Pierwszy września kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego. W 1939 polskie dzieci również wyszły do swoich szkół, ale zamiast nauki rozpoczął się koszmar – II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w historii świata. Wczoraj w Elblągu, podobnie jak w całej Polsce, odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II tego konfliktu.
W samo południe rozległ się głos syren przypominający mieszkańcom naszego miasta o 70.rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym samym czasie prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz Zastępca Dowódcy 16 PDZ złożyli wiązanki kwiatów i oddali hołd ppłk Bronisławowi Janowi Schchlichtingerowi, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w szeregach Armii „MODLIN” oraz gen. bryg. Bolesławowi Michałowi Nieczuja- Ostrowskiemu, legendarnemu Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Przy grobach stanęły posterunki honorowe, wystawione przez żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
O godzinie 18.00 rozpoczęły się obchody zorganizowane przez Prezydenta Elbląga Henryka Słoninę, Dowódcę 16 PDZ gen. dyw. Bogusława Samolę oraz Jego Ekscelencję ks. bp. dra Jan Styrnę. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. św. Mikołaja celebrowanej przez Jego Ekscelencję ks. bp. dra Jana Styrnę. Po Mszy Świętej pododdziały przemaszerowały ulicami: Stary Rynek, Wigilijna, Rycerska, Pocztowa, Robotnicza, Teatralna na Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka.
Około godziny 19.30 na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka wciągnięto flagę narodową na maszt i odegrano hymn państwowy .W imieniu organizatorów uroczystości, zebranych przywitał wiceprezydent Witold Wróblewski, który wygłosił również okolicznościowe przemówienie. Po czym odbył się Apel Poległych. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka.
Na uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, tradycyjnie, zgromadziło się niewielu elblążan.
Jak uroczystosci zrobione głównie pod wojsko, a nie osoby cywilne, to co się dziwić że mało ludzi brało w nich udział: "pododdziały przemaszerowały ulicami: Stary Rynek, Wigilijna, Rycerska, Pocztowa, Robotnicza, Teatralna na Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka." Że nie wspomnę, że bardzo bardzo skromniutkie obchody, tak na odczepnego aby było - widać tu w tym rękę naszej elbląskiej władzy.
Trafiłeś ze strzałem w strał. Idealnie :-) Jakby miotacze ognia mieli :-)
Zjadłem zzzzzzzzzzzz ;-)