Atrakcją tegorocznego Dnia Hanzy, który obchodzono w miniona sobotę, był spacer po Starówce wraz z przewodnikiem turystycznym ubranym w historyczny strój.
Każdego roku w maju obchodzony jest Dzień Hanzy, który upamiętnia świetność średniowiecznego stowarzyszenia kupieckiego. W swoim największym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast. Obecnie do Związku Nowej Hanzy należy ponad 200 miast z 16 krajów. Współpraca, głównie regionalna ma służyć przede wszystkim wskrzeszaniu i odbudowie ducha dawnych miast hanzeatyckich.
Elbląg należy do Nowej Hanzy od 1999 roku i bardzo dobrze wpisuje się w działalność tego związku. Na dużą skalę prowadzone są między innymi badania archeologiczne Starego Miasta oraz odbudowa jego historycznego centrum, organizowane są spotkania nawiązujące do hanzeatyckiej przeszłości miasta.
W Elblągu Dni Hanzy organizowane są od 4 lat, z czego w tym roku wypadły najskromniej. Podczas spotkań z przewodnikami turystycznymi, mieszkańcy mieli poznać hanzeatycką przeszłość średniowiecznego Elbląga. Taka wycieczka trwała około 45 minut. Tłumów do zwiedania jednak nie było.
W międzyczasie pod Bramą Targową odbywały się konkursy zorganizowane przez Telewizję Elbląską, które dotyczyły historii Elbląga i Hanzy. Hitem miała być gra terenowa z nagrodami, nawiązująca do harcerskich podchodów, podczas której można było wykazać się wiedzą o naszym mieście.
Największą atrakcję soboty stanowiła Noc Muzeów, zorganizowaną w tym roku wspólnie przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Galerię El. Od godziny 19 w Galerii El można było zwiedzać wystawę Symulakry – Płeć, Otwarta Książka Hyperlink oraz Inteligibilne Procesy, natomiast od godziny 20 wszyscy chętni mogli zwiedzać ekspozycję w Elbląskim Muzeum.
Natomiast godzinę po północy można było wysłuchać koncertu grupy Sorbet.
Fot. RK
Fajerwerki promocji Elbląga - Dni Hanzy bez Hanzy, nie wiadomo czy śmiać się czy płakać ;(
To fakt, że tak krótkich i prymitywnych fajerwerków to jeszcze nie widziałem. Ponadto chciałem nawiązać do organizatorów wg ulotki: Prezydent Miasta (pewnie Słonina sam biegał i opowiadał o mieście ;P), Biuro Promocji Miasta itd. - skoro miasto chciało się niby wypromować i pokazać mieszkańcom jak i turystom ciekawostki miasta, więc czemu nie dali pozwolenia na wielokrotne prośby przewodników aby tego dnia mogli ludzie zobaczyć cenne zbiory w budynku obok Biblioteki na św. Ducha i Galerii EL??? To ma być promocja miasta??? Tym bardziej, że akurat tego dnia była Noc Muzeów! Jak zwykle niestety Salceson się zbaleronił.
Dlaczego nie ma mojego komentarza w tym artykule??? Czyżby redakcja także nie znosiła konstruktywnej krytyki władz?
oki przepraszam, zwracam redakcji honor - dzięki :)
Przewodnicy oprowadzali mieszkańców przez 120 minut, a nie 45 jak pisze w artykule autor. Frekfencja była nie duża, ale tak jest na większości imprez organizowanych przez miasto Przewodnik
Poszedłem tam z myślą że posłucham co p. Lech mówi, ale go niestety tam nie było i jakiś młodzian nie był w stanie wyjaśnić dlaczego w Bramie Targowej połozono szyny tramwajowe?