Poniedziałek, 13.01.2025, Imieniny: Weronika, Bogumila, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Będą wspólnie działać, tworzyć projekty i zasoby cyfrowe

04.03.2008, 11:14:35 Rozmiar tekstu: A A A
Będą wspólnie działać, tworzyć projekty i zasoby cyfrowe

W czwartek w Elblągu dojdzie do uroczystego podpisania porozumienia o współpracy naukowej między Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem im. I. Kanta a Biblioteką Elbląską im. C. Norwida.

W uroczystości udział wezmą: prof. Andriej Klemieszow - rektor Uniwersytetu im. I. Kanta, Jacek Nowiński - Dyrektor Biblioteki Elbląskiej oraz prof. Andrzej Groth - przewodniczący komitetu redakcyjnego "Rocznika Elbląskiego".

Porozumienie o współpracy dotyczyć będzie wspólnych działań w wieli obszarach m.in. realizacji projektów w zakresie prowadzenia badań naukowych w dziedzinie historii i nauk społecznych, realizacji wspólnych przedsięwzięć wydawniczych, opracowywania wspólnych projektów i przygotowywania wspólnych wniosków projektowych, organizacji konferencji i sesji naukowych, prowadzenia działalności na rzecz promocji miast Elbląga i Kaliningradu, wymiany materiałów bibliotecznych, współpracy w dziedzinie konserwacji zbiorów regionalnych i zabytkowych oraz tworzenia zasobów cyfrowych zbiorów o wysokiej wartości naukowej.

Podpisane porozumienie jest efektem wielomiesięcznych przygotowań i spotkań przedstawicieli samorządu, organizacji trzeciego sektora i instytucji kulturalnych Elbląga. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu ubiegłego roku i dotyczyło wspólnego przygotowania transgranicznych projektów w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISiP). Inicjatorem spotkania był prezydent Elbląga Henryk Słonina. Strona elbląska przedstawiła informacje dotyczące edukacji, turystyki, sportu, edukacji kulturalnej. Jacek Nowiński – dyrektor Biblioteki Elbląskiej przedstawił propozycje obszarów współpracy Biblioteki Elbląskiej i środowisk naukowych Kaliningradu obejmujące: digitalizację zbiorów bibliotecznych, prowadzenie badań socjologicznych na temat tożsamości mieszkańców Elbląga i Kaliningradu oraz integracji społeczeństw obu krajów.

Podczas listopadowej wizyty studyjnej w Kaliningradzie omówione zostały płaszczyzny współpracy elbląskich instytucji kultury. Ze strony rosyjskiej podtrzymana została deklaracja współpracy Biblioteki Uniwersytetu im. Kanta z Biblioteką Elbląską dotycząca digitalizacji zbiorów bibliotecznych.

Również w listopadzie miała miejsce kolejna wizyta, w której uczestniczyli między innymi prezydent Elbląga Henryk Słonina, prof. dr hab. Andrzej Groth – redaktor naukowy „Rocznika Elbląskiego” i Jacek Nowiński – dyrektor Biblioteki Elbląskiej. Spotkanie miało na celu przedstawienie propozycji treści porozumienia o współpracy Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Kanta i Biblioteki Elbląskiej. W ramach współpracy strona Polska zaproponowała zorganizowanie międzynarodowej konferencji naukowej Kaliningrad, Obwód Kaliningradzki i Elbląg w powojennej literaturze naukowej, polskiej i rosyjskiej, podczas której przedstawione zostałyby wyniki prac badawczych historyków, socjologów i antropologów dotyczących powojennych dziejów obu miast.

Elbląską delegację podjął rektor kaliningradzkiego Uniwersytetu prof. Andriej Klemieszow, który przedstawił gościom strukturę uczelni: na 14 wydziałach studiuje około 15 tysięcy studentów. Prof. Klemieszow odwołał się do bliskiej współpracy obu miast oraz podkreślił współpracę naukową i dydaktyczną z olsztyńskim Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Rozliczne kontakty w sferze nauk humanistycznych z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z których pochodzą naukowcy zajmujący się dziejami Elbląga, dobrze rokują na przyszłą współpracę z Biblioteką Elbląską. Odpowiadając na propozycję współpracy rektor prof. Klemieszow zwrócił uwagę na symetrię zainteresowań humanistycznych środowisk naukowych obu miast.

Zakres i formy przyszłej współpracy między Uniwersytetem w Kaliningradzie a Biblioteką Elbląską przedstawił Jacek Nowiński – dyrektor Biblioteki. Zaproponował, by współpraca nie ograniczała się do realizacji zadań statutowych placówki, ale dotyczyła jej nowoczesnych funkcji informacyjnych, wymiany międzybibliotecznej, wykorzystania technologii informatycznych, a nade wszystko cyfrowego gromadzenia zbiorów bibliotecznych.

Fot. Adam Wołosz

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2181670665741