W Elblągu przebywała delegacja z Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Przyjazd przedstawicieli uczelni związany jest z podpisaniem porozumienia o współpracy naukowej między Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem im. I. Kanta a Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida w Elblągu. Dwudniowa wizyta rozpoczęła się spotkaniem z prezydentem Elbląga Henrykiem Słoniną.
- Zależy nam na jak najlepszych kontaktach z Kaliningradem i całym Obwodem Kaliningradzkim - podkreślał podczas spotkania prezydent.
Henryk Słonina przedstawił gościom sytuację społeczno – polityczną w mieście oraz działania zmierzające do rozwoju szkolnictwa wyższego.
- Chcemy rozwijać i wspierać rozwój szkolnictwa wyższego w mieście. Nasze działania zamierzają do tego, aby kształcić pod potrzeby elbląskiego rynku. Udało nam się nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, teraz chcemy zbudować silne zaplecze naukowe – zaznaczył prezydent Henryk Słonina.
Podczas spotkania powstało wiele pomysłów na rozwój współpracy między Elblągiem a Uniwersytetem. Zarówno prezydent Elbląga, jak i rektor Uniwersytetu im. I. Kanta zadeklarowali chęć podejmowania wspólnych działań nie tylko w dziedzinie kultury. Jedną z płaszczyzn współpracy mógłby być powstający Elbląski Park Technologiczny, kolejną - Instytut Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
- Cieszy nas, że prezydent wspiera rozwój naukowy miasta. Ekologia, informatyka, czy nowoczesne technologie to kierunki, które nas również interesują i w tych aspektach chętnie będziemy współpracować i podejmować wspólne działania, aby się uzupełniać – podkreślał rektor prof. Andriej Klemieszow.
Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim przedstawiciele Uniwersytetu w Kaliningradziego zwiedzali Elbląg. Zobaczyli między innymi placówki kultury, Stare Miasto i Centrum Sportowo – Biznesowe.
W budynku Biblioteki Elbląskiej nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy kaliningradzkim uniwersytetem a biblioteką.
Porozumienie dotyczy między innymi wspólnych działań w dziedzinie historii i nauk społecznych, w tym badań tożsamości mieszkańców, antropologii codzienności i uczestnictwa w kulturze mieszkańców współczesnego Elbląga i Kaliningradu, rewitalizacji obszarów miejskich, czy realizacji wspólnych przedsięwzięć wydawniczych.
- To bardzo ważna chwila dla nas - mówił prof. Andriej Klemieszow. - Po raz pierwszy podpisujemy porozumienie o współpracy z biblioteką. Jestem pod wrażeniem Waszej placówki. Wiele bibliotek uniwersyteckich mogłoby się na Was wzorować. Jesteśmy gotowi udostępnić Waszej bibliotece nasz potencjał naukowy.
Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński zapewnił, że w ramach tej współpracy będzie chciał obalić wiele mitów, które narosły pomiędzy Polakami i Rosjanami.
- Chcemy razem zbudować bibliotekę cyfrową, która będzie służyła nam wszystkim - mówił dyrektor Nowiński. - Już w kwietniu tego roku dojdzie do spotkania socjologów i antropologów, na którym zostaną określone założenia do wspólnego projektu badawczego nad poczuciem tożsamości ludności Elbląga i Kaliningradu po 1945 r.
Fot. RK