Około 200 ofert pracy przedstawiono dziś na Targach Edukacyjno-Informacyjnych, które przez cztery godziny odbywały się w holu Centrum Sportowo-Biznesowego przy Al. Grunwaldzkiej. Jest to o wiele mniej niż przed rokiem. Mniej było także oferujących pracę firm. Odwiedzający targi, którymi byli przede wszystkim ludzie młodzi, mieli za to bogatą ofertę szkoleniowo-edukacyjną.
- W tym roku liczba ofert pracy nie jest tak duża jak w ubiegłych latach, ze względu na trudności wielu firm na rynku – tłumaczy Ewa Micuda, zastępca dyrektora PUP w Elblągu. - W tegorocznych targach udział biorą jednostki szkoleniowe i szkoły wyższe, które przygotowały ofertę edukacyjno-szkoleniową. Są także jednostki współpracujące z publicznymi służbami zatrudnienia - PUP i OHP, które udzielają informacji dla zainteresowanych. Oferty pracy proponuje w tym roku 10 firm. Są to oferty począwszy od branży stolarskiej, pracy biurowej, jak i w banku. Branża stolarska ma jeszcze swoje oferty pracy, gdyż ją w naszym regionie aż tak mocno nie dotknął panujący kryzys.
Swoje stoiska na Targach wystawiły m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej OHP w Elblągu, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, PUP Malbork, Fabryka Mebli Wójcik i Stolpłyt, BEST, ING, Służba Celna, Straż Graniczna, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, PWSZ Elbląg, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej.
- Targi skierowane zostały do ludzi młodych i studentów, jak i osób poszukujących pracy. Na targach są doradcy, pośrednicy pracy, którzy mogą nie tyle zaprezentować konkretną ofertę zatrudnienia, co ukierunkować daną osobę, aby łatwiej poruszała się po rynku pracy – mówi Iwona Klim, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu.
Targi Edukacyjno-Informacyjne, które w tym roku zmieniły swoją formułę, zorganizowane zostały przez Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu we współpracy z OHP i odbyły się pod patronatem Prezydenta Elbląga i Starosty Elbląskiego.
- Tłumaczymy bezrobotnym ze wiele zależy od nich samych,od ich aktywności – mówi Maciej Romanowski, wicestarosta powiatu elbląskiego. - Pracodawca ma wypracować zysk, a do tego potrzebny jest pracownik. Oferty pracy są, a do każdej jest kilkadziesiąt osób zainteresowanych. I tu właśnie wiele zależy od wiedzy, wykształcenia oraz umiejętności sprzedania się. Sytuacja na rynku jest bardzo trudna, ale liczymy że będzie się poprawiała. Musimy być cierpliwi i wytrzymali.
Targi zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który trwa od 5 do 11.10.2009r.
śmiech na sali .........oni mieli te same oferty co na portelu hehehe
Bardziej to tragikomiczne niż śmieszne, widać wyraźnie że kryzys dotknął dobrze Elbląg i w najbliższej przyszłości to raczej się nie zmieni, ci którzy szukają pracy mają marne szanse na sukces.
-> do widz A co, myślałeś że z magicznego kapelusza jakieś wyciągną ? lol