Na terenie Browaru w Elblągu dochodzi do ataku terrorystycznego, w wyniku którego następuje rozszczelnienie zbiornika z amoniakiem i punktowego pożaru na obiekcie. Obłok amoniaku przemieszcza się w kierunku północno – wschodnim, na teren miasta. Zagrożona jest pobliska szkoła, której personel i uczniowie zostają ewakuowani. Na szczęście to tylko scenariusz przeprowadzonych w okolicach ul. Browarnej i Mazurskiej ćwiczeń pod kryptonimem „Kryzys 2009”. Organizatorem i głównym koordynatorem ćwiczeń był Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Elblągu.
Ćwiczenia rozpoczęły się wczoraj o godz. 11. Punktualnie o tej godzinie syrena alarmowa na terenie elbląskiego Browaru ostrzegła o uszkodzeniu instalacji z amoniakiem, na skutek czego na obiekcie doszło do emisji bliżej nieokreślonej ilości amoniaku. Dyrektor zakładu podjął decyzję o ewakuacji pracowników z zagrożonego obszaru. Do zadań ratowniczych przystąpiła zakładowa drużyna ratownictwa chemicznego.
Opary amoniaku stały się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia 10 pracowników zakładu znajdujących się w bezpośredniej strefie skażenia. Dodatkowo w miejscu działania ładunku wybuchowego doszło do punktowego pożaru na obiekcie. Zadziałanie automatycznego systemu odcinającego pracę urządzeń na części instalacji amoniakalnej pozwoliło jednak zapobiec zwiększonej emisji amoniaku ze zbiorników.
Dwóch pracowników znajdujących w bezpośredniej bliskości emisji amoniaku oraz pożaru pomimo zastosowania środków ochrony dróg oddechowych nie było w stanie podjąć skutecznych działań ratowniczo- gaśniczych. Pracownicy wycofali się z zagrożonej strefy. Dzięki zastosowaniu masek z filtropochłaniaczami ponieśli oni jedynie niewielkie poparzenia odsłoniętych części ciała. Pozostałych 8 pracowników w panice udało się za 2 pracownikami, którzy chcieli przystąpić do akcji ratowniczej i odnoszą przy tym niewielkie poparzenia odsłoniętych części ciała.
O zaistniałym zagrożeniu poinformowane zostały służby ratownicze (PSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe) oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Do akcji włączyły się służby ratownicze oraz inne instytucje: Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Miejska PSP, Komenda Miejska Policji, Państwowe Ratownictwo Medyczne (Pogotowie Ratunkowe), Zakładowa Drużyna Ratownictwa Chemicznego Grupa Żywiec S.A. w Elblągu, nauczyciele i uczniowie Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego UM Elbląg, wydzielone siły i środki 16 PDZ w Elblągu, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu oraz Straży Miejskiej w Elblągu.
W końcu pożar na terenie zakładu został ugaszony, jednak obłok amoniaku nadal przemieszcza się w kierunku północno – wschodnim miasta. Z terenu zagrożonego skażeniem następują ewakuacja mieszkańców, w tym m.in. personelu i uczniów pobliskiego Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju. W celu doraźnego zabezpieczenia uczniów i kadry, dyrektorka szkoły podjęła decyzję o wprowadzeniu przygotowania do ewakuacji. Uczniowie i kadra schodzą do sali ćwiczeń, która znajduje się w punkcie maksymalnego oddalenia od źródła środka chemicznego, za pomocą dostępnych środków dokonują uszczelnienia okien i drzwi.
Mniej więcej po godzinie drużynom ratownictwa chemicznego zakładu pracy oraz służb ratowniczych PSP udaje się wstrzymać emisję amoniaku do atmosfery. Po stwierdzeniu braku zagrożenia, wydzielone pojazdy PSP udały się w rejon rozstawienia sił wydzielonych 16 DZ by przeprowadzić odkażenia. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług następuje ewakuacja uczniów i personelu na teren stadionu w Parku Modrzewie.
Na posiedzeniu MZZK zapadły decyzje co do sposobu dalszych działań służb, w tym o konieczności użycia sił wojskowych przeznaczonych do wsparcia działań straży pożarnej w zakresie ratownictwa chemicznego. Żołnierze z 16 Kompanii Chemicznej w Elblągu przeprowadzają odkażanie sprzętu, osób i dróg oraz wykonują zabiegi sanitarne.
Głównym celem ćwiczeń obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pod kryptonimem Kryzys 2009, było sprawdzenie stopnia przygotowania służb ratowniczych, jednostek organizacyjnych i pracowników zakładów pracy w przypadku zdarzenia kryzysowego oraz współpraca i koordynacja działań sił zbrojnych RP. Ćwiczenia wykazały dobre przygotowanie wszystkich biorących w niej udział służb oraz dobrą koordynację akcji ratowniczej.
hehe a zastanawiałem się co się stało, że ta syrena wyje, nie wiedziałem że byłem w "strefie rażenia" ;)
A gwiazdy z placu tumaństwa terroryści nie zaatakowali ? Przecież oni są tacy niewinni bezbronni uczciwi pomocni normalni kochani itd.