Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wikingowie chcą pomóc Elblągowi

05.12.2010, 11:21:24 Rozmiar tekstu: A A A
Wikingowie chcą pomóc Elblągowi
Fot. Stowarzyszenie Elbląg Europa

Kiedy Elbląg ciągle nie docenia faktu posiadania w pobliżu wykopalisk historycznej osady Truso oraz silnej grupy odtwórców historycznych Wikingów, niewielki Wolin buduje swoją markę właśnie w oparciu o historię. Może już czas najwyższy docenić elbląską grupę miłośników skandynawskich wojowników i wykorzystać ich siłę do promocji miasta?

Wolin był kiedyś znaczącym miastem, dziś pozostał cichym miejscem, idealnym dla turystów spragnionych nie tylko wypoczynku, ale także wrażeń. W trakcie Tour Salonu 2010 Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie  reprezentował w stroju wikinga Andrzej Kłosowski, działacz stowarzyszenia, na co dzień mechanik - okrętowiec, a przede wszystkim „chodząca encyklopedia” .

Wybijając monety, rozdając barwne broszury zapraszał do odwiedzenia tej wyjątkowej placówki edukacyjno- naukowo- rozrywkowej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Od 1 kwietnia do 30 października  to wyjątkowe miejsce odwiedziło 41 rys turystów, a sezon z każdym rokiem wydłuża się. Stowarzyszenie, laureat konkursów, w tym  „Wawrzynu Polskiej Turystyki” skupia wielu entuzjastów, wspieranych między innymi przez władze powiatu kamieńskiego. Bezrobotni pomagają w ramach prac interwencyjnych.

Tymczasem Elbląg nie korzysta z silnej grupy odtwórców dawnych Wikingów. Co dziwne, bo elbląscy „wojowie” są znani praktycznie wszędzie – w Polsce i Europie. Dlatego nasi, lokalni Wikingowie postanowili zabrać w tej sprawie głos.

- My, odtwórcy historyczni (wikingowie i rycerze), wyrażamy ogromne zaniepokojenie trybem pracy nad projektem „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga: rewitalizacja Wyspy Spichrzów – budowa bazy obsługi sportów wodnych i turystyki „Osada Truso”, polegająca na zagospodarowaniu przyczółka południowego, ulokowaniu obiektów obsługi sportów wodnych z dostosowaniem ich do obsługi turystycznej wraz z infrastrukturą techniczną niezbędną do obsługi turystów oraz umocnieniu brzegów” – mówi Wojciech Ławrynowicz, elbląski Wiking. - Wartość projektu wynosi 43,054 mln zł, z czego 24,346 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych. Projekt ten nie był konsultowany ze środowiskiem odtwórców historycznych w Elblągu. Uważamy, że realizacja projektu bez udziału naszego środowiska jest poważnym błędem. Brak jakiekolwiek konsultacji oraz rozmów przy planowaniu budowy i funkcji obiektu to niewykorzystanie naszego potencjału, który mógłby być spożytkowany przy jego realizacji i rezygnacja z darmowych porad ekspertów.

Doświadczenia w realizacji podobnych projektów w Europie i Polsce wskazują na zdecydowaną potrzebę współpracy ze środowiskami rekonstruktorów, gdyż w przeciwnym razie powstają obiekty martwe, pozbawione klimatu i aktywności lokalnej.

- Nasze środowisko uważa realizację Truso w obecnej formie za bezcelowe wydawanie i marnotrawienie publicznych pieniędzy – mówi Ławrynowicz. - Jednocześnie napawa nas smutkiem, że Elbląg nie wykorzystuje środowiska odtwórców historycznych do promocji naszego miasta w Polsce i Europie, gdzie elbląscy rekonstruktorzy mają wysoką markę, są doceniani i zapraszani. Przykro nam, że łódź wikingów, machiny oblężnicze, gra „Piekarczyk”, rycerze i wikingowie itd. są mile widziani wszędzie, tylko nie w Elblągu. Mamy nadzieję na poprawę tej sytuacji i pozostajemy otwarci na wszelkie gesty i propozycje rozmów ze strony instytucji i osób zaangażowanych w ten projekt. Pamiętajmy, że razem możemy zdziałać znacznie więcej niż osobno i to z korzyścią dla naszego Miasta i całego regionu.

W 2010 roku odtwórcy historii z Elbląga organizowali lub współorganizowali imprezy w Elblągu, Braniewie, Leśnie na Kaszubach, Olsztynku, Pruszczu Gdańskim i na kurhanach Zaporowo koło Braniewa oraz w Mamonowie w Obwodzie Kaliningradzkim (Rosja). Uczestniczyli w imprezach: na Wolinie, w Iłży, Krakowie (Kopiec Kraka), Opolu, Kołobrzegu, Wrocławiu, Wieluniu, Kaliszu, Rynie, Kowalu, Warszawie, Karlinie, Gdańsku, Toruniu, Jeleniej Górze, Poznaniu, Pułtusku, Bydgoszczy, Tczewie, Malborku, Starych Jabłonkach, Czersku, Jonkowicach, Drohiczynie, Ciechanowie, Biskupinie oraz Kijowie (Ukraina).
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ miłośnik rycerstwa
    Niedziela, 05.12

    POPIERAM Elbląską grupę Wojów i pytam się dlaczego na Wyspie Spichrzów nie wybuduje się rekonstrukcja Osady Truso była by to atrakcja turystyczna która przyciągnęła by wreszcie do Elbląga turystów.BO CO W ELBLĄGU JEST CIEKAWEGO DO ZWIEDZANIA.W innych miastach są ławeczki z figurami sławnych osób gdzie można usiąść i zrobić sobie zdjęcie ,u nas tego nie ma.Dlaczego od Bramy Targowej wzdłuż całej ul Stary Rynek nie ma Alei Gwiazd np sławnych Elblążan a mamy takie sławy.Tych przykładów można przytaczać a baza sportów wodnych powinna być przy Rzece Elbląg jest tu tyle miejsc zaniedbanych zarośniętych przykro patrzeć.

  2. 2
    --2
    ~ warto
    Niedziela, 05.12

    Masz rację .Osada Truso powinna być wybudowano na Wyspie Spichrzów w Elblągu terenu dosyć ,inne miasta mają zamki a Elbląg miałby Osadę pomimo że była koło Elbląga.Imprezy rycerskie i tak się tu odbywają i dojazd dobry do Wyspy Spichrzów.Dobry pomysł.

  3. 3
    +2
    ~ obiektyw
    Niedziela, 05.12

    Wszystko ładnie - wszystko pięknie - tylko dlaczego o tymże mowa pomyśle na Wyspę Spichrzów akurat teraz. Mam dziwne skojarzenia. Artykuł kojarzy mi się z tzw. wybrykami ekologów - przyczepiają się do drzew tylko w miejscach "głośnych" i z nagła widocznych medialnie. Dokładne przytoczenie tytułu projektu, dokładne wyliczenia finansowe - oczogrzmotne chyba miały być. Winszuję Wikingom sukcesów i oby im się wiodło - ale przyziemnie mówiąc to każdy elblążanin za basen, czy aquapark - to da się pokroić, a za osadę wikingów już mniej. Szanowanie przedmówcom i pomówcom :)

  4. 4
    0
    ~ Pogezana
    Niedziela, 05.12

    Nie ma to jak cudowna osada Truso na Wyspie Spichrzów. Przecież to będzie karykatura osady. Wielki klimat na betonowym nabrzeżu, dwie chatynki na krzyż bez możliwości rozbudowy. W końcu zawali się tak jak powoli wali się chata Popiela w Biskupinie, z tą małą różnicą, że oni tak ZAPLANOWALI, a my myślimy ze będzie szał. Będzie obciach bo stare miasto jest młodsze ode mnie a po drugiej stronie co stanie? słoma i palisada. Będzie koszmarnie wyglądać. List powstał teraz, ale ogólnie to o tym planowanym wstydzie rozprawia się w Polsce nawet na uczelniach i wtedy jest mi głupio, ze jestem z Elblaga.

  5. 5
    --3
    ~ as.
    Poniedziałek, 06.12

    NAJLEPIEJ NIC NIE BUDOWAĆ TYLKO BZDURY PISAĆ TACY SĄ MĄDRALE PRZY KLAWIATURZE.

  6. 6
    +1
    ~ Basenji
    Poniedziałek, 06.12

    Witam, Bardzo proszę "Wikingów" o wejście na stronyPomorskiego Forum Eksploracyjnego ( http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=44&t=20520 ) gdzie właśnie te sprawy są poruszane. chodzi o zebranie jak największej liczby opinni by między innymi "rekonstrukcje" pchnąć na szersze wody. Zdrówko

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97139596939087