Wiemy, że szpital El Vita sprzedał swoje udziały obcemu inwestorowi - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Witold Strzelec. - To duża firma sieciowa. Podobno niektórzy za udziały dostali nawet po milion złotych. To była spółka pracownicza i uzyskała dosyć dobre warunki najmu pomieszczeń. Czy w tej sytuacji miasto ma zamiar wprowadzić odpowiednie zmiany do tej umowy?
Niepubliczny Zakład Opieki Medycznej El Vita został przejęty przez Avitum Poland sp. z o.o. Nowy właściciel zapewnia, że nie oznacza to żadnych zmian dla pacjentów i lekarzy El Vity.
Teraz stację dializ w Elblągu będzie prowadziła firma B|Braun Avitum Poland sp. z o.o. Firma realizuje usługi dializacyjne na terenie Polski i wchodzi w skład koncernu B|Brauna, światowego lidera w produkcji i dystrybucji materiałów medycznych, narzędzi i farmaceutyków.
Udziałowcami elbląskiej spółki jest 50 pielęgniarek i 7 lekarzy. Według osób znających szczegóły tej transakcji, inwestor realizując przedmiot umowy zakupu udziałów zapłaci wszystkim udziałowcom kwoty proporcjonalnie do wielkości posiadanych udziałów w spółce El Vita. W przypadku kilku udziałowców mowa jest o kwotach powyżej 1mln zł jednorazowej zapłaty za udziały.
Tymczasem El Vita działa na majątku miasta, który został elbląskiej spółce wynajęty i to na dość preferencyjnych warunkach. Być może dlatego, że powstająca spółka miała być złożona z elbląskiego personelu medycznego.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, tym tematem interesował się radny Witold Strzelec.
- Wiemy, że szpital El Vita sprzedał swoje udziały obcemu inwestorowi - mówił radny Strzelec. - To duża firma sieciowa. Podobno niektórzy za udziały dostali nawet po milion złotych.To była spółka pracownicza i uzyskała dosyć dobre warunki najmu pomieszczeń. Czy w tej sytuacji miasto ma zamiar wprowadzić odpowiednie zmiany do tej umowy?
Prezydent Henryk Słonina twierdzi, że dopiero niedawno dowiedział się o zaistniałej sytuacji.
- Nie miałem informacji na temat kwot zbycia udziałów w szpitalu - przyznał prezydent. - Na pewno przeanalizujemy tą sytuację. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że szpital nadal zapewnia te usługi medyczne, do których został powołany.
Rynek dializ to łakomy kąsek dla prywatnych dostawców usług medycznych. NFZ płaci za nie niemałe sumy. Jedna dializa to koszt od 290 do 370 złotych. Średnio, w zależności od stanu pacjenta, wykonywanych jest ich 13 w miesiącu. Jest więc o co się bić. Przykładowo za dializy w czterech stacjach Wielkopolski NFZ płacił rocznie ponad 17 i pół miliona złotych.
W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 200 stacji dializ, z czego 40 to prywatne firmy, a trzy z nich to duże, międzynarodowe koncerny, które są jednocześnie producentami sprzętu do dializoterapii. Poczesne miejsce zajmuje tu Euromedic International Polska, który jest częścią holenderskiego holdingu Euromedic International N.V. Na terenie Polski posiada 17 stacji dializ. Kolejny ważny konkurent to Fresenius AG, międzynarodowy koncern z branży wchłonął International Nephrology Centers Poland. Powstała po fuzji sieć posiada w Polsce 20 stacji dializ.
Inwestor wchodzący kapitałowo do Elbląga uzupełnia stawkę graczy o prymat w tym sektorze.
Część informacji z tego artykułu pochodzi z zaprzyjaźnionego z naszym serwisem elbląskiego forum portalu gazeta.pl
No nie, radni PO zachowują się jak "przysłowiowy pies ogrodnika" (sami nie.... i innym nie...") Przecież ciągle grymasili, że w Prezydent nie ściąga do Elbląga dużego kapitału. No tak, starała się bardzo Dyrekcja szpitala wojewódzkiego, ale przegrała w biznesie z elvitowcami (walczącymi o byt swojego szpitala, w który zainwestowali Swoje pieniądze i 8 lat wytężonej pracy przeobrażania szpitala rodem z PRL-u, dzierżawiąc zdewastowany budynek i przestarzały i dawno już skasowany sprzęt (odpłatnie). Jak przykro słyszeć z ust LIBERAŁÓW krytykę ludzi którzy "wzieli sprawy w swoje ręce" i zakończyli sukcesem swoim i dla społeczeństwa. Przecież oni płacili regularnie czynsz, dzierżawę i PODATKI- niech radni PO powiedzą publicznie ile czynszu zapłaciły w ciągu ostatnich lat pozostałe elbląskie szpitale- zima..., a ile wzięły z budżetu Miasta i Marszałka funduszy na doinwestowanie (z Naszych Podatków). I czy to Elvita chciała dzierżawić w swoim ogrodzie grunt obcemu kapitałowi dla konkurecyjnych oddziałów szpitala wojewódzkiego ? Dlatego nie będę już głosowała na tak obłudnych i zacietrzewionych w zazdrości ludzi.
Trzymajcie mnie- jeszcze nie tak dawno radni PO żarliwie przekonywali "że najważniejsze w biznesie to konkurencja- "dla dobra pacjenta"- inwestor wybrał El-Vitę, bo .... ci działali na preferencyjnych warunkach ?! - ŻENUJĄCE- ja się pytam- A na jakich to warunkach działąją INNE Szpitale w Elblągu ???? - według Pana radnego z PO na strasznie niepreferencyjnych- płacą podatki ? , czynsze ? i dzierżawy gruntu jak na wolnym rynku ?, a Ratusz i Marszałek "nie cykają im kasiorki na inwestycje" ? Konkurencja i wolny rynek, ha , ha ???? I co , teraz w El-Vicie będą produkować Wodę Mineralną ? , Piwo ? - Czy ludzi będą Leczyć - Ludzi z Elbląga- Wyborców Pana radnego PO.
Doprawdy ? nie wiedzieli o jakie pieniądze chodzi ? Ponoć Elvita zaoferowała mniejszą sumę niż ta w dwóch przetargach szpitala wojewódzkiego na dzierzawę publicznego gruntu pod budowę nowej stacji dializ sieciowej (a przetarg był publiczny-transparentny)- ponoć -(w Elvicie pracuje kumpela mojej siostry), zresztą gdyby chcieli więcej to nikt by ich nie wybrał. To czemu teraz zdziwienie Pana radnego W.S. ? A szpital wojewódzki i miejski płącą dzierżawę, czy mają ją umarzaną ? Ponoć PO domaga się równych praw ekonomicznych dla podmiotów państwowych i prywatnych- czyli to było kolejne siano wyborcze dla frajerów ?
Bardzo ciekawa sprawa od dłuższego czasu śledzę wypowiedzi radnych i narasta we mnie przerażenie jak ludzie zawistni i niekompetentni mogą startować w wyborach co innego głosić na ulotkach a następnie kierować się cechami małostkowymi. Pamiętam czasy gdy mieszkańcy Elbląga dokładali z podatków do tzw. Miejskiego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W 1999 roku powstały NZOZy miasto przestało dokładać do przychodni, ale ci którzy je sprywatyzowali zostali obarczeni czynszem, który co jakiś czas jest podnoszony. Śzpital na Żeromskiego oddłużany kilka jeśli nie kilkanaście razy dobrze jest jak dokłada się do "państwowego" społeczne pieniądze to jest usprawiedkliwione. To Pana Strzelca nie interesuje. Jego interesuje ile właściciel wziął za swoje i czy Pan Prezydent "dowali" inwestorowi ( o inwestorów zabiega od lat ). A czy Pan radny Strzelec się przez chwilę zastanowił, że jeżeli nowy właściciel spółki zachowa wszystkie elementy szpitala podniesie jeszcze jego standard, jeszcze poprawi opieką nad chorym to za co Pan radny Strzelec chce go karać - że kupił. Życzę mu aby jego gdziekolwiek założy interes ( w co wątpię ) tak samo traktowali. Chociaż przyglądając się sprawie został "wypuszczony" przez swoją liderkę z PO. A MARS ( autor artykułu ) jak już coś piesz to niech się przykłada ja w 10 min naliczyłem cztery duże firmy kupujące stacje dializ i nie kupiono ich 40 a ponad 75. Z poważaniem
Ciekawe że Pani radna Elżbieta Gelert teraz występuje do Marszałka o cofnięcoe zgody na budowę stacji dializ. Pytanie dlaczego nie zgłosiła się do przetargu żadna firma. Dobrze wszyscy z PO wiedzieli i Marszałek i Dyrekcja szpitala z posłem Tadeuszem Naguszewskim i innymi działaczami znającymi to zagadnienie, że EL-VITA nie ma szans z wielomiliardowymi kapitałami. Chodziło o likwidację EL-VITY. Nigdy tzw. działacze medyczni za jakich się mają w/w nie byli zainteresowani podziałem rynku medycznego wszystkich naokoło starali się "wykosić". Gdyby Przewodnicząca Komisji Zdrowia poprzedniej kadencji i dyrektor szpitala podjęłą decyzję o przeniesieniu pediatrii na Żeromskiego prawdopodobnie powstawał by już w stopni zaawansowanym dobry ośrodek leczenia dzieci, ale po co zdublować świadczenia "przebić" Żeromskiego sprzętem od Marszałka i na jego tle wygląda się super to samo miało być z EL-VITĄ, ale tu się trafiło na bystrzejszych i to chyba jeszcze nie koniec.
Elbląskie PO powinno być ,,dumne ",ich prominenci wykończyli lokalną elbląską firmę i to z wielkimi hasłami o gospodarce rynkowej,konkurencji itd. Zachowanie ich przedstawiciela na sesji i jego pytania to już nie tylko obłuda - to obrzydliwość.Swoją drogą chylę czoła przed byłym zarządem El-vity,domyślam się jak trudna to była dla niego decyzja ,ale chwała mu ,bo uratował miejsca pracy dla swoich pracowników,sprawił ,że jeśli dla nas pacjentów coś się zmieni to tylko na lepsze i...chyba dał prztyczka w nos szpitalowi wojewódzkiemu /zwłaszcza wykańczającej konkurentów dyrekcji/ ,teraz tam nie będzie drugiej stacji dializ bo czyż znajdą się chętni do walki z elvitowcami za którymi stoi potężny koncern?
Cały ten neews to żałość,firma Awitum działa w Elblągu już ze dwa miesiące ,byli w ratuszu, byli w szpitalu wojewódzkim,wielu ludzi o tym wiedziało,tak jak wielu ludzi wie komu należy dziękować za obecność sieciowej stacji w Elblągu,prawda Pani Dyrektor?
Proza życia, wojewódzki został "olany" przez poważne firmy z zagranicznym kapitałem (ciekawe dlaczego ? - przecież to taki dobry szpital- wygrywa w rankingach lokalnych klakierów i "kolekcjonuje" ceryfikaty i nagrody :-)- widocznie wyniki niezależnych audytów tych firm mówią co innego. Więc jak się zemścić ? - wymusić publiczną nagonką na Prezydencie i niezorientowanych Radnych zmianę warunków referencji dzierżawy i podatków, z których korzystały dotychczas WSZYSTKIE trzy szpitale w Elblągu i inne placówki publiczne i niepubliczne - dowalenie takiego czynszu by się odechciało coś robić i się rozwijać dla dobra Pacjentów i Społeczeństwa i tworzyć naprawdę nowoczesną placówkę w naszym Mieście o zagranicznych standartach. Ale żeby robić to tak za przeproszeniem, bezczelnie, na oczach wszystkich ? Za czsów PIS-u i "nieokaleczonego CBA"- było to nie do pomyślenia, ale jak widać teraz nie ma zlituj i elegancji Francji- na wojnie i biznesie wszystkie chwyty dozwolone, nawet te poniżej pasa i wbrew własnym wyborczym sloganom.