11 instytucji podpisało porozumienie w sprawie utworzenia i funkcjonowania elbląskiej platformy współpracy pod nazwą „Pakt na rzecz aktywizacji elbląskiego rynku pracy i edukacji”.
Partnerskie porozumienie, które obowiązywać będzie przez siedem lat podpisali: Gmina Miasto Elbląg, Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy, Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Centrum Pracy i Pomocy, Centrum Kształcenia Praktycznego, NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Elbląg, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Elblągu, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, Związek Pracodawców Ziemi Elbląskiej.
Projekt będzie kontynuacją przedsięwzięcia pod nazwą „Pakt na rzecz aktywizacji elbląskiego rynku pracy - rozwój partnerstwa", realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie od kwietnia 2006 r. do lutego 2008 r. Jego celem jest dalszy rozwój partnerstwa instytucji elbląskiego rynku pracy oraz koordynacja działań na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych, w tym: niepełnosprawnych i zagrożonych marginalizacją społeczną.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje między innymi:
· przeprowadzenie szkoleń dla pracowników instytucji elbląskiego rynku pracy,
· utrzymanie uruchomionej w 2006 r., wspólnej dla wszystkich instytucji elbląskiego rynku pracy strony internetowej – www.jestpraca.elblag.pl, jako nowoczesnego interaktywnego narzędzia dla pośredników pracy, osób bezrobotnych i pracodawców,
· utrzymanie dotychczasowych Punktów Publicznego Dostępu do Informacji i utworzenie ich w nowych instytucjach partnerskich.
· organizacja kampanii promocyjnej i informacyjnej mającej na celu zachęcenie pracodawców do zatrudnienia osób z grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy (konferencje, targi pracy)
· przeprowadzenie badań, analiz i ekspertyz mających na celu diagnozę oczekiwań pracodawców wobec pracobiorców (zawodów oraz przewidywanych oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kompetencji pracowniczych), barier w znalezieniu pracy, potrzeb szkoleniowych osób bezrobotnych
Na realizację projektu sygnatariusze porozumienia chcą pozyskać środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, Priorytet VI „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”.