Ważne by szkoła nie pozostawała w tyle za rzeczywistością, za miejscami pracy, do których w przyszłości uczniowie trafią, jako pracownicy. Powinna być na bieżąco, a nawet wyprzedzać. Stąd potrzeba unowocześniania metod nauczania, form i bazy. Udział w tym programie na to pozwala – mówi wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge.
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w ramach projektu utworzył nowe kierunki nauczania. Dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek: technik usług fryzjerskich. Uczniowie, oprócz warsztatu zawodowego uczą się również jak założyć własną firmę, uczęszczają na zajęcia z podstaw psychologii, a także wyjeżdżają na targi fryzjerskie. Zajęcia praktyczne odbywają się w szkolnej pracowni, wykonanej na styl salonu fryzjerskiego. Sporą część prac remontowych wykonali uczniowie drugiego kierunku, utworzonego w ramach projektu.
Uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych w ramach prowadzonego działania "Smaki Regionów" zdobyli wyróżnienie w konkursie „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”.
Przyszli architekci z Zespołu Szkół Technicznych są w trakcie budowy makiety zagospodarowania terenu własnej placówki. Prace przygotowawcze rozpoczęły się na przełomie września i października 2010 roku.
Nowoczesne technologie – to z kolei wizytówka Zespołu Szkół Mechanicznych. Uczniowie z kierunku: technik mechatronik uczestniczą w zajęciach praktycznych w ramach wprowadzania efektywnych metod nauczania. Pracując w dwóch grupach budują robota klasy minisumo oraz model windy do nauki programowania sterowników.
Projekt przyczynił się również do sukcesu Centrum Kształcenia Praktycznego. Obecnie na terenie placówki w miejscu starej "graciarni" stoi odnowiony budynek, w którym odbywają się zajęcia praktyczne dla kierunku: betoniarz-zbrojarz.
Oprócz zajęć szkolnych projekt uwzględnia również staże wakacyjne dla uczniów szkół zawodowych. Chętni uczniowie, zakwalifikowani do programu, będą mogli skorzystać ze stażu w zawodzie zgodnym ze swoim kierunkiem nauczania i otrzymać 1300 zł brutto za miesiąc pracy. Płatne staże zostaną zorganizowane dla przyszłych techników technologii drewna, stolarzy, monterów instalacji sanitarnych, techników wykończenia robót budowlanych, techników usług fryzjerskich, techników informatyków i elektroników, techników pojazdów samochodowych i techników odlewników. Zdobyć doświadczenie i zarobić pieniądze ma szansę łącznie ponad sto osób. Szkoły zawodowe już prowadzą wstępne rozeznanie wśród zainteresowanej młodzieży. Projekt zakończy się we wrześniu 2011 roku.
Szczegóły na stronie: www.innowacje.elblag.pl
Projekt „Edukacja dla innowacyjności – program rozwojowy szkół zawodowych w Elblągu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Oby wiecej takich projektow!
Dać młodym ludziom coś więcej i stworzyć Centrum Nauki oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Niech mają zaplecze do nauki i rozwoju możliwości twórczych. Do młodych świat należy i niech rozwijają Elbląg i przynoszą mu chwałę. Naprawdę warto tego typu projekty w czyn wdrażać, bo w przyszłości pozyskamy dla E-ga wartościowych pracowników. Jest sporo do zrobienia w E-gu w tej materii, ale widzę naprawdę realne szanse, aby sukcesywnie i w naszym mieście dążyć do powstania Politechniki Elbląskiej, Filharmonii Elbląskiej czy Artystycznej Szkoły Wyższej m.in. na podbudowie Liceum w Gronowie.
hahahahaha janki :D hahaha
BRAWO-M- zgadzam się i oby tak było ,już dawno pisałem dlaczego w Elblągu nie ma Filharmonii Elbląskiej ,czy Wyższych Uczelni jak opisał -M.Mamy tradycje w kontaktach z Gdańskiem była Politechnika Gdańska wypuszczała świetnych fachowców pytam się dlaczego odwracamy się od Gdańska a zawieramy kontakty z Suwałkami i mazurskim zacofaniem .PYTAM PO CO.Gdańsk mamy blisko inny świat ,inne myślenie - nowoczesne.