Warto o tym wiedzieć nie tylko w czasie świąt Wielkanocnych. Wielu z nas pewnie zauważyło, na dostępnych w sprzedaży jajkach tajemniczą pieczątkę. Razem z elbląską Inspekcją Handlową rozszyfrowujemy kody i oznaczenia znajdujące się na spożywanych przez nas jajach.
Pierwsza cyfra na pieczątce mówi o rodzaju chowu: „3” – oznacza chów klatkowy, „2” – ściółkowy, „1” – chów z wolnym wybiegiem, „0” – ekologiczny. Dalej jest symbol z oznaczeniem kraju pochodzenia np. PL dla Polski, potem dwucyfrowy kod województwa i również dwucyfrowy powiatu i na końcu zakodowany numer identyfikacyjny producenta, nadawany przez służby weterynaryjne.
Producent zobowiązany też jest do oznaczenia na opakowaniu wielkości jajek, przy czym symbole są identyczne jak w rozmiarach odzieży: S, M, L, XL.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych producent jaj, utrzymujący nie więcej niż 50 kur nieśnych, jest zwolniony z obowiązku znakowania jaj oznaczeniem kodowym, jeżeli:
- jaja te są sprzedawane bezpośrednio konsumentom na terenie powiatu, w którym zostały wyprodukowane, lub na terenie przyległych do niego powiatów,
- w miejscu sprzedaży są dostępne następujące dane:
a) nazwa i adres gospodarstwa, z którego jaja pochodzą, lub
b) imię, nazwisko i adres producenta jaj.
Dodatkowe informacje można znaleźć w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1028/2006 z dnia 19 czerwca 2006 r. w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do jaj oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 557/2007 z dnia 23 maja 2007 r. wprowadzającego szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1028/2006 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj czy w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego.