Wydział Nauk o Zdrowiu EUH-E wzbogacił się o nowy kierunek. Wraz z początkiem roku akademickiego, do pielęgniarstwa, fizjoterapii i ratownictwa medycznego dołączy Zdrowie publiczne. Kierunek oferuje studentom aż 14 specjalności m.in. menadżer zdrowia, medycyna estetyczna i pielęgnacja urody czy higiena dentystyczna. Zajęcia odbywać się będą w nowoczesnych aulach, laboratoriach i salach, powstałych po modernizacji i adaptacji dawnych magazynów wojskowych przy ul. Lotniczej.
Zgodę na prowadzenie studiów I stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna otrzymała 2 września. Uchwałę pozytywnie opiniującą ten kierunek podjęła Państwowa Komisja Akredytacyjna.
- Jest to kierunek, na którym możemy zawrzeć szereg specjalności przydatnych w codziennej pracy dla osób związanych z ogólnie pojętą ochroną zdrowia – mówi Jacek Perliński, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E.
Nowy kierunek, wiele specjalności
Studia będą trwały 6 semestrów (3 lata) i w zależności od wyboru specjalności liczą od 1800 do 2100 godzin. Na kierunku planowanych jest 14 specjalności, które zostaną uruchomione w wypadku sformowania kompletu osób w grupie wykładowej. Przedmioty specjalnościowe będą realizowane od 4 semestru.
- Mimo że dopiero otwieramy ten kierunek, jesteśmy wstępnie przygotowani na kształcenie aż w 14 specjalnościach – podkreśla prodziekan Jacek Perliński. - To się nie zdarza, jeśli chodzi o ten kierunek w Polsce. Uważamy, że mamy już na tyle silną kadrę, laboratoria, pracownie i sprzęt, aby taką ofertę przedstawić. Wiadomo jednak, że nie ma możliwości – finansowych i organizacyjnych - by wszystkie 14 specjalności uruchomić jednocześnie. Może tak być, że co 2-3 lata, przy odpowiednim zainteresowaniu, będziemy na zmianę wprowadzać dane specjalności.
Studenci w ramach kierunku będą mieli do wyboru takie specjalności jak: Ubezpieczenia zdrowotne, Statystyka i informatyka medyczna, Promocja zdrowia, odnowa biologiczna i rekreacja, Menadżer zdrowia, Bezpieczeństwo i higiena pracy w ochronie zdrowia, Inspekcja sanitarna i epidemiologia, Protetyka słuchu, Higiena dentystyczna, Technika ortopedyczna, Optometria i optyka okularowa, Elektroradiologia, Terapia zajęciowa, Przedstawiciel medyczny, Medycyna estetyczna i pielęgnacja urody.
- O tym jakie specjalności będą uruchomione w pierwszej kolejności, zadecyduje zapotrzebowanie wśród studentów, którzy podczas rekrutacji dokonają wyboru swojej specjalności – tłumaczy prodziekan.
Absolwent studiów będzie posiadał kompetencje do zajmowania wykonawczych stanowisk w zakładach opieki zdrowotnej oraz do realizowania świadczeń zdrowotnych i pełnienia różnorodnych funkcji związanych z promocją i ochroną zdrowia w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych.
- Jest to oferta dla ludzi, którzy chcą znaleźć zatrudnienie, lub już pracują, w całym pionie administracji: zakładach opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej itp., oraz dla osób pracujących w instytucjach związanych z ochroną zdrowia tj. instytucjach ubezpieczeniowych, NFZ, ZUS, ale także placówkach odnowy biologicznej, ośrodkach terapii zajęciowej lub fitness – wylicza prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Po studiach Zdrowie publiczne absolwent, oprócz uprawnień zawodowych, będzie miał możliwość podjęcia studiów magisterskich.
- Mimo że rekrutacja na ten kierunek rusza dopiero dziś, już zauważamy duże zainteresowanie niektórymi specjalnościami – przyznaje prodziekan Perliński. - Rekrutacja będzie prowadzona nieco dłużej niż na innych kierunkach, stąd zajęcia rozpoczną się w drugiej połowie października.
Kolejnym krokiem studia magisterskie i doktoranckie na fizjoterapii
Władze EUH-E nie kryją radości z uzyskanej akredytacji i już zapowiadają ubieganie się o zgodę na kształcenie na kolejnych stopniach.
- Idziemy za ciosem i jesteśmy w trakcie przygotowania wniosku na studia magisterskie na kierunku fizjoterapia – zdradza Jacek Perliński. - Mamy nadzieję, że w ciągu tego roku akademickiego, uda nam się takie pozwolenie uzyskać. Wówczas chcielibyśmy od kolejnego roku akademickiego ruszyć ze studiami drugiego stopnia na tym kierunku. Jest na nie bardzo duże zainteresowanie i w tej chwili niewiele uczelni w Polsce, ma uprawnienia na prowadzenie tego typu kształcenia. Uzyskanie zgody dałoby nam możliwość zrobienia kolejnego kroku, czyli ubieganie się o studia doktoranckie, w ciągu najbliższych 2-3 lat.
Nowe aule, sale i laboratoria w dawnych magazynach
Zajęcia na kierunku Zdrowie publiczne odbywać się będą m.in. w nowoczesnych aulach i laboratoriach, które zostaną oddane do użytku wraz z początkiem roku akademickiego. Uczelnia za unijne środki (3,6 mln zł) zrealizowała przebudowę dawnych magazynów wojskowych na sale dydaktyczne. Stare pomieszczenia zostały zmodernizowane i zaadaptowane na nowe potrzeby. Dzięki temu pozyskano dodatkowych 5 auli, 3 laboratoria medyczne, salę seminaryjną i sale ćwiczeniową wraz z wyposażeniem, w tym wysokospecjalistycznym wyposażeniem medycznym służącym głównie do dydaktyki.
- Pozwoli to uczelni na lepszą organizację dydaktyki, podniesie komfort dla studentów oraz ograniczenie wynajmu auli na terenie miasta. Łącznie w istniejącym już budynku oraz nowo adaptowanych pomieszczeniach, będzie się mogło jednorazowo pomieścić ok. 2 tys. studentów – cieszy się Henryk Fall, kanclerz EUH-E i dodaje - Wszystkie prace budowlane są już zakończone, w tej chwili czekamy na wyposażenie w sprzęt medyczny, co ma nastąpić do 15 września. Zajęcia w nowych pomieszczeniach odbywać się będą już od początku nowego roku akademickiego.
W nowym roku akademickim uczelnia pozyskała również środki unijne na kształcenie pielęgniarek na studiach pomostowych. EUH-E uruchamia też specjalizacyjne studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek i położnych.
- Mamy już certyfikację Ministra Zdrowia na kształcenie i już odbywa się nabór – mówi kanclerz Henryk Fall.
Trwa rekrutacja na pozostałych kierunkach
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna wciąż prowadzi nabór na 6 kierunkach, w tym na trzech magisterskich. Są to pozostałe trzy kierunki medyczne (pielęgniarstwo, fizjoterapia i ratownictwo medyczne) oraz administracja publiczna na kierunku magisterskim i licencjackim, pedagogika, na której uruchomiono nową specjalność – edukację wczesnoszkolną, a także zarządzanie.
Inaugurację nowego roku akademickiego w EUH-E zaplanowano na 2 października w siedzibie uczelni.
Fot. Rafał Kadłubowski