Służby miejskie i firmy komunalne ze spokojem oczekują na nadejście zimy. Walką ze śniegiem zajmie się Konsorcjum Komunalne. Od 3 listopada ruszy Jadłodajnia dla najuboższych. Bezdomni znajdą schronienie w kilku placówkach na terenie miasta.
Podczas kolegium Prezydentowi Elbląga Henrykowi Słoninie przedstawiony został stan przygotowań miasta do Akcji Zima.
Pomocą osobom bezdomnym w okresie zimy wzorem lat ubiegłych zajmować się będzie zespół ds. bezdomności. Największą ilością miejsc - 100 dysponuje Dom dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej. Placówka zapewnia całodzienne wyżywienie i czystą odzież. Schronienie bezdomni będą mogli znaleźć również w Noclegowni przy Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102, która dysponuje 29 miejscami w tym 15 przeznaczonych jest dla osób nietrzeźwych. Pogotowie zapewnia pomoc medyczną oraz możliwość skorzystania z łaźni i pralni. 20 miejsc noclegowych posiada także Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowodworskiej 49, w którym pomoc otrzymają kobiety z dziećmi - głównie ofiary przemocy. Placówka zapewnia pomoc psychologiczną, socjalną, wyżywienie i podstawowe środki czystości i higieny osobistej.
- Policja i Straż Miejska nasilą działania w celu skutecznego umieszczania w placówkach osób koczujących na ulicach, klatkach schodowych, pod balkonami, mostami i w altankach działkowych – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Wzorem lat ubiegłych wspólnie z pracownikami socjalnymi prowadzone będą penetrację miejsc, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne.
Od 3 listopada Caritas Diecezji Elbląskiej rozpocznie wydawanie posiłków w Jadłodajni przy ul. Zamkowej 17. Jadłodajnia czynna będzie w godz. 11.30- 13.30 od poniedziałku do piątku, w soboty od godz. 11.30 - 13.00, na niedzielę zaś wydawany będzie suchy prowiant. Przewiduje się wydawanie ok. 200 posiłków dziennie. Skierowania na posiłek wydawać będą pracownicy socjalni MOPS.
- Na ukończeniu są również prace związane z przygotowaniem służb miejskich i firm komunalnych do zbliżającej się zimy – przyznaje Joana Urbaniak. - Koordynacją prac zajmować się będzie powołany przez Prezydenta Miasta komitet ds. organizacji zimowego utrzymania Gminy Miasta Elbląg, w skład którego wchodzą między innymi: w-ce prezydent Witold Wróblewski, naczelnicy oraz dyrektorzy firm komunalnych.
Zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg w mieście w sezonie 2008/2009 realizować będzie Konsorcjum Komunalne w Elblągu, w skład którego wchodzą: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. (utrzymanie jezdni i parkingów) oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. (w zakresie utrzymania chodników). Do obowiązków Konsorcjum należy między innymi: utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego z jezdni, posypywanie jezdni i chodników piaskiem i środkami uszorstniającymi, wywóz nadmiernej ilości śniegu, i podczyszczanie jezdni i chodników.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ma obowiązek na trasach pierwszej kolejności odśnieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów śniegu i 2 godzin od stwierdzenia gołoledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejności mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu lub zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, lodowicy, śliskości pośniegowej – informuje rzecznik prasowy ratusza. - Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów ma obowiązek na trasach I kolejności odśnieżania w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów śniegu lub stwierdzenia gołoledzi, lodowicy itp. Trasy drugiej kolejności mają być odśnieżone w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu.
W zakresie zimowego utrzymania jezdni, parkingów i chodników w MPO znajduje się punkt informacyjno - dyspozycyjny czynny przez całą dobę pod numerami telefonów:
- w dni powszednie od 7.00 - 15.00 – 232 42 57 wew. 39 lub 41
- w dni powszednie od 15.00 - 7.00 i w dni świąteczne – 232 42 57, 232 42 73
- tel. kom. 600-450-215
- Straż Miejska wystosowała do zarządców, spółdzielni mieszkaniowych i administratorów specjalną ulotkę z przypomnieniem, że za uprzątnięcie błota, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników miejskich położonych wzdłuż nieruchomości, niezależnie czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek, odpowiadają właściciele tych nieruchomości – mówi Joanna Urbaniak. - Obowiązek taki nakłada ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 22 czerwca 2006 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Elbląg. Nie wywiązanie się z nałożonego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.